A mesterséges intelligenciára gondolva szinte elkerülhetetlen, hogy lelki szemeink előtt ne két lábon járó robotok jelenjenek meg, pedig a mindennapjainkban jelen lévő technológiáról van szó. Maga a megnevezés valóban egy kicsit misztikus, ugyanakkor a mesterséges intelligencia nagyon népszerű, sok újságcikk, tévériport szól róla, ezért az emberek többségében már kezd kialakulni egy kép arról, hogy ez olyasmi, ami gyakorlatban is alkalmazható megoldásokat kínál.
A mesterséges intelligencia egy héttel előre jósol
Egy virtuális világban mozgó robotdiák például úgy él, mint egy egyetemista ember: képes magától szöveges összefoglalókat gyártani, kérdésekre válaszolni, verseket költeni, festeni. A Tsinghua Egyetem új tanulója a Számítógép-tudomány és Technológia szakon jár egyetemre, és az eddigi tapasztalatok alapján sokkal gyorsabban fejlődik emberi diáktársainál. Már erős kötődése alakult ki a különböző művészetek irányába is: zenéket szerez, verseket ír és képeket rajzol. Ám a mesterséges intelligencia ma már ennél fontosabb feladatokra is képes.
Megmondja, mennyire biztonságos a város
A témával hosszú ideje foglalkozó kutatók nemrég bejelentették, hogy gépük, amely a bűnözési adatokat kutatja, akár 90 százalékos pontossággal megjósolhatja a következő héten elkövetett bűncselekmények helyét a körülbelül 300 méter átmérőjű területekre osztott városban. Megfogható adatokkal dolgozik: az elmúlt időszakok statisztikái és egyéb fontos részletek alapján kalkulálja ki, hol és mikor lesz a következő bűneset Chicagóban. Emellett hét másik amerikai nagyváros adatai alapján is betanították és tesztelték, hasonlóan jó eredmények mellett.
A múltbéli rasszizmust is megtanulja
A gondot az okozza, hogy Amerika történelmében a mai napig jelen van a rasszizmus, nagyobb arányban gyanúsítanak meg vagy tartóztatnak le fekete embereket. Ez pedig a régi rendőrségi adatokból világosan látszik – és a gépet pont ezek alapján tanították meg előre becsülni. Épp ezért a robotok bűnözés-előrejelzésére irányuló korábbi próbálkozásai ellentmondásosak voltak, és faji elfogultsággal vádolták megálmodóit. Ez az új program éppen ezért már nem foglalkozik a feltételezett gyanúsítottakkal, csak a bűncselekmény lehetséges helyszíneit tárja fel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés