Napi hány kávét iszol? Ennyitől már idegkárosodásod is lehet

GettyImages-171693344
Olvasási idő kb. 4 perc

A kávéról lemondani nagyon nehéz, de vannak olyanok, akiknek a koffein rossz hatásai miatt érdemes lenne megpróbálniuk – az egészségük érdekében.

A szakemberek két táborra szakadnak, amennyiben a kávéról van szó, és olykor egymásnak ellentmondó kutatások látnak napvilágot a témában. Egy 2022-es vizsgálat szerint például a korai halálozás kockázatát is csökkentheti, ugyanakkor bizonyos kávézási szokások már inkább károsnak nevezhetők. Ha sok cukorral édesíted az italt, vagy egyszerűen csak túlzásba viszed a fogyasztását, hosszú távon akár árthatsz is a szervezetednek.

Koffeintoxicitás: a túl sok kávé okozhat idegkárosodást?

A koffein serkentő hatású: aki valaha is ivott már egy csészénél többet, az tudja, hogy ha túlzásba visszük, idegessé tehet. Lehet, hogy hallottál már komolyabb problémákról is, amelyeket a koffein nagy mennyiségben okozhat, mint például a koffeintoxicitás és az idegkárosodás. De vajon mennyi a túl sok belőle?

„Bizonyítékok vannak arra, hogy a koffein hatással van az idegrendszerre”

– mondja a washingtoni székhelyű Ginger Hultin dietetikus.

„Ugyanakkor nem látok bizonyítékot és túl sok példát arra, hogy gyakran okozna idegkárosodást, különösen normál adagokban fogyasztva” – tette hozzá.

Míg a koffein toxicitása valós veszélyt jelent, az idegkárosodás nem szerepel kifejezetten mellékhatásként a vizsgálatokban. A szerzők ugyanakkor megjegyzik, hogy a koffeintúladagolás szövődményei közé tartoznak a neurológiai változásokmelyek végső soron vesekárosodáshoz, izomszövet-sérüléshez vagy szívrohamhoz vezethetnek. Mindeközben hangsúlyozzák, hogy a neurológiai változások átmenetiek, és a jelentések szerint maguktól rendeződnek, amint a koffein elhagyja a szervezetet. Na ezen aztán nem könnyű kiigazodni. 

A kávé rossz hatásait ki kell védeni
A kávé rossz hatásait ki kell védeniGuido Mieth / Getty Images Hungary

Ennyi kávét ihatsz egy nap

Míg az idegek jó esetben megmenekülnek a valódi károsodástól, a koffeinmérgezés egyéb mellékhatásai akár életveszélyesek is lehetnek. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága szerint napi körülbelül 1200 milligramm koffein fogyasztása már veszélybe sodorhat. Mérgezéshez, azzal járó súlyos egészségügyi ártalmakhoz, például görcsrohamokhoz vezethet.

A kávé rossz hatásai

Ha az ember egészséges felnőtt, az FDA szerint napi 400 milligramm koffeint vígan el kell viselnie. Ez körülbelül 3-4 csésze kávé, attól függően, hogy a szemeket hogyan és hol termesztették, dolgozták fel és készítették el.

De Hultin azt mondja, hogy egyes emberek érzékenyebbek lehetnek a koffein hatásaira, mint mások, a genetika és bizonyos egészségügyi állapotok miatt.

„Akinek szívproblémái vannak, érzékeny az idegrendszer stimulánsaira, vagy más étrend-kiegészítőket, gyógyszereket szed, nagy körültekintéssel kell eljárnia a koffein fogyasztása során”

– figyelmeztet.

Az Egyesült Államok Nemzeti Orvostudományi Könyvtára és az FDA is arra hívja fel a figyelmet, hogy a kelleténél több koffein számos problémát okozhat.

Ezek például a következők lehetnek:

  • Álmatlanság
  • Fejfájás
  • Szédülés
  • Remegés
  • Gyors vagy rendellenes szívverés
  • Kiszáradás
  • Szorongás

A túl sok koffein növelheti a szimpatikus idegek aktivitását is, amely része annak a hálózatnak, amely szabályozza az önkéntelen reakciókat, például az izzadást, mondja Hultin.

A kávénak sok rossz hatása van: a délutáni innivalód legyen inkább zöld tea
A kávénak sok rossz hatása van: a délutáni innivalód legyen inkább zöld teapraetorianphoto / Getty Images Hungary

Mennyi koffein fogyasztása biztonságos?

Egy csésze kávé körülbelül 80-100 milligramm koffeint tartalmaz, míg egy hasonló méretű csésze tea körülbelül 30-50 milligrammot.

Az NLM szerint egy kisebb adag üdítőben is találunk ennyi koffeint. Mi a helyzet az energiaitalokkal? Mindegyik további 70-100 milligramm koffeint adhat a napi összmennyiséghez.

A serkentőszer a csokoládéban és bizonyos gyógyszerekben is megtalálható, különösen azokban, amelyeket megfázás esetén szedsz. Az FDA szerint egyes étrend-kiegészítők koncentrált mennyiségű koffeint is tartalmaznak. Még egyes csomagolt élelmiszerekben is ott lapul.

Mikor hívd az orvost?

„Mivel a koffein megemelheti a vérnyomást, ha valaki úgy általában küzd a normál vérnyomás fenntartásával, keresse fel orvosát, ha szív- vagy idegrendszeri problémákra utaló tünetei vannak”

– javasolja Hultin.

Ha úgy gondolod, hogy a helyzet nemcsak egy kis fejfájásról szól, ne habozz cselekedni – teszi hozzá a szakember.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek