A fővárosban és agglomerációs településeken a nem kívánatos lomok elszállításáról gondoskodó Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója február 12-én kezdte meg az idei lomtalanítási szezont: áprilisban és májusban is folyamatosan végzik ezt a munkát, melynek keretében 2023-ban 31 ezer tonnányi hulladékot gyűjtöttek be.
Nem minden hulladékot visznek el lomtalanításkor
Lomtalanításokat 1967 óta szerveznek Budapesten: évi egy alkalommal van lehetőség ezen akció keretében nagydarabos hulladékainktól megszabadulni. Hogy melyik kerületben mikor járnak körbe a lomtalanítók, azt folyamatosan teszik közzé honlapjukon. Megkérdeztük a hulladékgazdálkodási divíziótól azt,
mit tehetsz ki, mi történik, ha nem megfelelő hulladék is kerül a házad elé, de azt is, mi lesz a sorsa a sok lomnak, válogatják-e azokat.
„A hatályos előírások alapján a lomtalanítás a háztartásokban keletkező nagydarabos, a rendszeresített hulladékgyűjtő tartályokba méretüknél fogva bele nem helyezhető hulladék (bútorok, szekrények, fotelek, asztalok, ágykeretek stb.) elszállítására szolgál(na). Sajnos, mint Ön is tapasztalhatta, a lakosság – rendszeres tájékoztatásunk ellenére - olyanokat is kitesz, amelyek nem minősülnek lomhulladéknak, így azoktól nem a lomtalanítás keretében kell megválni, hanem a normál kommunális vagy a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés során. Rendszeresen helyeznek ki lakásfelújítások során keletkezett építési és bontási törmeléket, továbbá festéket és egyéb nem kitehető veszélyes hulladékot is. Munkatársaink ezeket nem szállítják el” – írták. Vagyis tényleg ne próbálj meg így megszabadulni a két évvel ezelőtti lakásfelújítás során kibontott téglától, mert a lomhulladékot szállítók azt nem fogják elvinni.
Ide viheted a sittet és az elektronikai hulladékot
Ezektől a hulladékoktól más módon kell tehát megszabadulni – viszont erre is van megoldás, sőt, az FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója arról tájékoztatott minket, hogy minden, a háztartásban keletkező hulladék kezelésére van megoldásuk.
„Az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió Budapesten 18 lakossági hulladékudvart üzemeltet, amelyekben a háztartásokban keletkező hulladékok széles skálája egész évben térítésmentesen elhelyezhető. A lakosnak így nem kell megvárnia az évi egyszeri lomtalanítást, hanem amikor az adott dolog feleslegessé válik, vagy hulladék keletkezik, a hulladékudvarokba behozhatja. Nagyon lényeges, hogy elindulás előtt a honlapunkon tájékozódjon arról, hogy a választott hulladékudvar átveszi-e, és milyen feltételekkel az adott anyagféleséget” – tájékoztatták a Díványt.
Ha még jó, ne dobd ki így
Hogy mi lesz a kiszelektált lomjaiddal? „A lomtalanítás során elszállított
hulladék egy részét a rákospalotai Fővárosi Hulladékhasznosító Műben energetikailag hasznosítjuk, a fennmaradó mennyiség a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központban kerül ártalmatlanításra. Egyik létesítményben sem történik válogatás.
2024-től a lomtalanításkor kihelyezett hulladékból a fahulladék külön kerül elszállításra, melyet a megfelelő létesítményben előkezelést követően hasznosítanak” – tudtuk meg.
Ha tehát van még olyasmid otthon, ami neked nem kell, de más még használhatná, semmiképp ne lomtalanításkor válj meg tőle. Az ilyen holmikat ingyen leadhatod az FKF Szemléletformáló és Újrahasznosítási Központjaiban, ahonnan jelképes tárolási díjért vihetik el azokat mások. Megoldás lehet az is, ha helyi igények felmérése után ajándékozod el az ilyesmit. Zero waste csoportok ma már gyakorlatilag minden kerületben és nagyobb városban működnek: itt mindent elajándékozhatsz, ami ugyan használható, de nálad már felesleges.
Ha még részletesebben olvasnál arról, mit, mikor és hogyan helyezhetsz ki lomtalanításkor, ezt a cikkünket ajánljuk!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés