Körülbelül negyvenféle laskagomba létezik, minden típus ehető, és általában olyan ételekben fogyasztják, mint a tészta, pizzák és tojásos fogások. Lenyűgöző egészségjavító tulajdonságaikról ismertek, és számos fontos vegyületet tartalmaznak – évszázadok óta használják őket a hagyományos orvoslásban is.
Mit is fontos tudnod erről a fajtáról?
1. Tápanyagokban gazdag
A laskagomba tele van rosttal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és más fontos tápanyagokkal. Alacsony szénhidráttartalmú, és kalória is nagyon kevés van benne, így jó választás azok számára, akik spórolnának a szénhidrátokkal.
2. Antioxidánsok remek forrása
A laskagomba antioxidánsokat tartalmaz, amelyek olyan anyagok, amik segítenek csökkenteni a sejtkárosodást a szervezetben. Korábban hét olyan fontos vegyületet mutattak ki bennük, amelyek mindegyike antioxidánsként működik a szervezetben.
Ezek a gombák tartalmazzák az ergothionein aminosavat is, amely erős antioxidáns hatással rendelkezik. Egy 2007-es, rágcsálókon végzett vizsgálat megállapította, hogy a laskagomba-kivonattal végzett kezelés javította az antioxidánsok szintjét, és csökkentett bizonyos gyulladásos markereket.
Hasonlóképpen, egy 2020-as, patkányon végzett vizsgálat azt figyelte meg, hogy a kivonat antioxidáns hatást mutatott, és segített csökkenteni a mérgező vegyszerek okozta májkárosodást.
Egy 2016-os, kémcsőben végzett vizsgálat megállapította, hogy a szürke laskagombából (Pleurotus pulmonarius) származó kivonat gátolja az emberi artériás sejtek oxidatív károsodását, és megakadályozta az LDL (rossz) koleszterin oxidációját. Az LDL (rossz) koleszterin oxidációja részt vesz az érelmeszesedés folyamatában: a plakk felhalmozódása az artériákban szívbetegséghez vezethet.
3. Jótékony hatással lehet a szív egészségére
A laskagomba elősegítheti a szív egészségét azáltal, hogy csökkenti a szívbetegségek kockázati tényezőit, például a magas koleszterinszintet és a magas vérnyomást. Egyik fajtájuk különösen gazdag számos olyan vegyületben, amelyek jótékony hatással vannak a szív egészségére, beleértve a béta-glükánnak nevezett rostokat.
A béta-glükánokat a bélbaktériumok fermentálják, hogy rövid szénláncú zsírsavakat termeljenek, amelyek segíthetnek csökkenteni a koleszterintermelést a szervezetben. Érdekes módon a P. ostreatus fajta kétszer annyi béta-glükánt tartalmaz, mint a fehér gombafajták.
Egy humán vizsgálat 2020-as áttekintése megállapította, hogy a laskagomba fogyasztása csökkentette a vércukorszintet, a triglicerideket, a vérnyomást és az inzulinszintet, ezek mindegyikének következménye lehet a szívbetegségek kockázatának mérséklődése.
4. Elősegítheti a vércukorszint szabályozását
Amellett, hogy elősegíti a szív egészségét, a laskagomba segíthet a vércukorszint szabályozásában is.
Egy huszonkét fővel végzett, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és nem cukorbeteg személy bevonásával végzett vizsgálat megállapította, hogy por formájában ez a gombafajta csökkentette az étkezés utáni vércukorszintet. A szerzők azt feltételezik, hogy a gombák növelik a cukorfelhasználást a testszövetekben, miközben gátolnak bizonyos vércukorszint-emelő fehérjéket.
Hasonlóképpen, egy 2007-es tanulmány, amelyben 30, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg vett részt, megállapította, hogy napi 150 gramm főtt laskagomba elfogyasztása 7 napon keresztül 22%-kal csökkentette az éhgyomorra mért vércukorszintet, és átlagosan 23%-kal csökkentette az étkezés utáni vércukorszintet.
Miután a résztvevők 1 hétre abbahagyták a gombafogyasztást, a vércukorszint átlagosan 13%-kal, illetve 20%-kal emelkedett. A kezelés emellett jelentősen csökkentette a résztvevők vérnyomását, koleszterin- és trigliceridszintjét.
5. Immunrendszert támogató előnyök
A laskagomba többféleképpen is támogathatja az immunrendszert. Immunvédő, antivirális és antibakteriális hatással is büszkélkedhet, így már tényleg semmi kifogást nem találunk az ellen, hogy heti egyszer összedobjunk belőlük egy gyors, tejszínes-majoránnás krémlevest.
Egy 41 ember bevonásával végzett 8 hetes vizsgálat azt találta, hogy a placebóval összehasonlítva a napi laskagomba-kivonat kiegészítő fogyasztása javította az immunrendszer működését az interferon-γ (IFN-γ) aktiválásával, amely molekula kritikus szerepet játszik a fertőzések elleni védekezésben.
6. Egyéb lehetséges előnyök
A fent felsorolt lehetséges előnyök mellett egyes kutatások azt sugallják, hogy a laskagomba más módon is javíthatja az egészséget:
Lehetséges daganatellenes tulajdonságai vannak. Kémcsöveken és állatokon végzett kutatások arra utalnak, hogy ezek a gombák daganatellenes hatást fejtenek ki.
A bél egészségének támogatása. Egy 2021-es rágcsálóvizsgálat megállapította, hogy az elhízott patkányok étrendjének laskagombával való kiegészítése csökkentette a kórokozó baktériumok szaporodását, és növelte a jótékony rövid szénláncú zsírsavak termelődését a belekben.
Gyulladáscsökkentő hatások. Ezek a gombák gyulladásgátló vegyületeket tartalmaznak. Egy 2020-as patkányvizsgálat kimutatta, hogy a laskagomba-kivonattal végzett kezelés jelentősen csökkentette a gyulladásokat az állatok szervezetében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés