A szekunder szégyen szókapcsolatot arra az érzésre használjuk, ami akkor önt el téged, ha látod, ahogyan valaki más égeti le, keveri nagyon kellemetlen helyzetbe magát. Bár te kívülálló vagy a helyzetben, mégis helyettük másodlagos szégyenérzet önt el: vagyunk páran, akik ugyanezt éljük át, amikor a 90-es évek egyes ikonikus jelenségeit vagy eseményeit szemléljük mai, huszonegyedik századi kritikus szemeinkkel.
Ilyen volt a 90-es évek itthon
A kilencvenes évek érdekes, átmeneti időszaka volt a világnak, ezen a táján legalábbis mindenképpen. Miután a Kádár-korszaknak végleg leáldozott, nem kellett már jó kádernek lenni ahhoz, hogy az ember előtt akár a nyugat is megnyíljon, és onnan is rengeteg impresszió, no meg termék érkezett. A trendekre nem tudott mindenki azonnal felülni, esetleg azért sem, mert ahhoz, hogy valakinek vagány kvarcórája, divatos nadrágja, eredeti Barbie-ja legyen, hiányzott némi pénz a kasszából.

Lássuk, tudod-e még, kiknek a poszterei lógtak a szobád falán!
Tovább olvasomEz volt tehát mindebből kifolyólag az utánzatok, másolatok és kamuváltozatok időszaka, legyen szó tárgyakról vagy zenékről egyaránt.
Voltak aztán olyan jelenségek, melyeket csak szimplán nem értünk meg mai fejjel: íme, egy szigorúan szubjektív válogatás!

Koppintott sportruházat
Adios, Adibas, Adiads. Raabok, Rccbok, Reboak. Neki, Ikne, Noki. Dubwil. Sany. Ha szerettél volna márkás cuccot hordani a kilencvenes években, de nem jutott rá pénz, könnyen lehet, hogy a valódi helyett egy ilyen kamudarabod lett, aminek persze semmi értelme. Aki tud olvasni, pontosan látja, hogy ez nem az igazi, a minőség pedig fényévekre volt a drága ruhákétól. Akkoriban hasonló dolgokat az úgynevezett lengyel piacon szerezhetett be az ember.
Ha esetleg te sem sejtetted eddig, mitől is volt lengyel ez a hely, akkor most eláruljuk, hogy azért, mert a nyolcvanas években elsősorban lengyelek árusítottak gyakorlatilag mindent, ami eszedbe jut, ezeken a területeken.
Hamis kazetta, amelyen az A-oldal utolsó dala után újraindul az első, ruhadarabok a fenti feliratokkal, kézműves termékek, édességek… minden akadt itt bőven. Ma leginkább a kínai piacok tudják hozni azt a kavalkádot, amit egy klasszikus lengyel piac, és a minőségben sincs nagy különbség. Sőt, abban sem, hogy a gagyikat ma is árulják, igaz, ezekhez csatlakoztak a „törökből” vagy valamelyik arab országból behozott Louis Vuitton- vagy Burberry-utánzatok.
Szervusz, itt a Dáridó!
Vajon a kilencvenes években mindenki szerette a mulatóst? Hát persze, hogy nem, ennek ellenére az 1997 szilveszterén bemutatott Dáridó néhány évig zászlóshajója volt a frissen indult kereskedelmi televíziózás egyik nagykutyájának, a tv2-nek. Ebben az időben nem jutott még minden kamasz szobájába saját tévé, gyakori volt, hogy egy készülék köré csoportosult a család minden tagja, és ha nagyi meg anya Dáridót akart nézni, akkor az egész család Dáridót nézett, ami pont olyan volt, mint amit a műsor címe sugall. Kicsit balkáni, Kusturica-filmbe illően mulatóssal teli, tréfás, vagy inkább „tréfás”. Itt tűnt fel a Romantic Győzikével, de az Irigy Hónaljmirigy is itt szerzett nagyobb népszerűséget. Hogy ez jó vagy rossz volt a magyar kultúrának, ki-ki döntse el maga.
Filmslágerek magyarul
Évtizedeken át tartó orosztanulást követően a kilencvenes évektől végre szabadabban tanulhattunk idegen nyelvet – ez azonban jó darabig azt jelentette, hogy a magyarok nem igazán beszéltek semmilyen nyelvet, mivel az oroszt dacból sem tanulták meg rendesen, angolul vagy németül pedig nem sikerült értelmezhető tudást magukra szedniük. A szinkronizált filmek országában teljesen logikus lépés volt elkezdeni a Filmslágerek magyarul sorozatot, melynek három albumán olyan dallamok csendültek fel magyar szöveggel, mint a What a Wonderful World, a Sound of Silence vagy a La Bamba.

Te is kívülről fújod a 90-es évek popdalait? Tedd próbára magad kvízünkkel!
Tovább olvasomNekem a kedvencem a második album, amely kazettán volt meg nekünk: az utolsó dal magyarul a Twin Peaks zenéje, egy instrumentális dallam volt.
Máig nem értem, hogy merült fel, hogy magyarul szívesebben hallgatnánk ezeket a dalokat, mint eredetiben...
Gagyi játékok
Gyerekkorom egy jelentős részét azzal töltöttem, hogy egy igazi Barbie-ra vágytam. Háromgyermekes családban felnőve nem volt olyan egyértelmű, hogy ezt majd sikerül is elérni, aztán végül erőfeszítéseimet siker koronázta, egy lovagló Barbie-hoz jutottam, máig emlékszem a gumicsizmája illatára.
Na de ami megelőzte ezt! Szegény rokon név alatt futott otthonunkban az a baba, amely valószínűleg a közeli trafikból származott, haja a kemény műanyagból készült kopasz fejre rácsirizelt szénához volt a leginkább hasonlatos. Le is téptük egy idő után a húgaimmal, így már legalább méltó volt a gonosz boszorkány szerepére. A ma kínai boltokban kapható legbénább játékokhoz tudnám hasonlítani.
Szívatós játékok: a retró ciki
Akkoriban azt gondoltuk, vicces, ma már inkább bullying: a fingópárna, a fokhagyma ízű cukor vagy a kékítő rágó
mind azt a célt szolgálták, hogy kellemetlen helyzetbe hozhass valakit a környezetedből.
Olyan jó fej vagy, hogy adsz neki egy cukrot? Majd másképp gondolja a helyzetet, ha észreveszi, hogy maróan fokhagyma íze és szaga lesz tőle szájának. Egy mentolos rágóval kínálod meg? Kár, hogy kék lesz tőle a nyelve. Mindenki rajta röhög majd, amikor ráül a jellegzetes hangot kiadó, levegővel teli párnára. Ennek ellenére mégis vásároltuk, mint a cukrot.

Budapest TV
Távgyógyítás élő adásban, vagy épp olyan műsorvezetők, akiktől a mai napig is elönti az embert a szekunder szégyen: a Budapest TV-t mintha arra hozták volna létre a kilencvenes évek elején, hogy szörnyülködjünk előtte.
BRAVO újság, középső oldalpár
Akkoriban hihetetlennek tűnt, hogy valaha bekövetkezik, de a BRAVO magazin mára megszűnt. Az 1992-ben indult újságot a poszterek, a hozzácsomagolt ajándékok és a középső oldalpár miatt is vették olyan sokan – itt volt megtalálható a Szerelem, szex, gyengédség rovat, amelybe elméletileg olvasói levelek és szakértői válaszok kerültek be, de olyan bugyuta kérdések, felvetések szerepeltek a magazinban, hogy azoktól már tiniként is égett az arcunk.
Ha szívesen olvasnál arról is, mi mindent gyűjtöttünk a kilencvenes években, ezt a cikkünket ajánljuk!

Emlékszel a '90-es évek, színes, műanyag cumijaira? És a plasztik telefonkártyákra? Íme 10 dolog, amit biztosan te is gyűjtöttél gyerekkorodban.
Tovább olvasom