Sokan kizárólag pohármennyiségben mérik a viszonyukat az italhoz, vagyis azt számolják, mennyi alkoholt fogyasztanak egy átlagos napon vagy héten – állítja Benya Clark ügyvéd és tanár, a Medium Exploring Sobriety blog szerzője, aki az alkoholbetegséggel kapcsolatos saját tapasztalatai alapján igyekszik segíteni a függőséggel küzdőknek. Pedig sokkal többet elárul az, hogy az ivás mennyire befolyásolja a mindennapi életedet, hogyan és milyen mértékben alakította át szokásaidat, a társas kapcsolataidat, a munkádat és a szabadidődet. Az alábbi öt vészjelzés ennek felismerésére szolgál.
#1 Többet iszol, mint szándékodban volt
Az alkoholizmus intő jele, hogy nem tudsz mértéket tartani: hiába tervezted úgy, hogy egy laza estét csapsz a barátokkal, két sör után hazamész és korán ágyba bújsz, a második sör után is józannak érzed magad, ezért rendelsz egy harmadikat, majd egy negyediket, és így tovább. Mire végre „jól érzed” magad, gátlásaid és a gyors, laza estére vonatkozó terveid régen a kukában landoltak, reggel pedig iszonyú másnaposan kászálódsz ki az ágyból. Ha veled is gyakran történik hasonló, biztos lehetsz benne, hogy a viszonyod az itallal túllépett az egészséges határon.
#2 Nem tudsz lejjebb venni
Szintén az alkoholbetegségre jellemző tünet, amikor hiába próbálsz visszavenni az italozási szokásaidból, sehogy sem sikerül csökkentened a mennyiséget. Fogadkozol, hogy ezentúl csak hétvégén fogsz inni, vagy napi öt sör helyett csak egyet iszol, de mégis elcsábulsz, és a bátor elhatározás dacára változás nélkül folytatod az addigi ügymenetet. A problémát nem oldja meg a felesleges alkudozás magaddal, a „mostantól majd keveset iszom” mantrázása, csakis a teljes absztinencia.
#3 Feladod a hobbijaidat az ivás kedvéért
Minél inkább az ital rabja van, annál jobban sérülnek a társas kapcsolataid, fokozatosan beszűkül körülötted a világ: míg korábban a hétvégéket a barátokkal közös, hasznos programokkal töltötted, mostanság inkább csak begubózol a tévé elé egy karton sör társaságában. Fontos intő jel, ha azt veszed észre, hogy feladtál olyan szabadidős tevékenységeket, hobbikat, amelyeket korábban kifejezetten szerettél.
#4 Jobban bírod az italt, mint korábban
Minél jobban a rabjává válsz az italnak, annál nagyobb mennyiség szükséges ahhoz, hogy részegnek érezd magad. Korábban két korsó sör után már forgott veled a világ, most viszont már meg sem érzel ugyanennyi italt, szervezeted ugyanis hozzászokik az alkoholhoz, ezért egyre többet kell innod ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érd el. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy elindultál lefelé a lejtőn.
#5 Elvonási tüneteid vannak
Az alkoholbetegség legsúlyosabb jele, ha az ivás felfüggesztését követő órákban-napokban testileg észlelt elvonási tüneteid jelennek meg – remegés, izzadás, hányinger, szapora szívverés. A tünetek nemcsak súlyosak lehetnek, meghúzódhatnak a háttérben is: például folyamatos alváshiányban szenvedsz, képtelen vagy álomra hajtani a fejed, ha előtte nem ittál.
Ha az alkoholbetegség jeleit észleled magadon, érdemes a pszichiáterek által használt, mentális betegségeket számba vevő diagnosztikai kézikönyv, a Diagnostics and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) által listázott kérdéseket feltenned magadnak (itt megtalálhatók). Ha a tizenegy kérdésből kettőre vagy háromra igen a válasz, enyhe alkoholbetegség, ha többre, akkor már súlyosabb probléma áll fenn. Ez természetesen csak iránymutatás, a tényleges diagnosztikára csak szakember képes!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés