A D-vitamin fontossága az utóbbi években került igazán előtérbe – előtte leginkább akkor hallottunk róla, amikor gyerekként a borzalmas ízű csukamájolajjal ijesztgettek bennünket. Pedig ez a vitamin szervezetünk számos folyamatában fontos szerepet játszik: egy hat éven át zajló, 20 000 ember bevonásával készült tanulmány szerint például a súlyos szívproblémák kialakulását is csökkenti, de korábbi kutatások az agy egészségére gyakorolt kedvező hatását is kimutatták. E szerint a megfelelő D-vitamin-bevitel akár 40%-kal csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát, továbbá jobb kognitív funkciókkal és memóriával jár együtt.
A D-vitamin-hiány tünetei
A halak, például a lazac és a pisztráng, kiváló forrásai ennek a létfontosságú vitaminnak, de kevesen mondhatják el magukról, hogy a táplálkozással be tudják vinni az ideális mennyiséget, ami napi 2-3000 NE. Nyáron az erős UV-sugárzás, télen pedig a borongós időjárás akadályozza meg, hogy D-vitaminból elegendő mennyiséget állítson elő a szervezetünk a napfény segítségével. Ilyenkor különböző tünetek hívhatják fel a figyelmet arra, hogy valószínűleg D-vitamin-hiányunk van. Lássuk, melyek ezek!
- Csontfájdalom, gyenge csontok, nehezen gyógyuló törések, gyorsan romló fogak. Ha rendszeresen visszatérő csontfájdalomtól szenvedsz, vagy éppen gyanúsan könnyen romlanak a fogaid, könnyen lehet, hogy D-vitamin-hiány áll a háttérben. A D-vitamin ugyanis fontos szerepet játszik abban, hogy a kalcium fel tudjon szívódni a szervezetben, és be tudjon épülni a csontokba.
- Állandó fáradtság. A fáradtságnak számos oka lehet, a banális kialvatlanságtól a súlyos betegségekig, de elképzelhető, hogy ez is a D-vitamin-hiány számlájára írható. Ha nincs elég D-vitamin a szervezetben, az anyagcsere-folyamatok lelassulnak, a szervezeted pedig takarékos üzemmódba lép. Így nem csoda, ha legszívesebben egész nap aludnál.
- Rosszul alszol. Az alvás-ébrenlét ciklust a tobozmirigy szabályozza: ez az agyunk központi részében található szerv kapcsolatban áll a szemünkben található fényérzékeny receptorokkal, és amikor besötétedik, a tobozmirigy megkezdi a melatonin termelését. Ha nem jutunk elegendő D-vitaminhoz, ennek az érzékeny szervnek a működése könnyen felborulhat.
- Hangulatingadozások. A túl alacsony D-vitamin-szint akár depresszióra is hajlamosíthat. Valószínű, hogy ilyenkor az agy nem képes elegendő mennyiségben termelni bizonyos hormonokat, például szerotonint. A D-vitamin szabályozza a hangulatért felelős neurotranszmitterek szintjét is, és ha megbomlik az egyensúly, olyan funkciók is zavart szenvedhetnek, mint a döntéshozatal és az impulzuskontroll. Ha döntésképtelennek érzed magad, vagy minden ok nélkül dühbe gurulsz, érdemes erre is gyanakodni.
- Hajhullás. Számos ok állhat a hajhullás hátterében is, de fontos tudni, hogy a D-vitamin segít a hajat a nyugalmi fázisból a növekedési fázisba juttatni. A pontos összefüggés még nem ismert, de kísérleti eredmények arra utalnak, hogy a D-vitamin-receptorokat serkentő bizonyos molekulák elősegítik a kísérleti egereken a szőrnövekedést, míg más molekulák, ha blokkolva vannak, megállítják azt.
- Izomgyengeség, gyakori izomláz. A D-vitamin segít az izmok erejét és tömegét fenntartani, valamint biztosítja azok megfelelő működését. Ha mással nem magyarázható izomfájdalmunk vagy sportolás után jelentkező, elhúzódó izomlázunk van, érdemes megnövelni néhány napig a D-vitamin mennyiségét.
- Sápadt, fénytelen bőr. A fakó, élettelen, sápadt bőr az egyik legkönnyebben észrevehető jele ennek a kóros állapotnak. Nemcsak a csontjaidnak és anyagcserédnek, de bőrsejtjeidnek is szüksége van a megfelelő D-vitamin-bevitelre. Hiánybetegség esetén az arcod megereszkedhet, nyúzottnak és megviseltnek tűnhet. Ezzel együtt, ha arra leszel figyelmes, hogy körmeid könnyen törnek, beszakadnak, szintén érdemes kivizsgáltatni magad, mert hiánybetegség állhat a háttérben.
- Gyakori felső légúti fertőzések. Természetesen az őszi és téli náthaszezonban egyáltalán nem ritka, hogy valamilyen náthavírus az egész családot leterítse, de az alacsony D-vitamin-szint is felelős lehet az állandó légúti fertőzésekért. A gyakran visszatérő vagy éppen elhúzódó, esetleg súlyosbodó felső légúti fertőzések ellen érdemes még időben elkezdeni szedni valamilyen D-vitamin-készítményt: még az is megeshet, hogy a gyógyulás gyorsabb lesz, mint várnánk.
Szerencsére már rengeteg helyen kapható kapszula formájában is ez a létfontosságú vitamin, és érdemes időről időre egy egyszerű vérvétel segítségével ellenőriztetni szervezetünk D-vitamin-szintjét is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés