Méregtelenítő, probiotikus és gyulladáscsökkentő hatású – a kombuchát többek között ilyen címszavakkal próbálják eladni nekünk. Hogy ebből mennyi igaz, arról pontosabb képet kaphatunk a közelmúlt kutatásai, a hivatalos ajánlások és a szakemberek álláspontjának áttekintése után.
Mi az a kombucha?
A Krisztus előtti időkből származó kombucha egy fermentált ital, amely a következő összetevőkből áll:
- tea (általában fekete vagy zöld)
- cukor (fehér, barna, agávé vagy méz)
- „egészséges” baktériumok
- élesztő
A főzet erjesztéssel készül, amelynek időtartama egy héttől akár egy hónapig is terjedhet. Az eredmény egy enyhén szénsavas ital, ami jellemzően ecetes ízt hordoz, és nagyon sajátos illata van. Az erjesztési folyamat közben némi alkohol is felszabadul, de annak szintje 0,5 százalék alatt marad, így a hagyományos kombucha alkoholmentes italnak tekinthető.
Milyen egészségügyi előnyei lehetnek?
Más fermentált ételekhez, így a savanyú káposztához, a savanyúságokhoz, a kimchihez, a kefirhez és a joghurthoz hasonlóan a kombuchának számos egészségügyi előnyt tulajdonítanak. Bár kifejezetten a kombuchára vonatkozóan nem készültek kiterjedt tanulmányok, az ital számos olyan vegyületet tartalmaz, amelyekről tudjuk, hogy jótékony hatásúak lehetnek. Lássuk tehát, hogy a kombuchára vonatkozó állítások kellően megalapozottak-e.
Fogyás
Ha nem figyelsz oda az étrendedre, és elhanyagolod a mozgást, akkor a kombuchától önmagában nem fogsz jelentősen lefogyni – vélik a dietetikusok. Az italnak ennek ellenére lehet helye a testsúly csökkentésére irányuló törekvések között – különösen, ha a táplálkozási szempontból értéktelen, magas cukortartalmú üdítők kiváltására használod.
A kombuchában egy kevés koffein található, ami felpörgeti az anyagcserét, így több kalóriát égethetsz el vele.
De légy résen, hogy milyen kombuchát veszel, mert egyes változatoknak magasabb lehet a cukortartalma.
Gyulladáscsökkentés
A kombucha tele van antioxidánsokkal és úgynevezett polifenolokkal, amelyek hatásosak lehetnek a krónikus gyulladásokkal szemben, amik súlyos egészségügyi problémák, így szívbetegség, rák és ízületi gyulladás kialakulásához vezethetnek.
A polifenolok arról ismertek, hogy erős antioxidánsként hatnak a szervezetben, és csökkentik a gyulladást, ami számos betegség kiváltó oka lehet.
A fermentációs folyamat ráadásul tovább növeli a polifenolok mennyiségét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kombuchát valamiféle csodaszerként kéne tekinteni, ami egy csapásra elsöpri a gyulladásokat a szervezetben. Inkább azt lehet mondani, hogy erősítheti a gyulladáscsökkentő diéták hatását.
A bélrendszer egészségének javítása
A „jó” baktériumok nélkülözhetetlenek a bélmikrobiom virágzásához, az olyan fermentált élelmiszerek pedig, mint a kombucha, probiotikumokat tartalmaznak, amelyek segítenek fenntartani ezt az állapotot.
„A kombucha közreműködhet az egészséges bélbaktériumok táplálásában és gyarapodásában, ezáltal elnyomva a »rossz« baktériumokat. Ennek az egyensúlynak a fenntartása pozitív hatással lehet az emésztőrendszerre, valamint az általános egészségre és az élettartamra nézve” – mondják a szakemberek.
Immunerősítés
A kombucha nagy mennyiségű B-vitamint tartalmaz, amely nélkülözhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. A fermentált tea emellett magas ecetsav-, glükuron- és D-szacharsav-tartalommal is bír.
Ezek a szerves savak antimikrobiális hatásúak, így szerepet játszhatnak a rossz baktériumok elleni küzdelemben.
Itt újra meg kell említeni a polifenolokat is, amelyek támogathatják az immunrendszer működését.
Rákellenes tulajdonságok
Egyes kutatások szerint a fermentált teában található antioxidánsok védelmet nyújthatnak a rákos megbetegedésekkel szemben.
„A sejtkárosodás rákhoz és más betegségek kialakulásához vezethet. Minél több sejtet védünk meg antioxidánsokkal, annál kisebb a károsodásuk esélye, ami valóban segíthet a rák kockázatának csökkentésében” – állítják a szakemberek.
Méregtelenítés
A kombuchában található enzimek és savak hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a máj megszabaduljon a nemkívánatos vegyületektől a szervezetben. Sőt, egyes kutatások azt sugallják, hogy a kombucha terápiás étrend-kiegészítőként szolgálhat a zsírmáj leküzdésében.
A szív egészsége
Tanulmányok azt mutatják, hogy a kombucha növelheti a „jó” HDL-koleszterin, és csökkentheti a „rossz” LDL-koleszterin szintjét, illetve bebizonyosodott az is, hogy korlátozza az artériákban felhalmozódó plakk mennyiségét, így fogyasztásával valóban tehetsz a szíved egészségéért.
Lehetnek mellékhatásai?
Ha túlzásba esel a komuchával, olyan reakciókat okozhat, mint a fejfájás, a hányinger, a gyomorbántalmak vagy a ketoacidózis (amikor a zsíranyagcsere melléktermékei felhalmozódnak a vérben).
Nem lehet kizárni az ólommérgezést sem, amennyiben a kombucha készítéséhez használt edényből (pl. agyagedényből) ólom szivárog a kész italba.
Problémát jelenthet az elégtelen higiénia is, amitől főzéskor az ital nemkívánatos gombákkal és élesztő-túltermeléssel szennyeződhet.
A bolti forgalomban, csomagolt formában kapható kombucháknál azonban általában nem kell ilyesmitől tartanod.
Mennyi kombuchát szabad inni?
Az ajánlások szerint napi 2 deci kombucha fogyasztása még biztonságosnak tekinthető. Itt is érvényes ugyanakkor, hogy érdemes a fokozatosság elvét követni, és kisebb mennyiséggel kezdeni. A vásárlás előtt tanácsos megnézni a címkét is, mert előfordulhat, hogy egy termék 2 decinél több kombuchát vagy nagyobb mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz.
Tudni kell, hogy ha terhes vagy, vagy legyengült az immunrendszered, akkor javasolt a kombucha teljes kerülése, és fogyasztása nem ajánlott kisgyermekek számára sem.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés