A világjárvány megszűntével becslések szerint újra 650 ezer magyar dolgozik tartósan külföldön, komoly részük éppen a szomszédos Ausztriában. Az ő nyugdíjuk alakulásának szempontjából fontos ismerni a helyi sajátosságokat, amelyek lényegesen eltérnek a hazaiaktól – figyelmeztetett hírlevelében a NyugdíjGuru hírportál.
Ezek a szabályok biztosítják a tisztes megélhetést
A világon mindenütt fenyeget a nyugdíjasok időskori relatív elszegényedése, mivel ha az inflációnál nagyobb ütemben nőnek a bérek, akkor az aktív dolgozók keresetének és a nyugdíj összegének vásárlóértéke közötti olló nagyon gyorsan nyílik. Ausztriában a problémát a kiegyenlítő támogatások szabályával oldják meg, amellyel kompenzálják a törvényben évente meghatározott minimális ellátási szint és az adott személy nyugdíja közötti különbséget.

Az osztrák nyugdíjrendszer alapelve, hogy az állami nyugdíjnak biztosítania kell a tisztes megélhetést minden nyugdíjas számára. Ezért az első nyugdíj bruttó összegének el kell érnie az utolsó aktív bruttó kereset 80 százalékát abban az esetben, ha 45 évnyi biztosítási jogviszonnyal rendelkezik a 65 éves korhatárt elérő személy. Ráadásul a nyugdíjakat egy évben 14 alkalommal fizetik, áprilisban és októberben duplán.
Az osztrák nyugdíjkorhatár így alakul
A nyugdíjkorhatár férfiak számára 65 év, a nők esetében 2033-ig fokozatosan nő a jelenlegi 60-ról 65 évre. Az öregségi nyugdíj a korhatár betöltésével és legalább 15 évi biztosítási idő megszerzése esetén igényelhető, amelyből minimum 7 évet munkával szerzett biztosítási időnek kell kitennie, a többit gyermekneveléssel, katonai szolgálattal, rokonápolással, és hasonló módokon lehet megszerezni.
A szabályok azt is lehetővé teszik, hogy a szülők osztozzanak a gyermeknevelés időszaka alatt szerzett jóváíráson, hogy a picivel otthon maradó szülő nyugdíjának összege se csökkenjen. A dolgozó szülő ugyanis átadhatja a járulékfizetése alapján járó jóváírása felét a gyermeküket otthon nevelő másik szülő részére.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés