Ilyen gyakran kellene mérlegre állnod

GettyImages-1500448393
Olvasási idő kb. 4 perc

Az új évhez kapcsolódó fogadalmak között sokszor szerepel a „lefogyok”, „egészségesebben élek”, „kevesebbet eszem”, „tudatosabban táplálkozom”. Ezek a kijelentések gyakran amiatt hangzanak el, mert elégedetlenek vagyunk a testsúlyunkkal. De ahhoz, hogy reális képet kapjunk saját testünkről, nem árt, ha tudjuk, mikor és milyen gyakran kell a mérlegre állnunk.

Akár otthon, akár az edzőterem öltözőjében, akár az orvosi rendelőben állunk mérlegre, a legtöbbünkben idegtépő érzést kelt, hogy vajon hol áll majd meg a mérleg nyelve. Azonban egyre több klinikai szakértő egyetért abban, hogy a legtöbb egészséges ember számára a testsúly csak egy szám, és nem fokmérője egészségi állapotunknak. 

Nem csak a súlyunk lehet mérvadó

Szakértők szerint megvan annak a módja, az ideje és a miértje, hogy milyen gyakran kell mérlegre állnunk, és ennek összhangban kell lennie személyes egészségügyi céljainkkal, életmódunkkal, valamint súlyunkkal és egészségi állapotunkkal. Még mielőtt azonban rátérnénk a részletekre, fontos azt is megjegyezni, hogy a mérlegen kívül van egyéb alternatívája annak, hogy egészségügyi állapotunkat vagy annak fejlődését nyomon kövessük. Legyen szó fogyásról, izomépítésről vagy a jelenlegi súlyunk megőrzéséről.

Az ideális testsúly elnyerése sok mindentől függ
Az ideális testsúly elnyerése sok mindentől függDelmaine Donson / Getty Images Hungary

Ilyen gyakran kell mérlegre állnunk

Egy régi beidegződés miatt azt gondoljuk, hogy a napi súlymérés az egyik leghatékonyabb módja a fogyásnak. Ezzel szemben a legújabb kutatások azt állapították meg, egyénenként változó, hogy kinek milyen gyakran kell mérlegelnie magát. A témát vizsgáló orvosok a napi méricskélés helyett sokkal inkább egyetértenek abban, hogy a heti mérlegelés eredményesebb lehet. Ugyanis úgy vélik, a heti egyszeri testsúlyellenőrzés sokkal pontosabban tükrözheti és követheti azt, hogy hogyan változott a testsúlyunk.

Nem kell mindennap mérlegre állni, hogy nyomon kövessük testsúlyunk alakulását
Nem kell mindennap mérlegre állni, hogy nyomon kövessük testsúlyunk alakulásátUcg / Getty Images Hungary

A napi mérlegelésnek ugyanis számtalan hátránya van. Egyrészt stresszelhet bennünket, és negatívan befolyásolhatja a hangulatunkat. 

Másrészt nem ad feltétlenül reális képet, hiszen a napi testsúlyunk olyan természetes tényezők miatt változhat, mint a vízvisszatartás és a hormonális változások.

A kutatások egyértelmű kapcsolatot is megállapítottak a súly és az alvás között, amiről bővebben itt olvashatsz. A nem megfelelő alvás növelheti a kortizol – a stresszhormon – szintjét, ami fokozza az étvágyat és a cukros, feldolgozott ételek utáni vágyat, ami hozzájárul a súlygyarapodáshoz. Ráadásul az alváshiány miatt elvész a fizikai aktivitáshoz szükséges energia is.

Fontos a következetesség

A tapasztalatok szerint a heti mérlegelés során érdemes bizonyos szabályokat betartani, hogy valóban hiteles képet kapjunk és hatékonyak legyünk. A szakemberek azt javasolják, hogy minden héten válasszunk ki egy adott napot, például a pénteket, és minden pénteken, de csak pénteken álljunk a mérlegre. Ha következetesen tartjuk magunkat ehhez, akkor világos, egyértelmű képet kaphatunk súlyunk alakulásáról, és az életmódunkat is könnyebben átalakíthatjuk úgy, hogy az számunkra minél megfelelőbb legyen. 

A rendszeres testmozgás és a tudatos táplálkozás is része a sikernek
A rendszeres testmozgás és a tudatos táplálkozás is része a sikernekozgurcankaya / Getty Images Hungary

A szakértők egyetértenek abban is, hogy sokkal inkább a következetes viselkedés, mintsem a gyakoriság játszik döntő szerepet a mérlegelés sikerességében. Már kutatás is bizonyítja, hogy a fogyás akkor a legeredményesebb, ha az életmódváltásnak állandó eleme a rendszeres mérlegelés, az étrend követése és a heti legalább 60 perces, nagy intenzitású testmozgás.

Ez a legjobb idő a súlymérésre

A hatékony testsúlykövetés érdekében a szakértők szerint reggel, a fürdőszoba használata után, valamint reggeli előtt kell megmérni magunkat. Fontos, hogy testsúlyunk ellenőrzéséhez mindig ugyanazt a mérleget használjuk, hogy megbízható értéket és pontosabb képet kapjunk.

Ha arról is szívesen olvasnál, hogy mik az öregedés legfontosabb tényezői, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek