A pozitív érzések segítenek, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, energikusabbá, barátságosabbá és kreatívabbá válhatunk általuk. A boldog pillanatok megélése tehát a személyiségünkre is hatást gyakorol, és hozzájárulnak a fejlődésünkhöz is. Sonja Lyubomirsky boldogságkutató pszichológus kidolgozott egy 4 hetes kihívást, amelyben minden egyes hétre 3-3 olyan tevékenység kipróbálását javasolja, amelyek segíthetnek bennünket, hogy derűsebben és pozitívabban éljük meg a hétköznapokat. Tedd próbára magad te is a 4 hetes kihívásban, és tegyél mindennap egy-egy apró gesztust önmagadért!
Teljesítsd az 1 hónapos boldogságkihívást!
1. hét
#1 Légy hálás(abb)! – A hála gyakorlása az egyik leghatékonyabb ellenszere a negatív érzéseknek, mégis gyakran előfordulhat, hogy több figyelmet szentelünk a hiányosságoknak, és kevésbé gondolunk bele, mennyi minden van az életünkben, amiért kifejezhetjük a hálánkat. A hála gyakorlásának egyik legjobb módszere a hálanapló vezetése, amelyben napról napra összegyűjthetjük, kiért vagy miért vagyunk hálásak.
#2 Vedd észre a jót! – Ahhoz, hogy egy pozitívabb szemüvegen keresztül tekintsünk a világra, segíthet, ha átgondoljuk jövőbeli céljainkat, elképzeljük az ideális életünket 5-10 év múlva. Fókuszáljunk arra, hogy minden a lehető legjobban alakul az életünkben, és próbáljunk meg nem foglalkozni a fejünkben visszhangzó kétségekkel, hogy úgysem fog sikerülni.
#3 Figyelj! – Koncentráljunk jobban azokra dolgokra, amelyeket máskor akár észre sem veszünk, annyira természetesnek tűnnek, hogy könnyen átsiklunk felettük. Sokféleképpen figyelhetünk – élvezzük ki egy falat gyümölcs gazdag ízét, a nyíló tavaszi virágok illatát, vagy akár az egyik kedvenc zenénk dallamát.
2. hét
#4 Mozgásra fel! – A fizikai aktivitás és a rendszeres mozgás jelentősen javítja a hangulatunkat. Igyekezzünk a hét minden napjába beiktatni egy kis mozgást.
#5 Csempéssz egy kis kedvességet a hétköznapokba! – A kedvesség több szempontból kifizetődő. Nemcsak mások napját tehetjük szebbé egy-egy kedves gesztussal, de a saját hangulatunkat és kedvünket is javíthatjuk. Igyekezzünk kedvességgel fordulni önmagunk és mások felé is, szenteljünk több figyelmet az apróságokra!
#6 Mélyülj el abban, amit csinálsz! – Vannak bizonyos tevékenységek, amelyek annyira magukkal ragadnak, hogy közben nem érzékeljük az idő múlását, teljesen az adott dologra fókuszálunk. Ezt a jelenséget flow-élménynek nevezzük. Igyekezzünk felfedezni, mi(k) jelenti(k) számunkra a flow-t (legyen az egy hobbi, sport, játék, alkotás stb.), és szánjunk ezekre a tevékenységekre időt a héten!
3. hét
#7 Mosolyogj! – Ahogy a mondás tartja, a nevetés a legjobb orvosság. Ez azonban nemcsak egy népi bölcsesség, hanem egy tudományosan igazolható tény: a nevetés oldja a szorongást és a stresszt, valamint segít megküzdenünk a nehézségekkel. A héten mindennap igyekezzünk mosolyt csalni az arcunkra, idézzünk fel egy vicces emléket, vagy nézzünk meg egy vígjátékot!
#8 Tölts minőségi időt másokkal! – Kutatások szerint a jól működő személyes kapcsolatok járulnak hozzá leginkább a boldogságunk növeléséhez. Emiatt nagyon fontos ápolnunk ezeket! Szánjunk minőségi időt a számunkra fontos személyekre, érdeklődjünk, mi van velük.
#9 Nosztalgiázz! – A nosztalgia egyfajta mentális időutazás emlékeink birodalmába, amihez akkor különösen érdemes nyúlnunk, ha a jelen bizonytalan vagy negatív élményekkel teli. Engedjük meg magunknak a héten, hogy kicsit elkalandozzunk a legkedvesebb emlékeinkbe, és felidézzünk kellemes, boldog pillanatokat.
4. hét
#10 Utazz az érzékeid segítségével! – A héten legalább egyszer indulj képzeletbeli utazásra az érzékeid segítségével. Csukd be a szemed, és gondolatban utazz egy kellemes, megnyugtató helyre (ez lehet egy létező vagy egy fiktív helyszín is). Figyeld meg a hangokat, érezd az illatokat, ízeket!
#11 Tölts időt valakivel! – Ezen a héten szabadíts fel annyi időt, amennyi belefér, és szánd ezt egy számodra fontos személyre. Mindegy, hogy milyen módon töltötök időt együtt, a lényeg, hogy figyeljetek egymásra, és élvezzétek egymás társaságát!
#12 Ünnepeld meg a sikeredet! – Az elmúlt 4 hétben sok mindent megtettél azért, hogy boldogabbnak érezd magad, és akárhogyan is sikerült a feladatok teljesítése, mindenképpen megérdemled az ünneplést, hogy belevágtál!
A kihívás végén pedig tarts egy kis önvizsgálatot: Gondold végig, melyik tevékenység volt a legnagyobb hatással rád! Melyiknél érezted leginkább, hogy hatott a hangulatodra? Melyik jelentette a legnagyobb nehézséget? Milyen pozitív érzéseket éltél át? Melyikből tanultál a legtöbbet önmagadról?
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés