Milliókat adtak hajléktalanoknak, meglepő, mit tettek az összeggel

GettyImages-AB11901
Olvasási idő kb. 5 perc

Vajon melyik lendít nagyobbat egy rászoruló helyzetén, ha huzamosabb ideig kisebb, de rendszeres összeggel támogatják, vagy ha egy egyszeri, de nagyobb juttatást kap? A többségi társadalom tagjai szerinti mire költene egy hajléktalan, ha egyszerre milliók fölött rendelkezne? …és mi történik ilyenkor a valóságban?

A fentieknek már eleve a felvetése is rossz érzéseket kelthet az emberben, tele van előítélettel, vagy szomorú élettapasztalattal? Pedig sem a szituáció, de még csak az ötlet sem teljesen új keletű.

A fikció

Mark Twain, született Samuel Langhorne Clemens, Amerika két leghuncutabb csibészének megalkotója az 1893-as megjelenésű Az egymillió fontos bankjegy című művében már feszegetett valami hasonlót. Az 1953-ban Greogory Peck által a filmvásznon is megformált főhős Henry, a Londonban nincstelenül bóklászó San Franciscó-i, Twain történetében egy fogadás áldozatává válik. Egy dúsgazdag testvérpár egyebek mellett furcsa „kísérletével” arra keresi a választ az amerikain keresztül, boldogulhat-e valaki egy egymillió dolláros bankjegy puszta birtoklásával, anélkül, hogy felváltaná azt. Henry végül okosan sáfárkodik a sokat ígérő, de valójában nesze semmi, fogd meg jól bankó kínálta lehetőségekkel, és sikerül életét hosszú távon is szerencsés mederbe terelni.

Gregory Peck, az 1953-as filmadaptáció főszerepében
Gregory Peck, az 1953-as filmadaptáció főszerepébenUnited Archives / Getty Images Hungary

Efféle kérdések manapság is foglalkoztatják nemcsak az élénk fantáziájú írókat és a naponta hajléktalanok szomorú látványával sokszor szembesülő hétköznapi embereket, de a tudományos élet képviselőit is.

A hipotézis

Egy tudományos igényű kanadai vizsgálat során egyszeri, feltétel nélküli 7500 (kanadai) dolláros (közel 2 millió forintnak megfelelő) átutalásban részesítettek 50 hajléktalant. A juttatásban részesítetteket egy éven keresztül figyelték, képezték, vizsgálták életformájukat, az abban bekövetkező esetleges változásokat, költéseiket, fogyasztói szokásaikat. Kontrollcsoportként 65 másik hajléktalant is ugyanazokban a képzésekben részesítettek, mint a kísérlet alanyait, csak éppen őket mindenféle anyagi támogatás nélkül.

A hajléktalanság világszerte sok millió embert érint
A hajléktalanság világszerte sok millió embert érintJoe McBride / Getty Images Hungary

A hajléktalanvizsgálat

Nemcsak arra voltak kíváncsiak, képesek-e hosszabb távon is érzékelhető változást generálni az egyszeri adománnyal lakhatásukban, szokásaikban, de azt is kutatták, az anyagi források biztosítása, vagyis a könnyebb hozzáférhetőség növeli-e köztük a különböző tudatmódosító szerek fogyasztását. Ezt annál is inkább firtatták, mert korábbi kutatási eredmények arra mutattak rá, a társadalomban széles körben elterjedt a sztereotip előítélet, miszerint a könnyen jött pénzt csak az élvezeti cikkek nagyobb arányú beszerzésére fordítják majd. 

Az eredmények

Az eredmények egyrészt cáfolták a társadalmi prekoncepciókat: 

az anyagi lehetőség megteremtése után nem növekedtek ugyanis a tiltott szerekre költött összegek.

Másrészt bizonyította azt a korábban már ugyancsak kutatás tárgyát képező hipotézist, hogy

az egyszeri nagyobb összegű támogatás hosszú távon érezhetőbb, átgondoltabb döntések meghozatalára ösztönzi a támogatottakat,

míg a kevesebb, de rendszeres juttatás biztosítása elkényelmesíti a rászorulókat, biztosítva látják tőle középtávú megélhetésüket, de kitörési esélyt nem kínálva csak a juttatás felélésére ösztökéli őket.

Az aggályok

A szerhasználattal kapcsolatos kedvező következtetések levonásával a dötéshozók figyelmét is igyekeztek felhívni az anyagi támogatás mint működőképes megoldás gyakorlatba emelésének mérlegelésére. Az örömteli tapasztalatok ellenére a valódi helyzet azonban feltehetően árnyaltabb, mint ahogyan az a kísérletből látszik, annak alanyait ugyanis 22 menhely 732 hajléktalanjából komoly szűrések után választották ki, anélkül, hogy a hajléktalanok tudták volna, mire tesztelik őket. A kiválasztási kritériumok között nemcsak az szerepelt, hogy 2 évnél nem lehetett régebb óta az utcán a 19 és 65 év közötti személy, vagyis visszafordíthatatlan személyiségtorzulást talán még nem szenvedhetett el, de kizáró ok volt a súlyos szer- vagy alkoholfogyasztás és a mentális zavarok megléte is. Ezeknek a 732 vizsgált fedél nélküliből mindössze 229 felelt meg, és még közülük is a folyamat során mintegy 114-nek nyomát veszítették. Az így fennmaradó 115 jelöltből került tehát ki az 50 juttatásban részesült és a 65 kontrollcsoporttag is. 

A vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, hogy a segély-e a valódi megoldás a hajléktalanok számára
A vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, hogy a segély-e a valódi megoldás a hajléktalanok számáraNurPhoto / Getty Images Hungary

A megoldásért kiáltó realitás

Becslések szerint jelenleg világszerte mintegy 150 millió ember él az utcán, a világ népességének tehát hozzávetőlegesen 2 százaléka hajléktalan. A fedél nélkül élők fokozottan kitettek traumáknak, mentális betegségeknek és a különböző szerhasználatoknak, így élettartamuk az átlag lakosságénál 8-13 évvel rövidebbre várható. A tragikus áron túl, amit ezek az emberek saját életükkel fizetnek meg, a társadalomra sem „csak” súlyos lelki, de anyagi terhet is ró ellátásuk. Megdöbbentően nagy arányuk tehát nemzetközi szinten is azonnali fellépést sürget.

Ha a témában további érdekes olvasmányra vágysz, egy korábbi cikkünkben érdesek információkra bukkanhatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek