Hol máshol vizsgálták volna a karaoke egészségre gyakorolt hatásait, mint a műfaj szülőhazájában, Japánban? Az Ehime Egyetem professzora, Takeshi Tanigawa több mint 19 ezer 40–69 év közötti ember bevonásával végezte azt a kutatást, melynek során kiderült, hogy időnként mindenkinek érdemes kicsit bolondot csinálnia magából.
A vizsgálat során kiderült, hogy a rendszeresen karaokézó emberek között kisebb valószínűséggel fordul elő stroke és szívbetegség, és stressz-szintjük is alacsonyabb. Tanigawa professzor szerint a karaoke jó módja a stressz kezelésének, az éneklés közbeni mély légzés jót tesz az idegrendszernek, és a szervek vérellátását is javítja.
Az éneklés 5 meglepő előnye
Akár a zuhany alatt, akár egy kórusban énekelsz, a hangod dalban történő kieresztése meglepő előnyökkel jár. A hangulatjavítástól az egészségesebbé tételig tudományos bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy az éneklés jót tesz a testnek és az elmének.
1. Segít leküzdeni a stresszt
Az éneklés segíthet a stressz enyhítésében azáltal, hogy csökkenti a kortizolt, a „stresszhormonként” ismert hormont, amelyet a szervezet természetesen termel. A túl sok kortizol nagyon káros az egészségre.
A Frontiers in Psychology folyóiratban megjelent tanulmány a résztvevők kortizolmennyiségét mérte éneklés előtt és után. A kutatók úgy találták, hogy a kortizolszint alacsonyabb volt éneklés után. Teljesen mindegy volt, hogy a résztvevők egyedül vagy csoportban énekelnek.
2. Javíthatja a tüdő működését
Azok az emberek, akik énekelnek, mély légzést alkalmaznak, és a mélylégzéses gyakorlatokhoz hasonló módon szabályozzák a légzőrendszerük izomzatának használatát. Míg az énekléssel nem lehet kezelni az olyan légzési betegségeket, mint az asztma vagy a COPD, bármi, ami erősíti a légzőizmokat, segíthet az embereknek könnyebben lélegezni.
3. Csendesebben aludhatsz tőle
Ha az alvásod a horkolás zavarja meg időnként, próbálj meg énekelni. Ennek az az oka, hogy az éneklés erősíti a torok izmait, és ez jelentősen csökkentheti a horkolást, és még az alvási apnoét is mérsékelheti.
Egy 2008-as brit tanulmány az éneklés horkolásra gyakorolt hatásáról kórusénekeseket hasonlított össze nem éneklőkkel. Mindkét csoportnak ki kellett töltenie egy kérdőívet. A horkolást taglaló részt házastársaik töltötték ki. A vizsgálat során két horkolásmérleget használtak. A kutatók úgy találták, hogy sokkal kevesebb énekes horkolt, mint a kontrollcsoport tagjai, és az éneklést javasolják a horkolás lehetséges kezeléseként.
4. Javíthatja a memóriát
Miközben az Alzheimer-kórban és más típusú demenciában szenvedők emlékezetkiesést tapasztalnak, az ilyen betegséggel élőkről kimutatták, hogy fel tudják idézni a dalszövegeket. Az Alzheimer-kór Alapítvány tanulmánya megállapította, hogy a dalszövegre való emlékezésen kívül az éneklés más emlékeket is felidézett. A kutatók a tanulmány szerint azt találták, hogy a gyermekkorban tanult dalok éneklése valójában nagyon konkrét emlékek spontán visszatérését idézte elő, és ez a résztvevőkben reményt és pozitivitást keltett.
5. Jobb lesz a kedved
Az Ach Group idősekért tevékenykedő szervezete szerint javíthatja a hangulatot egy jó kis közös dalolás. Az éneklés, akárcsak az edzés, endorfinokat – a „jó közérzet hormonját” –, dopamint és szerotonint is felszabadíthat. Ezeknek az agyi vegyszereknek a termelődése javíthatja a hangulatot, és csökkentheti a szorongást is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés