Ha teheted, részesítsd előnyben a natúr joghurtokat, és keresd a csomagoláson az élőflórás, illetve probiotikus feliratokat. A Magyar Élelmiszerkönyv leírása szerint az a termék nevezhető probiotikusnak, amely legalább 106/gramm jótékony hatású baktériumot tartalmaz. Ilyenek például a tejsavbaktériumok – legismertebb törzsei a Lactobacillusok –, illetve a Bifidobacterium és a Streptococcus.
Milyen előnyei vannak a joghurtnak és a méznek együtt?
A méz és a joghurt két ízletes alapanyag, és a kettőt kombinálva finom, számos egészségügyi előnnyel rendelkező snack készíthető. Arcmaszkokhoz szintén használhatod ezt a két összetevőt. A joghurt és a méz előnyei közé tartozik az egyszerű hordozhatóság, a magas fehérjetartalom és az alacsony kalóriatartalom.
A méz előnyei
Történelmileg a mézet ehető édesítőszerként használták már jóval azelőtt, hogy a nádcukor széles körben elérhető lett volna. A méznek két fő típusa van: a nyers mézet közvetlenül a méhkasokból gyűjtik be, a feldolgozott mézet pedig hőkezeléssel vagy valamilyen módon szűrik. A bolti méz esetében gyakran hőkezeléssel távolítják el a szennyeződéseket.
A méz 17 százaléka vízből, 31 százaléka glükózból és 38 százaléka fruktózból áll. Néhány vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst is tartalmaz.
A mézben található vitaminok közé tartozik az aszkorbinsav, a niacin és a riboflavin, a mézben található ásványi anyagok pedig a cink, a mangán, a kalcium, a vas és a kálium. Ezek azonban csak nyomokban állnak rendelkezésre, ezért ne számíts arra, hogy a méz nagyban hozzájárul a vitamin- és ásványianyag-beviteledhez. Egy evőkanál méz ugyanakkor 64 kalóriát és 17,30 gramm szénhidrátot tartalmaz, amelyből több mint 12 gramm cukor.
A joghurt előnyei
A natúr joghurt jó fehérje- és kalciumforrás, de élő baktériumokat is tartalmazhat. Ezeket az élő mikroorganizmusokat probiotikumoknak nevezik, és segíthetnek javítani az immunrendszer működését, javítják az emésztést, és esetleg még a káros baktériumok által okozott fertőzések ellen is védelmet nyújtanak.
Egy pohár sima, alacsony zsírtartalmú joghurt körülbelül 415 milligramm kalciumot tartalmaz. A National Institutes of Health szerint az ajánlott napi kalciumbevitel 19 és 50 év közötti férfiak és nők számára 1000 mg, az 51 és 70 év közötti férfiaknak 1000, a nőknek viszont 1200 mg-ot, 70 év felett pedig mindenkinek 1200 mg-ot javasolnak.
Az egészséges kalciumbevitel csökkentheti a csontritkulás, egy degeneratív csontbetegség kialakulásának kockázatát, amely jellemzően idősebb felnőtteknél fordul elő. A kalcium szerepet játszik a véralvadásban is, segít az idegeknek a jelek küldésében és fogadásában, az izmok hajlításában és ellazításában, valamint a szívverés szabályozásában.
Szénhidrát a joghurtban és a mézben
A mézes joghurt népszerű választás, és nemcsak finom, de egészséges döntés is lehet, ugyanakkor fontos, hogy te állítsd össze a keveréket.
A magas szénhidrát- és cukortartalom miatt ugyanakkor a mézes joghurt nem biztos, hogy a legjobb választás az alacsony szénhidráttartalmú diétát követők vagy a cukorbetegek számára.
Fehérje a mézben és a joghurtban
Annak ellenére, hogy a joghurtban és a mézben viszonylag sok szénhidrát és cukor található, egy kis adag snack jó mennyiségű fehérjét és nem túl sok kalóriát biztosít. A joghurtban és a mézben lévő összes fehérje a joghurtból származik, a mézből ehhez nem jutsz hozzá. Egy 100 grammos sima, alacsony zsírtartalmú joghurt általában 5,25 gramm fehérjét tartalmaz.
A joghurt és a méz veszélyei
A joghurt biztonságosan fogyasztható, feltéve, hogy nem romlott, bár nyilvánvalóan érdemes kerülni a joghurtot, ha valaki laktózérzékeny. A méz általában nagyon jó számunkra, de bizonyos helyzetekben veszélyes is lehet.
A Mayo Klinika szakembere azt tanácsolja, hogy ne adjunk nyers vagy hőkezelt mézet 1 évesnél fiatalabb babáknak, mert a vadméz spórák forrása lehet, amely ritka, de súlyos állapotot, az úgynevezett csecsemőbotulizmust okozhat. Ez az állapot, amelyet a Clostridium botulinum spórái idéznek elő, izomgyengeséget és csökkent légzést okozhat.
Érdemes elkerülni a mézet akkor is, ha valaki szervátültetésen esett át. 2016 februárjában az Amerikai Családorvosok Akadémiája közzétett egy iránymutatást a szervátültetett betegek számára, amelyben megjegyezték, hogy a transzplantált recipiensek érzékenyebbek lehetnek az élelmiszer-eredetű kórokozókra.
Ennek megfelelően az irányelvek azt javasolják, hogy a szervátültetett betegek kerüljék a nem pasztőrözött tejtermékek, csemegehús, rosszul főzött hús, mosatlan gyümölcsök és zöldségek, valamint nyers méz fogyasztását.
Méz és joghurt a bőrön
A Central Asian Journal of Global Health 2016. augusztusi számában megjelent irodalmi áttekintés arra a következtetésre jutott, hogy a méz segíthet a gyulladásos bőrbetegségek, például a rosacea és a dermatitis kezelésében, valamint segíthet a részleges égési sérülések és más sebek gyógyításában.
Egy korábbi szakirodalmi áttekintés, amelyet a Journal of Cosmetic Dermatology 2013 decemberében tettek közzé, megállapította, hogy a méz segíthet megőrizni a bőr fiatalságát, megakadályozza a ráncok kialakulását, szabályozza a bőr pH-értékét, és „nyugtató” hatással bír.
Számos bolti maszk tartalmaz mézet és joghurt összetevőket, de a joghurt és a méz kombinálásával is készíthetsz egy egyszerű arcmaszkot.
Keverj össze egy evőkanál nyers mézet két evőkanál sima, teljes tejes joghurttal. Vidd fel vastag rétegben az arcodra, és hagyd hatni 15-20 percig. Távolítsd el a maszkot meleg vízbe áztatott törlőkendővel. Ha érzékeny bőröd van, ne felejtsd el tesztelni az új maszkot vagy terméket egy kis területen, például a karod belsejében, mielőtt az arcodra használnád.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés