Manapság a játékpiac Magyarországon több tízmilliárd forintos forgalmat bonyolít, és nem meglepő módon ennek jelentős részét az utolsó 2-3 hónapban. Ha karácsony, akkor gyerekjátékok, természetesen így volt ez a 80-as években is. De mik voltak a sokak által áhított játékok akkoriban?
Társasjátékok
Már 1966-ban elkészült a Monopolyt helyettesítő Gazdálkodj okosan!, a 80-as években szinte minden családban volt belőle, negyed évszázad alatt egymillió darab fogyott belőle. De jó néhány társasjáték népszerű volt még: Ki nevet a végén, Kérdezz! Felelek, Egy szó, mint száz! (a bátyámmal egyszer óriási vita alakult ki, amikor kirakta azt a szerinte létező szót, hogy peregőmet. Végül is…), Rizikó, Az Ezüst-tó kincse, Varázsfazék (imádtam, de ez sem segített, hogy a konyhában varázsolni tudjak), Élve fogd el!
Matchbox
A Matchbox angliai története 2 hajdani iskola-, majd katonatárs által alapított cég 1947-es reményteli indulásától a 80-as évekbeli csődbe jutásig tartott. 1982-ben egy ázsiai vállalat felvásárolta a Matchbox-birodalmat, nem csoda, hogy a Made in England feliratokat a kocsik alján szép lassan felváltotta a Made in Macao. Jellegzetes csomagolásukra mind a mai napig emlékszem, és arra a Ford Escortra is, amelyet áramvonalasra koptatott a sok ugratás és ütközés.
Legó
A kezdetben még fajátékokat gyártó cég 1947 után tért át a műanyagból készített elemekre, de csak 1958-tól gyártják az azóta megszokott minőségű, „igazi” legót. Az akkori darabok kompatibilisek a maiakkal, akinek maradt régről, kipróbálhatja. Nálunk a 70-es évek óta van jelen, sok építeni szerető gyermeket elcsábítva például a Babylon- és Jáva-dobozoktól. A 80-as években már javában készítettek kifejezetten lányoknak is legót, és ebben az évtizedben robbant be a Star Wars-tematika.
Gombfoci, rugós foci, csocsó
A labdarúgás a legnépszerűbb sport nálunk, nem csoda, hogy minden játékos formájában is a kedvencek közé tartozik. A csocsóasztal egy bizonyos változatát már 1931-ben szabadalmaztatták. A gombfoci egyérintéses változatából kifejlődő szektorlabda vált hivatalos sportággá, méghozzá számunkra sikersportággá. A 80-as évek közepén sorra vásároltam egy 20-asért (egy Dózsáért lehetett venni, akár egy Újpesti Dózsát is!) a gombfocicsapatokat, a 86-os vébé szinte teljes mezőnye megvolt, de klubcsapatokból is bespájzoltam rendesen. Egyszer egy használtcikk-kereskedésben az év üzletét reméltem megkötni, amikor 10 forintért vettem egy Rába ETO-t. Sajnos csak 10 játékos volt a dobozban… A 88-as Európa-bajnokság csapatait a már meglévő játékosokból állítottuk elő, fehér papírkorongokra írva Mihajlicsenko és a többiek nevét.
Görkorcsolya, gördeszka, bicikli
A görkorcsolyázás az eredeti, jeges változatból fejlődött ki, Joseph Merlin már 1760-ban bemutatta a találmányát XV. Lajosnak. Sajnos ő hegedülni is akart közben, ezért egy nagy tükörbe belehajtott, komoly sérüléseket szerezve. A 19. században tökéletesítették a szerkezetet, a 20. században pedig világhódító útjára indult, éttermekben, diszkókban, filmekben, sőt az utcákon is megjelent mint közlekedési eszköz. Nálunk a 80-as években élte (egyik) virágkorát a kétsoros változat. A gördeszkázás 1985-ben jelent meg hazánkban, de a szélesebb körben való elterjedése már átcsúszik a 90-es évek első felére. A kerekes járművek közül nyilvánvalóan a bicikli örvend a legtartósabb népszerűségnek és a legszéleskörűbb használatnak. A Csepel bicikligyár lassan 100 éves története során a legkülönfélébb típusaival szolgálta a magyar családokat: Szilaj, Túra, Mátra, Csoda, Pajtika, Tacskó, Camping, és még sorolhatnánk. Ha nem is kaptam egy Camping bicajt, legalább sokat kempingezett a család egy kiváló keletnémet sátorral.
Barbie baba
Ha azt mondom, Barbara Millicent Roberts, talán nem ugrik be elsőre, kiről-miről is van szó, de könnyebb a dolgunk, ha csak a becenevén szólítjuk: Barbie. Egy amerikai üzletasszony, Ruth Handler európai útja során ráakadt egy Lilli nevezetű babára, amely beindította a fantáziáját. 1959-ben már piacra is dobták az első Barbie-t, amely Ruth lányáról kapta a keresztnevét. Nálunk a 80-as években annak volt, aki a dolláros boltból kapott, vagy akinek Nyugatról hoztak. Ekkor még alapvetően a csavaros lábú változattal kellett beérnünk. 1990-től aztán eltűntek a „ciki” különbségek.
Commodore 64
A Guinness-rekordok Könyvében szereplő számítógépből 17 milliót adtak el, Amerikában mai értékén közel 700 000 forintnak megfelelő dollárért dobták piacra. Nálunk a 80-as évek közepéig alkatrészekre bontva csempészték be, 1989 első felében, immár legálisan, de még mindig drágán 36 000 darabot adtak el belőle. A C=64-es mai szemmel kezdetleges felbontásának élménye iránti nosztalgia érdekes módon egy nemzedékkel lejjebb tört az elmúlt években felszínre.
Ha szeretnél beszédes képeket nézegetni arról, hogy milyenek voltak régen a karácsonyok az otthonainkban, olvasd el az alábbi, képgalériás cikkünket is.(Címlapkép: Fortepan / Erky-Nagy Tibor; Dombóvár, Napsugár Áruház)
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés