Brit tudósok szerint a markolat ereje, időskorban pedig az, hogy valakinek milyen az egyensúlyérzéke, illetve milyen módon kel fel a székből, utalhat arra, hogy meddig fog élni.
A marokerő az életünk hosszáról is árulkodik
Az élethosszig tartó egészséggel és öregedéssel foglalkozó kutatóorvosokból álló csoport több mint 30 olyan korábbi kutatási projekt eredményeit egyesítette, melyekben több tízezer ember fizikai képességeit, illetve a halálozásuk okát vizsgálták. Az érintettek többnyire 60 év felettiek voltak, és nem szorultak sem kórházi, sem idősotthoni ápolásra, hanem saját közegükben, otthon éltek.
A kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a halálozási arány a vizsgálatok időtartama alatt csaknem 70 százalékkal volt magasabb azoknál az embereknél, akiknek a leggyengébb volt marokereje, mint azoknak, akiknek erős volt a kézfogása.
A séta tempója is árulkodik az élettartamról.
Megfigyelték továbbá, hogy azok az idős emberek is rövidebb ideig éltek, akik kifejezetten lassan gyalogoltak. De magas volt a halálozási arány azoknál is, akik nagyon lassan keltek fel a székükből, és tovább éltek azok, akik fürgébben álltak fel.
Mindemellett az egyensúlyérzék is árulkodó jele volt annak, hogy kinek milyen hosszú lesz az élete. Azoknál, akik tovább tudtak egy lábon egyensúlyozni, kisebb volt a korai elhalálozás kockázata.
Bár a betegségek és az idős korral járó hanyatló egészségi állapot magyarázatot adhat a fizikai állapotban bekövetkező eltérésekre, a kézfogás erőssége szinte életkortól függetlenül előre jelezte a várható halálozást még néhány olyan 60 év alatti embernél is, akik semmilyen jelét nem mutatták annak, hogy betegek lennének.
Egy nemrégiben, kórházi környezetben végzett kutatás még arra is rávilágított, hogy a markolat erejében mutatkozó különbségek utalhatnak akár még a kórházi tartózkodás hosszára is.
A marokerő a genetikai adottságokról is árulkodik
A brit tudósok kutatási eredményét megerősíti az a finnek által elvégzett egyedülálló vizsgálat is, amely igazolta, hogy néhányan olyan génekkel rendelkezünk, amelyek erősebbé tesznek másoknál. Kiderült továbbá az is, hogy a marokerő mértékéből az egészségi állapotra és a várható élettartamra is következtetni lehet. Azoknál, akik az említett génekkel, valamint nagyobb szorítóerővel rendelkeznek, a szakértők szerint akár 23 százalékkal kisebb esély van arra, hogy megbetegszenek, és várhatóan hosszabb életet élnek.
A kutatás bebizonyította, hogy a marokerőt a genetikai adottságok is meghatározzák, és az izomerő előre jelezheti, személyre szabott genetikai adatok segítségével, hogy ki milyen betegségeknek van kitéve, vagy akár a korai halálozást is előre vetítheti.
A finn kutatók szerint az izomerőre ható genetikai tényezők szerepet játszhatnak az egészséges öregedésben is, hiszen az izomerő, különösen a kézfogás ereje befolyásolja, hogy időskorban mennyire leszünk képesek leküzdeni a betegségeket.
A kutatók a vizsgálat eredményétől függetlenül kihangsúlyozták: a szorítóerő kialakulásában nemcsak a genetikai tényezők, hanem a különféle életmódbeli tényezők, például a fizikai aktivitás és a kétkezi munka is szerepet játszhat.
Jimmy Carter idén ünnepelte 100. születésnapját. Hosszú életének titka bárki számára elérhető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés