Neked is szokott fájni a hasad? Ez a 10 legjobb házi gyógymód az elmulasztására

GettyImages-1223379612
Olvasási idő kb. 7 perc

A hasfájás sokszor teljesen ártalmatlan panasz, ám ha vissza-visszatér, érdemes lehet kivizsgálásra menni a kiváltó ok felderítésére. Addig is, íme néhány hasznos módszer, amiket bevethetsz, ha időnként téged is elér az egyik legkellemetlenebb és legrejtélyesebb hétköznapi panasz.

Szinte nincs is olyan ember, aki ne tapasztalna olykor kisebb-nagyobb mértékű hasfájást. A probléma leggyakrabban az étkezéssel van összefüggésben, hiszen jellemzően akkor fordul elő, amikor az illető túl gyorsan/hirtelen/sokat eszik, főleg zsírosabb, nehezebb ételekből.

Hasi problémákat okozhatnak még különböző nőgyógyászati állapotok, bizonyos táplálékallergiák, autoimmun betegségek, ételintoleranciák is – ilyen esetekben gasztroenterológiai kivizsgálás javasolt.

Mindezeken túl akár olyan bélbetegségek gyakori tünete is lehet, mint a Crohn-betegség, az IBS, azaz az irritábilis bélszindróma vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, szaknevén a colitis ulcerosa. Amennyiben a fájdalom éles, és a köldök tájékáról a jobb oldali régióba vándorol, úgy felvetődik a vakbélgyulladás gyanúja – ilyenkor azonnali műtét indokolt. Haspuffadás, reflux szintén hasfájást válthat ki, csakúgy, mint a pszichés problémák, a túl sok idegeskedés és stressz. 

A gyomorpanaszok, emésztési zavarok tünetei

Evés vagy ivás után időről időre mindenki tapasztal gyomorpanaszt, emésztési zavart vagy dyspepsiát. Az állapot általában nem ad okot aggodalomra, és gyakran lehetséges a tünetek kezelése otthoni gyógymódokkal.

A gyomorpanaszok és az emésztési zavarok gyakori tünetei a következők:

  • gyomorégés vagy savas reflux
  • hányinger
  • puffadás
  • gáz
  • böfögés 
  • rossz szagú lehelet
  • csuklás vagy köhögés

A gyomorfájdalom okai

A hasi fájdalmat okozhatja például gázképződés, emésztési zavar, székrekedés és hasmenés, ám fertőző betegségek, például az influenza is előidézhet hasi fájdalmat.

Ritkább okok lehetnek:

  • tüdőgyulladás
  • miokardiális infarktus
  • fojtott sérv
  • hashártyagyulladás
  • bélelzáródás
  • vakbélgyulladás
  • hasnyálmirigy-gyulladás
  • vesekövek
  • petefészekciszták

Tíz házi gyógymód

Emésztési zavarok kezelésére számos népszerű házi gyógymód létezik. Egyes módszerek hasznosak lehetnek más forrásokból származó gyomorpanasz esetén is, például irritábilis bélszindrómában szenvedőknél is.

1. Víz

A szervezetnek vízre van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan megeméssze és felszívja a tápanyagokat az élelmiszerekből és italokból. A kiszáradás megnehezíti és kevésbé hatékonnyá teszi az emésztést, ami növeli a gyomorrontás valószínűségét. Ezenkívül az ivóvíz segíthet csökkenteni a gyomorégést is, így első lépésben hasfájás esetén érdemes ezzel próbálkoznod.

Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata azt javasolja, hogy a férfiak és a nők naponta 6-8 csésze vizet igyanak meg.

Általában az étkezés az oka
Általában az étkezés az okaKypros / Getty Images Hungary

Ennek körülbelül 20 százaléka származzon élelmiszerből, a többi valamilyen italból. A legtöbb ember számára a napi 8 vagy több csésze víz jó cél lehet, ami viszonylag egyszerűen tartható is.

  • 1–3 éves gyermekek: 4 csésze víz naponta.
  • 4–8 éves gyermekek: 5 csésze víz naponta.
  • 8 éves és idősebb gyermekek: 7-8 csésze víz naponta.

Az emésztési problémákkal küzdők számára elengedhetetlen a hidratáltság. A hányás és hasmenés gyorsan kiszáradáshoz vezethet, ezért az ilyen tünetekkel küzdőknek továbbra is kell vizet inniuk.

2. A fekvéssel is lehet egy kis baj

A lefekvés elkerülése megakadályozhatja, hogy az emésztési zavarok gyomorégéssé váljanak. Amikor ugyanis a test vízszintes helyzetben van, a gyomorban lévő sav nagyobb valószínűséggel halad hátrafelé és felfelé, ami gyomorégést okozhat.

A gyomorpanaszos betegeknek kerülniük kell a lefekvést legalább néhány óráig, amíg el nem múlik.

3. Gyömbér

A gyömbér segíthet émelygés és hányás esetén terhes vagy kemoterápiás kezelés alatt álló betegeknél.

A gyomorpanaszokkal élők is megpróbálkozhatnak egy gyömbéres limonádéval, vagy akár teaként inni azt. Egyes teljesen természetes gyömbéres sörök elegendő gyömbért is tartalmazhatnak a gyomorrontás kezelésére.

4. A dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülése

A dohányzás és az alkohol kiválthat emésztési zavarokat és egyéb kellemetlen gyomor-bél rendszeri állapotokat, mint például a gastrointestinalis reflux betegség (GERD). A dohányzás abbahagyása és az alkoholfogyasztás korlátozása úgy általában is javítja az emberek életminőségét, és csökkenti bizonyos egészségügyi állapotok, például a rák kockázatát, így megéri kihagyni hétköznapjainkból. 

5. A nehezen emészthető ételek kerülése

Több kutatás azt sugallja, hogy a következő élelmiszerek növelhetik az emésztési zavarok kockázatát:

  • zsíros vagy savas ételek
  • búzával készült termékek
  • gyümölcsök (például a görögdinnye) és gyümölcslevek
  • fűszeres ételek

A nehezen emészthető ételek kerülése segíthet a gyomorpanaszok enyhítésében, valamint csökkentheti a kényelmetlenséget és a fájdalmat. Ráadásul a könnyebben emészthető élelmiszerek, például a gyümölcsök és zöldségek elősegíthetik az egészséges, kiegyensúlyozott étrend betartását. 

6. Lime-lé vagy citromlé, szódabikarbóna és víz

Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a lime- vagy citromlé vízben egy csipetnyi szódabikarbónával elkeverve segíthet a gyomorégés és az emésztési zavarok enyhítésében a gyomor savasságának csökkentésével.

Bár ez az otthoni gyógymód segíthet a gyomorrontáson, előfordulhat, hogy nem kellemes az íze. Ráadásul a túl sok szódabikarbóna akár veszélyes is lehet, ezért érdemes óvatosan bánni a keverékkel. 

7. Füge

A füge olyan anyagokat tartalmaz, amelyek hashajtóként hatnak a székrekedés enyhítésére és az egészséges bélmozgásra. A füge olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek segíthetnek az emésztési zavarok enyhítésében.

Ez a gyümölcs többféle formában kapható, például fügelevélben, élelmiszerben és pasztában, azonban érdemes vigyáznod, mert hashajtó hatása is lehet.

8. Aloe juice

Az aloe vera segíthet csökkenti az irritábilis bélszindróma és a vastagbélgyulladás tüneteit, bár ezeknek az előnyöknek a bizonyítéka csekély, és további kutatást igényel a téma.

A kutatók úgy találták, hogy azok az emberek, akik 4 héten keresztül naponta 10 milliliter (ml) aloe vera szirupot ittak, enyhülést tapasztaltak a gastrointestinalis reflux betegség (GERD) alábbi tünetein:

  • gyomorégés
  • puffadás és böfögés
  • hányinger és hányás
  • sav- és táplálékregurgitáció

Az aloe vera fogyasztása azonban hasi fájdalmat és görcsöket okozhat.

9. Bazsalikom

Van, amikor egyszerű a megoldás
Van, amikor egyszerű a megoldáswarodom changyencham / Getty Images Hungary

A bazsalikom levelei sok linolsavat tartalmaznak, amelyek gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, de a növénynek szélhajtó hatása is van.

10. Rizs

A sima rizs előnyös lehet az irritábilis bélszindróma miatt gyomorfájdalmakban szenvedőknek. Könnyen elérhető és egyszerűen elkészíthető. A rizs kapható az összes élelmiszerboltban, és az egyik legolcsóbb élelmiszer.

Van azonban néhány bizonyíték arra is, hogy a fehér rizs rendszeres és gyakori fogyasztása növelheti a metabolikus szindróma kockázatát. Ugyanakkor nem feltétlenül érinti azokat, akik fehér rizst fogyasztanak gyomorfájdalmak enyhítésére.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek