Mérlegképes magyar konyha

Hogyan őrizheted meg a konyhád finom ízeit anélkül, hogy a mérleg az ellenségeddé válna – erre ad választ dietetikusunk: a teendőid négy pontban összefoglalhatók, ha betartod, jókat eszel és karcsú maradsz.

cikk-tipus-altalanos

magyarkonyha2Méltán híres a magyar konyha, hiszen tele van ízekkel, színekkel, élvezettel. A külföldi változatok a nyomába sem érnek a jó magyar gulyásnak, halászlének, pörköltnek, és akkor még nem is beszéltünk az ínycsiklandó pogácsáról, palacsintáról, rétesről… Anélkül, hogy nemzeti eledeleink eredetével foglalkoznál, érdemes fontolóra venned, hogyan, miként teheted könyedebbé, energiaszegényebbé kedvenc fogásaidat.

Figyelem, csak az elszántak és hasuk mellett egészségükre is gondolók olvassák tovább!

Kezdjük ott, hogy miért kellene megváltoztatnod a sok-sok évtizede fennmaradt és jóízűen fogyasztott ételeidet? Csak gondolj bele, hogy néhány generációval ezelőtt is egészen más módon éltek az emberek, mint ma, többet mozogtak, gyakrabban és kitartóbban végeztek aktív fizikai munkát. Ahhoz az erős igénybevételhez még jól illettek az energiadúsabb, zsírosabb falatok. 

Ma viszont gyakran előfordulhat, hogy még a szomszéd szobába is csak áttelefonálsz vagy e-mailezel. Megváltozott a munkavégzés jellege, de a nagy energiatartalmú, laktató, nehéz ételek maradtak. Ez nem lenne akkora baj, ha ezekből riktábban és kisebb mennyiségeket ennél. A helyzet viszont, úgy átlagban, sajnos nem ez. Elég, ha csak egy bor-, sör-, pálinkafesztiválra vagy egy lagziba tévedsz...

A finom ízekről lemondani viszont nagyon nehéz! De nem is kell, csak néhány apró trükk, változtatás szükséges az alapanyagok minőségén, mennyiségén és az elkészítésén.

 

A zsírok és olajok

Valószínűleg már régóta olajat használsz a zsír helyett, és talán már a nagymamádnak sem esik nehezére, hogy másként süt-főz, mint hajdanán. Jó ha tudod, hogy a két zsiradék energia- és zsírtartalmában kevésbé különbözik, sokkal inkább a zsír összetételén. A különféle növény olajok jót tesznek a szívednek is, különösen, ha minél kevesebbet használsz fel belőlük. A megszokott rántott húst nem kell például bő olajban megsütnöd. Sok olajat, és ezzel kalóriát spórolsz, ha vékonyan kiolajozott tepsire teszed a bundázott szeleteket és a sütőben sütöd meg. Persze, ne felejtsd el megfordítani menetközben! Sokkal kevesebb olajat szív így magába, mint a hagyományos változat.

A hús fajtája 

A húsfajta megváltoztatása is zsírszegényebbé teheti a fogásokat. Mit szólnál, ha a gulyáslevest, a pörköltöt vagy az előbb emlegetett rántott húst a zsírosabb marha- és sertéshús helyett ezentúl inkább lebőrözött, lezsírozott pulyka-, csirkehúsból készítenéd vagy kérnéd anyukádtól? Ugyan lehet, hogy a koleszterinszinted miatt még nem kell aggódnod, de egy ilyen kis csere segít abban, hogy esetleg ne is kelljen.

A sűrítés módjai

Nagyon helyes, ha szereted a főzelékeket, krémleveseket, és joggal merül fel benned a kérdés, itt vajon min kellene változtatnod. A kulcsszó: sűrítés! Iskoláskorodból emlékezhetsz olyan főzelékre, amiben több volt a rántás, mint a zöldség vagy egy-két lisztcsomó úszott a levesben. Ennek bizony vége, ha elfelejted a rántást (meleg olajban átpirított liszt, amit a főzőlével finoman elkeverve és a főzelékbe, levesbe téve szépen besűrűsödik az étel)! Helyette habarhatsz (a módja: tejjel, joghurttal, kefirrel vagy a főzőlével ereszd össze a lisztet és azt fokozatosan keverd el a főzőlével, majd az egész étellel), vagy a zöldség egy részét összetumixhatod és ezzel sűríthetsz. Utóbbi esetben még jobban érezheted majd a zöldségek saját ízét és a tápanyagtáblázatban sem kell elmélyedned, hogy beleférj a ruhádba.
 

Na és a sütemények

A sütiket, ha nem viszed túlzásba, heti 1-2 alkalommal az étrended részéve teheted. Ha csak lehet, a felhasznált liszt teljes kiőrlésű, tehát rostban dúsabb fajta legyen. Ezáltal sokkal laktatóbb lesz és kevesebbel is beéred. Sajnos, ezt a trükköt nem minden süteménynél vetheted be, mert a teljes kiőrlésű lisztek másképpen viselkednek sütésnél, és nem mindig lesz olyan szép magas, omlós a végeredmény. Kísérletezni viszont érdemes: az elején csak kb. 20-80 %-ban használj rostdús és fehérlisztet, majd ezt fele-fele arányig növelheted. Ha mégsem vállalkoznál a sütögetésre, keress olyan cukrászdákat is, ahol „reform” édességek közül válogathatsz.
 

A szerző dietetikus

 

cikk-tipus-linkek

Egy tábla csoki kalóriatartalma a napi energiaszükségleted negyedét is kiteheti, de a light és a diet se hozzon feltétlenül lázba, mert vagy a zsír több benne, vagy a cukor, hogy legyen íze. | Se csoki, se light, se diet – tippek az élelmiszercímkék értelmezéséhez

 

Oszd meg másokkal is!
Mustra