A pénz nem boldogít, de ha nincs, az mentális betegségeket okozhat

GettyImages-456771809
Olvasási idő kb. 5 perc

Az, hogy mennyi van a pénztárcádban, szoros kapcsolatban van azzal, hogyan érzed magad. Ha kevés a pénzed, rosszkedved lesz, ha pedig rossz a kedved, nincs erőd a pénzügyeiddel foglalkozni. Hogyan szabadulhatsz ki az ördögi körből?

Szinte megdöbbentő, milyen sok szempontból van ránk hatással a pénz léte vagy nem léte, miközben mindannyian olvastunk már arról cikkeket, hogy sokszor éppen a legszegényebb országok polgárai vallják magukat a legboldogabbnak. A pénz hiánya azonban hosszú távon – főleg a mi kultúránkban – komoly szorongást okozhat. 

A pénz hiánya, de a túl sok pénz is bajt okozhat

Dr. Belső Nóra pszichiáter úgy foglalja össze röviden, hogy a túl sok és a túl kevés pénz is frusztráló lehet a számunkra.

„Amikor a legalapvetőbb szükségleteinket sem tudjuk kielégíteni, tehát nehézséget jelent a megfelelő mennyiségű és minőségű ételre való megteremtése, akkor az egyenes út a mentális betegségekhez" – jegyzi meg a szakember. „Ez pedig leggyakrabban depresszió vagy szenvedélybetegségek formájában jelentkezik. Ugyanakkor az sem jelent feltétlenül jót, ha valakinek sok pénze van. Az utóbbi időben ugyanis folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a világ állandó változásban van, és ami tegnap még életbiztosítást jelentett pénzügyi területen, az holnap már lehet, hogy bukásra van ítélve. Ennek a bizonytalanságát pedig nagyon nehéz elviselni, és azt a félelmet, hogy elveszíthetjük a vagyonunkat. A pénz ugyanis általában a fejekben egyenlő a biztonsággal. Ha ez a biztonságérzet megrendül, az frusztrációt okoz, ami szorongáshoz és végül súlyos mentális zavarokhoz vezethet.

A pénz hiánya állandó szorongást okoz
A pénz hiánya állandó szorongást okozWitthaya Prasongsin / Getty Images Hungary

Ördögi körbe kerülünk 

A hangulatunk erős hatással van a pénzügyeinkre – állapították meg egy angol szaklapban. Ha úgy érezzük, hogy talajra kerültünk, akkor elveszítjük a motivációnkat az életben, és így a munkánkban is. Ha pedig nem teljesítünk megfelelően, annak előbb vagy utóbb a bankszámlánk látja a kárát.

Ugyanakkor, sokan követik el azt a hibát, hogy vásárolgatni kezdenek, hogy betömjék a lelkükben tátongó űrt.

Ám az impulzusvásárlás – ami például a mániás depressziósok mániás szakaszában jellemző lehet – később lelkiismeret-furdalást okoz, ami még mélyebbre rántja a rosszkedv spiráljába. Ebben az állapotban már gyakran előfordul, hogy egyáltalán nem akarsz foglalkozni a pénzügyekkel; például nem nyitod meg a banktól érkező leveleket, akkor sem, ha már a sokadik felszólítás érkezik. 

Depresszió, költekezés, majd lelkiismeret-furdalás
Depresszió, költekezés, majd lelkiismeret-furdalásDaly and Newton / Getty Images Hungary

Segítünk, hogy ne költekezz túl!

Az adósságspirál pedig még lejjebb ránt: egy ilyen helyzetben gyakran lesz rajtunk úrrá pánik és szorongás, ezek pedig egyenesen vezetnek az alvásproblémákhoz. Amikor pedig a legrosszabb passzba kerülsz, nem tudsz megengedi olyan dolgokat magadnak, amik korábban örömet jelentettek.

Könnyen előfordulhat, hogy teljesen elzárt életet kell élned, hiszen, míg a barátaid elmehetnek vacsorázni, szórakozni, addig ezt a te pénztárcáddal nem engedheted meg magadnak.

Mindeközben pedig attól is szorongsz, hogy elveszíted a régi kapcsolataidat és kimaradsz valamiből. 

Ahhoz, hogy kikerülj ebből a kényelmetlen és frusztráló helyzetből, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Vannak olyan időszakok, amikor több pénz költök?
  • Vannak olyan időszakok, amikor határt tudok szabni a költéseimnek? 
  • Hogy érzem magam, amikor pénzt költök? 
  • Milyen érzésekkel tekintek a pénzre? 
  • Melyek azok a helyzetek a pénzzel kapcsolatban, amelyek kimondottan rossz érzésekkel töltenek el? 

Érdemes naptárban vezetni a költési szokásaidat, ez is szépen le fogja képezni, hogy mi okozhatja esetedben azt, hogy nem jól állsz a pénzhez. Azt is jegyezd fel, hogy egy-egy költés után hogyan érezted magadat. 

Térképezd fel, mi okozza a túlzott költekezést, és hogyan tehetsz ellene
Térképezd fel, mi okozza a túlzott költekezést, és hogyan tehetsz elleneMaria Korneeva / Getty Images Hungary

Ahhoz is szolgálunk néhány tippel, hogyan tudsz kikeveredni az adósságspirál okozta rosszkedvből. 

  • Beszéld meg valakivel, akiben bízol és közel áll hozzád, hogy tartson szemmel, és figyelmeztessen, ha a mentális problémákat vagy a túlzott pénzköltést véli rajtad felfedezni. 
  • Töröld a telefonodról azokat az applikációkat, amik költésre csábítanak.
  • Kerüld az impulzusvásárlást! Tedd fel magadnak a kérdést: tovább tudok e nélkül élni? A válasz általában igen. 
  • Lehetőleg ne használj hitelkártyát, mert túlköltekezésre csábít. 
  • Csak bizonyos mennyiségű készpénz legyen nálad, a bankkártyádat pedig hagyd otthon. Így nem tudod ötletszerűen előkapni és költeni róla

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek