A szakemberek két táborra szakadnak, amennyiben a kávéról van szó, olykor egymásnak ellentmondó kutatások látnak napvilágot a témában. Egy 2022-es vizsgálat szerint például a korai halálozás kockázatát is csökkentheti, ugyanakkor bizonyos kávézási szokások már inkább károsnak nevezhetők. Ha például sok cukorral édesíted az italt, vagy egyszerűen csak túlzásba viszed a fogyasztását, hosszú távon akár árthatsz is a szervezetednek.
3 ok, amiért a kávé álmossá tehet
Ha van egy ital, amitől azt szeretnéd, hogy feldobjon, az a kávé. A népszerű ital erős koffeinforrás, egy olyan finomság, amely természetesen stimulálja az idegrendszert.
A National Coffee Association szerint 10-ből hét ember iszik kávét hetente, 62 százalékuk pedig minden egyes nap, mert tőle várjuk a napunk bebikázásához szükséges energiamennyiséget.
A kávétól el is várható az energialöket biztosítása, ám ez nem mindig alakul így. Egyesek számára a kávé álmosságot okozhat.
„Eleinte az ember lendületet kap a koffeintől”
– kezdi Keith-Thomas Ayoob dietetikus.
„Ezután gyakran szinte lezuhan az energia, ahogy a koffein elfogy, és a vércukorszinted csökken.”
Ha kávéivás után energiaszinted csökkenését észleled, itt olvashatod, miért, és azt is, hogy mit kell tenni ellene.
1. Az édesítők a vércukorszint emelkedését és esését okozhatják
Egy csésze feketekávé 2 kalóriát tartalmaz, és nem tartalmaz zsírt, szénhidrátot vagy fehérjét. Bár a kávé természetesen cukormentes, sokan szívesen adnak hozzá különféle édesítőszereket, hogy csökkentsék a keserűséget. Ezekben a cukros édesítőszerekben, krémesítőkben, szirupokban lévő cukortartalom gyorsan felszívódik, ám később hozzájárulhat a kávéfogyasztás álmosító mellékhatásaihoz.
„Attól függően, hogy az emberek mit adnak a kávéjukhoz, az általuk választott édesítőszer vagy vércukor-hullámvasútra küldi őket, vagy nem” – mondja Jenna Volpe, dietetikus és gyógynövényszakértő.
„Ez gyakran úgy néz ki, mint egy gyors energiarobbanás, amit egy napközbeni zuhanás követ.”
A Cleveland Klinika szerint a kávéban lévő cukor befolyásolja az inzulinszintet is, így az ember kimerültnek érezheti magát, amikor vércukorszintje zuhan.
„A kávéban lévő felesleges cukor felesleges inzulin felszabadulását okozza, és az inzulin csökkenti a glükózszintet”
– mondja Mehak Naem, regisztrált dietetikus-táplálkozási szakértő. „Ha a glükózszint csökken, fáradtnak és álmosnak fogod érezni magad” – folytatta.
2. Felszabadítja az aminosav-adenozint
A Journal of Alzheimer's Disease egyik áttekintése szerint a kávé serkentő hatása nagyrészt annak köszönhető, hogy hogyan kötődik az adenozin receptorokhoz. Az adenozin egy aminosav, amely nélkülözhetetlen az alváshoz.
„A legtöbb ember kezdetben gyors energialöketet kap a koffeintartalmú kávé fogyasztása után, de ha észreveszik, hogy a kávéfogyasztás azonnali fáradtságot okoz, valószínűleg adenozin felszabadulását tapasztalják az agyban” – mondja Volpe.
„A koffein kezdetben blokkolja az adenozin receptorokat, ami átmeneti energia- és éberségérzetet vált ki. Amikor a koffein metabolizálódik, előfordulhat, hogy egyesek egyszerre adenozinrohamot tapasztalnak” – folytatta a szakember.
3. Üres gyomorra iszod
Ha kihagyod a reggelit, valószínűleg éhgyomorra iszod a kávét.
Az éhgyomorra ivott kávé jelentősen rontja a vércukorszint-szabályozást a British Journal of Nutrition 2020. júniusi tanulmánya szerint A Mayo Klinika szerint egy étkezés, például a reggeli beiktatása a kávé fogyasztása előtt megelőzheti az erős fáradtság tünetével járó alacsony vércukorszintet.
De akkor mit kellene tenni?
A megnövekedett energiaszint ígérete sok reggeli kávérituálé hajtóereje. Ha az ellenkező hatást – kávéivás utáni fáradtságot – tapasztalsz, próbáld meg bevezetni a következő változtatásokat, így a kávé inkább felélénkít majd, mint elaltat.
Ha az ember lemond a kávéban lévő cukortartalmú édesítőszerekről, akkor elkerülhető a cukor okozta későbbi fáradtság veszélye.
Használj alacsonyabb glikémiás értékkel rendelkező édesítőszert, vagy hagyd ki a cukrot. A Linus Pauling Institute szerint az asztali cukor glikémiás indexe (GI) 63. Ez közepes GI-nek számít. A magas GI-vel rendelkező ételek fogyasztása a vércukorszint hirtelen emelkedésével jár, ami gyorsan csökken.
Volpe szerint az alacsonyabb glikémiás édesítőszer, például a stevia vagy a kókuszcukor – vagy akár édesítőszer nélküli kávé – választása sokat segíthet a napi vércukorszint-emelkedés és -összeomlás csökkentésében vagy megelőzésében.
Kortyolj kávét étkezés közben, vagy utána. Ha valaki éhgyomorra iszik kávét, az ronthatja a vércukorszint szabályozását, ami akár álmosságot is okozhat. Ennek egyik ellenszere az, hogy a reggeli vagy más étkezés mellé isszuk meg reggeli latténkat.
„Igyuk a kávét étellel, lehetőleg egy kis fehérjével és egy kis zsírral. A zsír és a fehérje egyaránt tompíthatja a vércukorszint emelkedését. Így a szénhidrátok fokozatosan bejutnak a véráramba, hogy megakadályozzák, hogy a szint később túl alacsonyra csökkenjen, így tartósabb energiát ad majd reggeli italunk” – javasolja Ayoob lényegében azt, hogy a fekete helyett lattét igyunk, például egy adag cukormentes habbal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés