A kávéban, teában, energiaitalokban, üdítőkben és sok-sok élelmiszerben megtalálható a hőn szeretett koffein, amit főként segítőnkként ismerünk a mindennapjaink során. A koffein igazából egy olyan pszichoaktív drog, amit legálisan fogyaszthatunk. Ennek a pszichostimulánsnak az élénkítő hatását sokan sokféle módon rendszeresen élvezzük. A szimpatikus idegrendszert stimulálva fokozza az éberséget, felgyorsítja az anyagcserét, serkenti a gondolkodást. Testünkre gyakorolt hatása mellett elengedhetetlen kapcsolatteremtő erővel bír. Gondoljunk csak a munkahelyi kávészünetekre vagy kávézós beszélgetésekre. Néhány kutatás szerint akár pozitív hatással lehet hangulatunkra is, enyhítheti a fejfájást és csökkentheti a stroke, a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Létezik az ideális kávémennyiség?
Mint a legtöbb drog esetében, a kávénál is idővel kialakulhat a tolerancia, azaz a hozzászokás. Egyre több kávéra lehet szükségünk ugyanannak a hatásnak az eléréséhez, sőt idővel akár a kávé ellenére is azt érzékeljük, hogy nehezen tudunk éberek maradni. A túlzott koffeinfogyasztás hatással lehet a vérnyomásunkra és szívritmuszavart okozhat, erősítheti a szorongásunkat. Az egészségünkre ezenkívül akár bújtatottan is hatással lehet. A túl későn elfogyasztott koffein megzavarja az alvásunkat, és kevésbé tudjuk kipihenni magunkat. Ezért fontos odafigyelni, hogy a lefekvést megelőző hat órában ne igyunk már koffeines italokat.
A jóból is megárt a sok. Sajnos ez a kávéra is igaz, mert a koffein is túladagolható. Hatszáz milligramm elfogyasztása után fennáll a koffeinmérgezés veszélye. Általában egy felnőtt kétszáz milligramm koffeint fogyaszt naponta, ami két presszónak felel meg. A túladagolás igencsak kellemetlen tünetekkel járhat, mint az émelygés, hasmenés, hányinger, hányás, fejfájás. Nagyon fontos észben tartani, hogy a koffeinre is igaz, hogy nagyon különbözőképpen hathat ránk nemcsak nemünktől, testsúlyunktól, de az arra való érzékenységünktől függően is. Egy 2014-es tanulmány olyan géneket azonosított, amelyek befolyásolják az ember koffeinanyagcserére adott válaszát. Ezek alapján akár gének alapján bejósolható, hogy kiből válhat erős kávéfogyasztó.
A kávémegvonás tünetei
A koffeinelvonás hossza személyenként különböző lehet, de akár két naptól egészen kilenc napon át is eltarthat. Aki rendszeres használat után hirtelen abbahagyja a koffeinbevitelt, általában tizenkettő és huszonnégy óra között tapasztalhat elvonási tüneteket. A tünetek csúcspontja általában huszonnégy és ötvenegy óra között tapasztalható. Ha rendszeresen fogyasztunk koffeint, a koffeinelvonás valószínűleg olykor hatással lesz ránk, amikor egy zsúfolt nap vagy betegség miatt elmarad a fogyasztás.
Minél több koffeint iszunk, annál intenzívebb lehet az élmény. A rossz hír pedig az, hogy már napi egy csésze kávé mindennapos elfogyasztása is elvonási tüneteket okozhat.
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, gyanakodhatsz a koffeinelvonás tüneteire:
- Remegés
- Fejfájás
- Emelkedett vérnyomás
- Idegesség
- Alvásproblémák
- Fejfájás, idegesség, szédülés
- Szapora szívverés vagy rendellenes szívverés
- Kiszáradás
Megfelelő hidratációval és alvással viszonylag gyorsan túl lehetünk ezeken a kellemetlen tüneteken. Mivel a testi-lelki egészség együtt jár, így érdemes tudatosítani, miket fogyasztunk és azok milyen hatással lehetnek ránk, hogy minél hamarabb visszakerülhessünk egyensúlyi állapotunkba.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés