A mézet remek íze és jótékony hatása miatt világszerte kedvelik, számos ételben használják. Illata, színe és íze a virágok típusától függően változik, így számtalan fajta áll rendelkezésre. Számos lehetséges egészségügyi előnye van, és többféle otthoni alternatív gyógymódnak képezi alapját. Lássuk, mik azok a hatásai, amiket már a kutatások eredményei is igazoltak.
1. Különféle tápanyagokat tartalmaz
Egy evőkanál (20 gramm) méz az alábbiakat tartalmazza:
- Kalória: 61
- Zsír: 0 gramm
- Fehérje: 0 gramm
- Szénhidrát: 17 gramm
- Rost: 0 gramm
- Riboflavin: a napi ajánlott érték (DV) 1%-a
- Réz: a DV 1%-a
A méz lényegében tiszta cukor, zsír nélkül, csak nyomokban tartalmaz fehérjét és rostot. Kis mennyiségben található benne néhány tápanyag, de a legtöbb ember általában nem fogyaszt elegendő mézet ahhoz, hogy az jelentős vitamin- és ásványianyag-forrásként szolgáljon. Ennek ellenére érdemes megjegyezni, hogy a méz gazdag egészségjavító növényi vegyületekben, amelyek polifenolokként ismertek.
2. Antioxidánsokban gazdag
A kiváló minőségű méz – amely minimálisan feldolgozott és friss – számos fontos bioaktív növényi vegyületet és antioxidánst tartalmaz, például flavonoidokat és fenolsavakat. A sötétebb fajták általában több antioxidánst kínálnak, mint a világosabbak.
Az antioxidánsok segítenek semlegesíteni a reaktív oxigénfajokat a szervezetben, amelyek felhalmozódhatnak a sejtekben, és károsodást okozhatnak. Ez a károsodás hozzájárulhat olyan állapotokhoz, mint a korai öregedés, a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek. A méz számos egészségügyi előnye antioxidáns-tartalmának tulajdonítható.
3. Kicsit jobb a vércukorszintre, mint a normál cukor
Ami a vércukorszint kezelését illeti, a méz enyhe előnyökkel járhat a normál cukorral szemben. Bár a méz más cukortípusokhoz hasonlóan igencsak emeli a vércukorszintet, a benne található antioxidánsok segíthetnek megvédeni a metabolikus szindrómától és a 2-es típusú cukorbetegségtől. Hogy hogyan? A kutatók úgy találták, hogy a méz növelheti az adiponektin szintjét, egy olyan hormonét, amely csökkenti a gyulladást, és javítja a vércukorszint szabályozását.
A cukorbetegek esetében a méz valamivel jobb lehet, mint a finomított cukor, mégis mértékkel érdemes fogyasztani. Azt is fontos tudni, hogy bizonyos mézfajták sima sziruppal hígíthatók úgy, hogy észre sem veszed majd az ízén. Bár a mézhamisítás a legtöbb országban tilos, továbbra is széles körben elterjedt probléma.
4. Javíthatja a szív egészségét
A méz a szívbetegségek megelőzésében is segíthet. Egy átfogó áttekintés szerint a méz csökkentheti a vérnyomást, javíthatja a vérzsírszintet, szabályozhatja a szívverést, és megakadályozhatja az egészséges sejtek pusztulását – több olyan tényezőt, amely javíthatja a szívműködést, és ezáltal az egészséget.
Egy megfigyeléses vizsgálat több mint 4500, 40 év feletti ember bevonásával összefüggésbe hozta a mérsékelt mézfogyasztást a nők körében a magas vérnyomás alacsonyabb kockázatával. Ráadásul egy patkányokon végzett vizsgálat ígéretesen kimutatta, hogy a méz segít megvédeni a szívet az oxidatív stressztől.
5. Elősegíti az égési sérülések és a sebek gyógyulását
A helyi kezelést az ókori Egyiptom óta alkalmazzák sebek és égési sérülések gyógyítására, a gyakorlat ma is általános. A mézzel és a sebkezeléssel kapcsolatos 26 tanulmány áttekintése szerint ez a leghatékonyabb a részleges mélységű égési sérülések és a műtét után fertőzött sebek gyógyításában. A méz hatékonyan kezeli a cukorbetegséggel összefüggő lábfekélyeket is.
Egy tanulmány, amelyben cukorbetegséggel összefüggő lábfekélyben szenvedő emberek vettek részt, 43,3%-os sikerességi arányról számolt be, ha mézet használtak sebkezelésre. Egy másik tanulmányban a helyi méz a résztvevők cukorbetegséggel összefüggő fekélyeinek lenyűgöző 97%-át gyógyította meg. A kutatók elmélete szerint a méz gyógyító ereje antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásából fakad.
Sőt, segíthet más bőrbetegségek kezelésében is, beleértve a pikkelysömört és a herpeszes elváltozásokat.
6. Segíthet elnyomni a köhögést gyermekeknél
A köhögés gyakori probléma a felső légúti fertőzésben szenvedő gyermekeknél. Ezek a fertőzések mind a gyermekek, mind a szülők alvását és életminőségét befolyásolhatják. A gyakori köhögés elleni gyógyszerek azonban nem mindig hatékonyak, és mellékhatásaik is lehetnek. Érdekes módon a méz jó alternatíva lehet, és a bizonyítékok azt mutatják, hogy hatékony kezelési lehetőség.
A mézzel és a gyermekek köhögésével kapcsolatos tanulmányok egyik áttekintése megállapította, hogy hatásosabbnak tűnik a köhögési tünetek kezelésére, mint a difenhidramin. Segíthet csökkenteni a köhögés időtartamát is.
Egy másik áttekintés megjegyezte, hogy javíthatja az alvás minőségét a köhögő gyermekek és szüleik körében is. Továbbá, ellentétben néhány köhögés elleni gyógyszerrel, a méznek nincsenek mellékhatásai. Egyévesnél idősebb gyermekek számára a méz természetes és biztonságos köhögéscsillapítóként működhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés