Jó hír a kávézás szerelmeseinek, hogy a koffein bizonyítottan nem hozható közvetlen összefüggésbe a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, a magas koleszterinszinttel és a szabálytalan szívműködéssel sem. A koffein csontritkulást elősegítő hatásáról is megállapították, hogy ingatag lábakon áll: noha valóban fokozza a kalcium ürítését, de csak olyan csekély mértékben, hogy attól – kiegyensúlyozott étrend esetén – nem kell tartania senkinek.
Ám azt is jó tudni, hogy nem mindegyik változata egészséges. Akadnak, akik két vagy annál is több cukorral isszák a kávéjukat, egy nagy kanál tejszínhab mellett, és sajnos ez a legrosszabb, amit tehetnek a feketével. A cukor bizonyítottan elősegíti az elhízást és a cukorbetegség kialakulását. Ha az édes íz nélkül nem tudod elképzelni a kávézást, sok más egyéb lehetőség mellett természetes édesítőszerekkel, így steviával is ízesítheted.
Egy új tanulmány szerint napi 4 csésze kávé fogyasztása erősíti a májat
A májrák aránya világszerte emelkedik. Azt már korábban megállapították, hogy a kávé csökkenti a szívbetegségek kockázatát, ám az új tanulmány kimutatta, hogy a kávéfogyasztók kisebb valószínűséggel szenvednek krónikus májbetegségben.
Mint tudjuk, a kávéfogyasztás több előnnyel jár annál, mint hogy egy fárasztó munkanap előtt bebikázza szervezetünket. Az új tanulmány szerint négy csésze elfogyasztása megvédi májat az akár életveszélyes betegségtől is.
A brit Biobank 494 585 emberének adatait összegyűjtve a kutatók úgy találták, hogy a kávéfogyasztóknak 21%-kal kisebb az esélye krónikus májbetegségre, 20%-kal kisebb valószínűséggel szenvednek krónikus májbetegségben vagy zsírmájban, és 49%-kal kisebb valószínűséggel haltak meg krónikus májbetegségben, mint azok, akik nem fogyasztottak kávét.
„A kávé széles körben hozzáférhető, és a tanulmányunkból származó előnyök azt jelenthetik, hogy potenciális megelőző kezelést kínálhat a krónikus májbetegségek kezelésére”
– emelte ki Oliver Kennedy, a tanulmány szerzője, a Southamptoni Egyetem vendégkutatója a CNN-nek adott nyilatkozatában. „Ez különösen értékes információ azokban az országokban, ahol alacsonyabb a jövedelem és rosszabb az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, és ahol a legmagasabb a krónikus májbetegségek terhe” – folyatta.
A felfedezés azért is fontos, mert egyre növekszik a krónikus májbetegségben szenvedők száma: egy 2018-ban közzétett tanulmány szerint 1990 és 2015 között világszerte 75%-kal nőtt a májrákos esetek száma.
Rengeteg kutatás létezik a kávé egészségügyi előnyeiről
A tanulmányban elemzett 494 585 ember 78%-a ivott kávét, 22%-a nem. A kutatók 10 éven keresztül követték nyomon a krónikus májbetegségek arányát ebben az alcsoportban. Ez a tanulmány ugyanakkor megfigyeléses volt, ami azt jelenti, hogy a kutatók nem tudták ellenőrizni az összes egészségügyi tényezőt, így nem tudják pontosan meghatározni az okot és okozatot.
Eredményeik azonban más kutatásokon alapulnak, amelyek azt is megmutatják, hogy a kávé fogyasztása számtalan egészségügyi előnnyel jár. Egy 95 tanulmányból álló metaanalízis például azt is megállapította, hogy a kávéfogyasztóknál kisebb az elhízás és a szívbetegség kockázata.
A fizikai egészségügyi előnyökön túl az ital a mentális egészséget is segítheti. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a nők, akik négy csésze kávét ittak, kisebb valószínűséggel voltak depressziósak.
A tudomány jelen állása szerint érdemes tehát innod belőle, leginkább feketén, persze azt is figyelembe kell venni, hogy mennyire vagy érzékeny a benne található koffeinre. Ha a szervezeted érzékenyebb rá, akkor akár kisebb mennyiségtől is kellemetlen mellékhatásokat tapasztalhatsz. Ha fáj a fejed, vagy másképpen hat rád rosszul a második vagy harmadik adag, akkor ne erőltesd, maradj meg a napi egy csészénél.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés