Ma már csak szórványokban, nagyon kicsi területeken termesztik itthon a népszerű gyümölcsöt. Annak, hogy a sokak által kedvelt málna kiszorult a hazai termesztésből, nem csak az éghajlatváltozás az oka. Évek óta drasztikusan csökken a termőterülete, emiatt nagyon drága, és hiába szereti szinte mindenki, egyre kevesebbet veszünk belőle – írja az Agroinform.
Megszűnt a hazai termőterület, és szinte megfizethetetlen lett a magyarok egyik kedvenc gyümölcse
Apáti Ferenc, a FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint a magyar málna termőterülete gyakorlatilag megszűnt. Míg negyven évvel ezelőtt még Európa egyik legnagyobb málnatermő országa voltunk hétezer hektárral, addig mostanra néhány tíz hektárról beszélhetünk, és azok is szétszórva vannak.
„Tehát magyar málna árualap csak nyomokban létezik, ami megjelenik a nagybani piacokon, majd a zöldség-gyümölcs boltokban. De szervezett termelésről már nem lehet beszélni. Két fő okot lehet megnevezni, ami felelős a magyar málna termőterületének megszűnéséért, az egyik a klímaváltozás. A málna egy félig-meddig erdei növény, ami nem bírja a szárazságot és a magas UV-sugárzást. A másik ok a munkaerőhiány. Ez a gyümölcs kívánja leginkább az élőmunkát, ennek hiányában nem tud létezni"– fogalmazott Apáti Ferenc, a vele készült interjúban.
Pár ezer tonnás mennyiségben fogyasztjuk éves szinten a málnát, szemben az almával, ami éves átlagban 120 ezer tonnában fogy el.
Fejenként néhány dekagrammban lehet mérni az éves málnafogyasztást. Ez a mennyiség Lengyelországból érkezik, kisebb részben Szerbiából. Málnát termelnek Spanyolországban is, ahol még melegebb van, mint Magyarországon, de versenyképesen és gazdaságosan termelni a jelenlegi klimatikus környezetben kizárólag fóliatakarás alatt, vagyis fedett körülmények között lehet. Ez óriási tőkebevonást igényel, amit a magyar fogyasztók nem tudnak megfizetni, még azt sem, amit egyszerűbb körülmények között termesztenek, ezért nagyon kevés fogy ebből a finom és egészséges gyümölcsből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés