Végre valami a cukros gyümölcslék helyett: a szíved és a májad is hálás lesz

GettyImages-1162210648
Olvasási idő kb. 8 perc

A sárgarépa temérdek olyan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mely jótékony hatással van a szervezetre, ráadásul nagyon sokféle módon elkészíthető, és télen is kapható, kár lenne csak leveszöldségként gondolni rá. Remek almával lereszelve, vagy épp pekándióval és juharsziruppal megsütve, vagy zöldségfasírtként is. Lássuk, miért érdemes minél többet enned belőle.

Érdemes rágcsálni, vagy épp a levét kicentrifugázni, mert a répa színét adó béta-karotint egyes kutatások a génhibák megelőzésében, ennélfogva a rák és más genetikai eredetű betegségekkel kapcsolatban is hasznosnak találták, máskor gyulladáscsökkentő, vércukorszint-csökkentő hatására is rámutattak már. Bár a zöldség nyersen is segít a vitaminpótlásban, sütve és főzve a legértékesebb, ezért így is minél gyakrabban érdemes fogyasztani, az íze finom, és viszonylag jó áron is kapható egész évben.

Amellett, hogy egy zsenge sárgarépa önmagában is nagyon finom, sütőben megsütve, köretként vagy krémlevesként simán vetekszik például az édesburgonyával vagy a sütőtökkel, és még hasznos anyagokkal is tele van. Az antioxidánsok és ásványi anyagok említése mellett a sárga színt is adó anyagot, a béta-karotint kell kiemelni, ha a látásjavító hatás nyomában járunk. Szervezetünk ebből a molekulából A-vitamint állít elő, mely aztán segít egy csomó betegség megelőzésében, hiánya pedig farkasvaksághoz, bőr- és hajproblémákhoz vezethet.

A sárgarépalé 8 lenyűgöző előnye

A sárgarépa leve rendkívül tápláló lehet. Nemcsak káliumot és C-vitamint biztosít, hanem nagyon gazdag A-provitaminban is. A sárgarépalé fogyasztása erősíti az immunitást, valamint javítja a szem és a bőr egészségét, egyéb előnyök mellett.

1. Hihetetlenül tápláló

A sárgarépalé alacsony kalória- és szénhidráttartalmú, miközben számos tápanyagot tartalmaz. Egy csésze (240 ml) ennyi hasznos összetevővel bír.

  • Kalória: 96
  • Fehérje: 2 gramm
  • Zsír: kevesebb, mint 1 gramm
  • Szénhidrát: 22 gramm
  • Cukor: 9 gramm
  • Rost: 2 gramm
  • A-vitamin (mint A-provitamin): a napi ajánlott érték (DV) 255%-a
  • C-vitamin: a DV 23%-a
  • K-vitamin: a DV 31%-a
  • Kálium: a DV 15%-a

A sárgarépalé emellett karotinoid pigmenteket, luteint és zeaxantint is tartalmaz, amelyek antioxidánsként hatnak a szervezetben. Az antioxidánsok az instabil molekulák, a szabad gyökök ellen küzdenek.

2. Javíthatja a szem egészségét

A sárgarépalé nagy mennyiségű tápanyagot tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szemre.

Egy csésze (250 ml) sárgarépalé az A-vitamin DV-értékének több mint 250%-át tartalmazza, többnyire A-provitamin karotinoidok, például béta-karotin formájában. Az A-vitamin létfontosságú a szem egészségéhez. Számos tanulmány összefüggésbe hozza az A-provitamint tartalmazó gyümölcsök és zöldségek fogyasztását a vakság és az életkorral összefüggő szembetegségek kockázatának csökkenésével.

Ráadásul a sárgarépalé kiváló forrása a luteinnek és a zeaxantinnak, két másik karotinoidnak, amelyek felhalmozódnak a szemekben, és megóvják őket a káros fénytől. A lutein és a zeaxantin magas étrendi bevitele csökkentheti a szemproblémák, például az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) kockázatát. Hat tanulmány egyik elemzése összefüggést mutatott ezen vegyületek magas étrendi bevitelével a késői AMD 26%-kal alacsonyabb kockázatával, összehasonlítva az alacsony bevitellel.

3. Erősítheti az immunitást

A sárgarépalé erősítheti az immunrendszert. A benne található A- és C-vitamin egyaránt antioxidánsként működik, és megvédi az immunsejteket a szabad gyökök káros hatásaitól. Ezenkívül ez a lé gazdag B6-vitamin-forrás, amely a napi ajánlott érték több mint 30%-át biztosítja 1 csészében (240 ml). A B6-vitamin nemcsak az optimális immunválaszhoz szükséges, de hiánya az immunrendszer gyengülésével is összefügg. 

4. Rákellenes hatást fejthet ki

Kémcsöves vizsgálatok azt sugallják, hogy a sárgarépalében lévő bizonyos vegyületek védelmet nyújthatnak a rák ellen. Pontosabban, a sárgarépalé-kivonatból származó poliacetilének, béta-karotin és lutein hatékonyak lehetnek a humán leukémiás sejtek ellen. 

Egy kémcsőben végzett vizsgálat megállapította, hogy a leukémiás sejtek sárgarépalé-kivonattal történő 72 órás kezelése rákos sejtek halálához vezetett, és leállította a sejtnövekedési ciklust. 

Egy másik, kémcsőben végzett vizsgálat hasonló eredményekről számolt be, és azt is kimutatta, hogy a poliacetilének – nem a béta-karotin vagy a lutein – a fő rákellenes hatóanyagok a sárgarépalében. Bár ezek az eredmények ígéretesnek tűnnek, kevés humán tanulmány áll rendelkezésre.

Egy 2 hetes, 22 egészséges fiatal férfi bevonásával végzett vizsgálat megállapította, hogy a napi körülbelül 1,5 csésze (330 ml) sárgarépalé elfogyasztása nem befolyásolta jelentősen a vastagbélrákhoz kapcsolódó biomarkereket a székletben. Ennek ellenére ez egy rövid tanulmány volt, korlátozott mintaszámmal.

Ő annyira nem szereti a répát, kár lenne tagadni
Ő annyira nem szereti a répát, kár lenne tagadniAntonio Garcia Recena / Getty Images Hungary

5. Javíthatja a vércukorszint szabályozását

Már kis mennyiségű sárgarépalé fogyasztása is csökkentheti a vércukorszintet.

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő patkányokon végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az erjesztett sárgarépalé csökkenti a vércukorszintet és javítja az egyéb kapcsolódó markereket. Ennek az az oka, hogy a gyümölcslé probiotikumokat tartalmaz – ezek jótékony baktériumok, amelyek hatással vannak a cukorbetegséggel összefüggő bélbaktériumokra.

Egy másik rágcsálóvizsgálat kimutatta, hogy a lila sárgarépalé fokozza a vércukorszint szabályozását az antocianin pigmentek gyulladáscsökkentő hatása miatt. 

A sárgarépalé alacsony glikémiás indexű – ez annak mértéke, hogy egy bizonyos étel mennyire növeli a vércukorszintet. Az alacsony glikémiás ételek és italok fogyasztása javíthatja a cukorbetegek vércukorszintjét. Így a sárgarépalé jó helyettesítője lehet a magas GI-vel rendelkező gyümölcsleveknek. Fontos azonban az adagok méretének ellenőrzése, mivel a túlzott mennyiség megdobhatja a vércukorszintet.

6. Javíthatja a bőr egészségét

A sárgarépalében lévő tápanyagok különösen előnyösek lehetnek a bőr egészsége szempontjából.

Egy csésze (250 ml) sárgarépalé biztosítja a C-vitamin napi ajánlott értékének több mint 20%-át, a kollagéntermeléshez szükséges vízben oldódó tápanyagot. Ez a vegyület a legnagyobb mennyiségben előforduló rostos fehérje a szervezetben, és rugalmasságot és erőt biztosít a bőrnek. 

Ezenkívül a C-vitamin antioxidánsként működik, hogy megvédje a bőrt a szabad gyökök káros hatásaitól. 

A sárgarépalében lévő béta-karotin szintén segítheti a bőrt. Egy tanulmány kimutatta, hogy a karotinoidokban gazdag étrend megvédheti a bőrt az ultraibolya (UV-) károsodástól és javíthatja a bőr megjelenését.

7. Javíthatja a szív egészségét

A sárgarépalé segíthet csökkenteni a szívbetegség kockázati tényezőit.

Először is, a sárgarépalé jó káliumforrás, egy ásványi anyag, amely fontos szerepet játszik a megfelelő vérnyomás-szabályozásban. A magas káliumtartalmú étrendről kimutatták, hogy megvéd a magas vérnyomás és a szélütés ellen. A sárgarépalében lévő antioxidáns vegyületek szintén jótékony hatással lehetnek a szívre.

Egy 17 magas koleszterin- és trigliceridszintű felnőtt részvételével végzett 3 hónapos vizsgálat azt találta, hogy napi 2 csésze (480 ml) sárgarépalé elfogyasztása jelentősen megnövelte a vér antioxidánsait, és csökkenti a vérzsírok oxidációját, ami szívbetegséghez vezethet.

Zöldségként is remek, de a levével is jól jársz
Zöldségként is remek, de a levével is jól járszBill Sykes / Getty Images Hungary

8. Védheti a májat

A sárgarépa lében lévő karotinoidokról úgy gondolják, hogy elősegítik a máj egészségét.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a karotinoidok gyulladásgátló és antioxidáns hatásai védenek a nem alkoholos zsírmájbetegség ellen. Ez akkor fordul elő, amikor zsír halmozódik fel a májban, jellemzően helytelen táplálkozás, túlsúly vagy elhízás következtében. Végül májhegesedéshez és tartós károsodáshoz vezethet.

Egy másik rágcsálóvizsgálat hasonló eredményeket hozott, felfedve, hogy a sárgarépalé nem csökkentette a máj zsírtartalmát, ám csökkentette a gyulladásos vérmarkereket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek