Fogadjunk, hogy a méznek ezen hatásairól még nem hallottál!

GettyImages-614343502
Olvasási idő kb. 6 perc

A különböző növényekről gyűjtött mézfajták nemcsak ízükben, színükben és szagukban különböznek, hanem hatóanyagaikban is eltérnek egymástól. Azt tudjuk, hogy jó sok energiát ad, és megfázáskor is segíthet, de vajon mire jó még a méz?

Kedvenc természetes ízesítőnket, a mézet ősidők óta használják áldásos hatásai miatt, hiszen közel 190 tápanyagot tartalmaz: ásványi anyagokban, nyomelemekben, aminosavakban, antioxidánsokban és vitaminokban rendkívül gazdag. Élettani jelentőségét elsősorban cukortartalma adja, négy-ötödrészt glükózból és fruktózból áll, így csak mértékkel érdemes fogyasztani.

A természet csodás, aranylóan folyó nedűje a népi gyógyászat szerint szinte mindenre jó: baktériumölő, fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása révén eredményesen használható akár torokgyulladás és meghűlés esetén is. Kedvezően hat az izomzat működésére, jót tesz az emésztésnek, mivel szabályozza a bél baktériumflóráját, serkenti a vérkeringést, valamint állítólag segít beállítani a vérnyomást, az alacsonyat emeli, a magasat pedig csökkenti. 

Gyógyszerek helyett sose válaszd, de első lépésként, vagy kiegészítésként remek ötlet bevetni.

Gyógyító hatású légúti és májbetegségekben, valamint szív- és érrendszeri betegségek esetén is jót tesz. A természetes antioxidánsok az anyagcsere és a baktériumok elleni védekezés során keletkező szabad gyököktől is védik a szervezetet.

A méz 6 meglepő jótékony hatása – ezeket már a tudomány is igazolta

A méz gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően jótékony hatással van az egészségre.

Más édesítőszerekkel összehasonlítva a mézet olykor „egészséges” lehetőségként emlegetik. És ennek van némi alapja: a méz olyan egészségügyi előnyökkel büszkélkedhet, mint például a torokfájás csillapítása, az égési sérülések kezelése és még sok más.

Mézes táplálkozási tények

A szuperédes ragacsos anyag csak nyomokban tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat, beleértve a napi réz-, mangán- és B2-vitamin napi értékének 1 százalékát. Antioxidánsokat is tartalmaz.

Egy evőkanál méz ennyi mindent tartalmaz:

63 kalória

0 g zsír

17,3 gramm szénhidrát

17,2 g cukor

0,1 g fehérje

A méz egészségügyi előnyei

1. Segít enyhíteni a köhögést

A méz jó megoldás lehet a köhögés ellen. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint ez jobb kezelési lehetőségnek tekinthető a gyermekek köhögésének kezelésére, mint a vény nélkül kapható köhögés elleni szirup.

Az 1 éves és annál idősebb gyermekek esetében hígíthatja a nyákot és enyhítheti a köhögést.

A vény nélkül kapható köhögéscsillapítóhoz vagy a kezeléstől való tartózkodáshoz képest a szülők úgy találták, hogy a méz volt a leghasznosabb gyermekeik felső légúti fertőzések miatti éjszakai köhögésének enyhítésében.

És ez nem csak a gyerekekre vonatkozik: úgy tűnik, hogy a méz felnőtteknél is segít a felső légúti fertőzések kezelésében.

(Ugyanakkor lehetőleg ne adj 1 éven aluli gyermekeknek mézet a botulizmus veszélye miatt.)

A palacsintán egy kis sós vajjal is tökéletes
A palacsintán egy kis sós vajjal is tökéleteszefirchik06 / Getty Images Hungary

2. Csillapítja a torokfájást

A kaparó toroknak és torokfájásnak is jót tesz a méz. Antibakteriális tulajdonságai segíthetnek a sebek gyógyításában (például a torok irritációjában).

3. Segíthet a hasmenés ellen is

A Mayo Klinika szerint a méz segíthet az emésztési problémákon is, mint például a gyomor-bél huruthoz társuló hasmenés.

Egy randomizált klinikai vizsgálat megállapította, hogy hasmenéses gyermekeknél a méz bevétele csökkentette a bélmozgást és a hasmenés időtartamát, a Journal of Research in Medical and Dental Science 2017. januári eredményei szerint.

4. Remek antioxidáns-forrás

Az antioxidánsok segíthetnek enyhíteni azokat a gyulladásokat, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek a krónikus betegségek kialakulásában. További kutatásra van szükség a kérésben, de lehetséges, hogy a méz „potenciális természetes antioxidáns gyógyszerként” működhet – derül ki az Oxidative Medicine egyik 2018. januári cikkéből.

A méz egyes formái több antioxidánst tartalmaznak, mint mások. A Pharmacognosy Research metaáttekintése szerint általában a sötétebb mézfajtáknak jóval magasabb az antioxidáns-értéke. A Molecules 2018 augusztusában megjelent tanulmánya szerint a hajdinaméz rendelkezik a legnagyobb antioxidáns hatással, míg a repcéből készült méz a leggyengébb.

5. Égési sérüléseket és sebeket is kezelhetsz vele

A méz antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így természetes gyógymód lehet a hasonló eredetű panaszok ellen. A Pharmacognosy Research metaáttekintése szerint ősidők óta használták sebek gyógyítására.

A Mayo Klinika szerint az orvosi minőségű méz felhordása a sebekre és égési sérülésekre elősegíti a gyógyulást.

Ők nem gyűjtenek mézet, és még nem is fogyasztanak
Ők nem gyűjtenek mézet, és még nem is fogyasztanakJulPo / Getty Images Hungary

6. Jó lehet a szívnek

Egy 70 egészséges pakisztáni főiskolai hallgató részvételével végzett kis tanulmány szerint azok, akik mézet ettek, csökkentették az összkoleszterinszintet, valamint az LDL- („rossz”) koleszterin- és trigliceridszinteket.

Ugyanezt a hatást más tanulmányok is megfigyelték, de a szakemberek szerint további kutatásokra van szükség a lehetséges szívegészségügyi előnyök megerősítéséhez.

Van-e kockázata a mézevésnek?

Mindezen potenciális egészségügyi előnyök mellett – a méz elragadó ízéről nem is beszélve – talán nehéz elhinni, hogy a méznek van hátránya is .

Az American Heart Association javasolja, hogy ne együnk naponta 6-9 evőkanálnál vagy 25-36 grammnál többet belőle. A Mayo Klinika szerint a méz fogyasztása valószínűleg biztonságos, akár a köhögés elnyomására, akár egy étel édesebbé tételére, ugyanakkor néhány ember allergiás reakciót kaphat a méz összetevőitől, ami olyan tünetekhez vezethet, mint a zihálás, hányás és szédülés.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Címkék
Ezt olvastad már?
Érdekességek