Sok magyart is érinthetnek ezek a nyugdíjszabályok: egész mások, mint amelyeket megszoktunk

nyugdíj szabályok
Olvasási idő kb. 3 perc

Az osztrák nyugdíjrendszer alapelve, hogy az állami nyugdíjnak biztosítania kell a tisztes megélhetést. Ezt szolgálják azok a szabályok, amelyek nem engedik, hogy a nyugdíjasok elszegényedjenek a bérből és fizetésből élőkkel szemben. Mivel sok honfitársunk dolgozik Ausztriában, érdemes áttekinteni, mit kell tudni az ottani nyugdíjrendszerről.

A világjárvány megszűntével becslések szerint újra 650 ezer magyar dolgozik tartósan külföldön, komoly részük éppen a szomszédos Ausztriában. Az ő nyugdíjuk alakulásának szempontjából fontos ismerni a helyi sajátosságokat, amelyek lényegesen eltérnek a hazaiaktól – figyelmeztetett hírlevelében a NyugdíjGuru hírportál.

Ezek a szabályok biztosítják a tisztes megélhetést

A világon mindenütt fenyeget a nyugdíjasok időskori relatív elszegényedése, mivel ha az inflációnál nagyobb ütemben nőnek a bérek, akkor az aktív dolgozók keresetének és a nyugdíj összegének vásárlóértéke közötti olló nagyon gyorsan nyílik. Ausztriában a problémát a kiegyenlítő támogatások szabályával oldják meg, amellyel kompenzálják a törvényben évente meghatározott minimális ellátási szint és az adott személy nyugdíja közötti különbséget

Az osztrák szabályok alapján 13. és 14. havi nyugdíjat is fizetnek
Az osztrák szabályok alapján 13. és 14. havi nyugdíjat is fizetnekMaarten Wouters / Getty Images Hungary

Az osztrák nyugdíjrendszer alapelve, hogy az állami nyugdíjnak biztosítania kell a tisztes megélhetést minden nyugdíjas számára. Ezért az első nyugdíj bruttó összegének el kell érnie az utolsó aktív bruttó kereset 80 százalékát abban az esetben, ha 45 évnyi biztosítási jogviszonnyal rendelkezik a 65 éves korhatárt elérő személy. Ráadásul a nyugdíjakat egy évben 14 alkalommal fizetik, áprilisban és októberben duplán. 

Az osztrák nyugdíjkorhatár így alakul

A nyugdíjkorhatár férfiak számára 65 év, a nők esetében 2033-ig fokozatosan nő a jelenlegi 60-ról 65 évre. Az öregségi nyugdíj a korhatár betöltésével és legalább 15 évi biztosítási idő megszerzése esetén igényelhető, amelyből minimum 7 évet munkával szerzett biztosítási időnek kell kitennie, a többit gyermekneveléssel, katonai szolgálattal, rokonápolással, és hasonló módokon lehet megszerezni.

A szabályok azt is lehetővé teszik, hogy a szülők osztozzanak a gyermeknevelés időszaka alatt szerzett jóváíráson, hogy a picivel otthon maradó szülő nyugdíjának összege se csökkenjen. A dolgozó szülő ugyanis átadhatja a járulékfizetése alapján járó jóváírása felét a gyermeküket otthon nevelő másik szülő részére. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek