80 éve tart a kutatás, amiből kiderült az élet értelme

Olvasási idő kb. 8 perc

Mindannyian szeretnénk tudni, mi az, amitől egy életen át egészségesek és boldogok lehetünk, nem igaz? És vajon ha pontosan tudnánk, mik azok a cselekedetek, amik a jelenben szavatolják a jövő elégedettségét és hosszú, kiegyensúlyozott életet garantálnak, megtennénk az ehhez szükséges néhány lépést?

Robert Waldinger, a Harvard pszichológiaprofesszora felvillanyozó és tanulságos TED-videóban beszélt egy mintegy 80 évet átölelő vizsgálatról, aminek a keretében több száz, különböző hátterű fiatal életútját kísérték végig aggastyánkorukig. A vizsgálatból kiderült, melyek azok a dolgok, amelyek hosszabb élet, kiegyensúlyozottabb mindennapok és több boldogság ígéretével kecsegtetnek, ráadásul a tudomány bizonyítékaival. 

Hol a boldogság mostanában?

Ha megkérdezünk egy tizenéves vagy a húszas éveiben járó fiatalt arról, mi az, amire vágyik az életben, és mi az, amire véleménye szerint a boldogsághoz szükség van, a válasz valószínűleg az lesz, hogy hírnév és gazdagság. És nem azért, mert a mai fiatalok sekélyesebbek lennének a mi vagy szüleink generációjánál. A nyolcvan évvel ezelőtt megkérdezett fiatalok is hasonlóan vélekedtek, azóta pedig csak fokozódott a médiából ránk nehezedő nyomás: keress, dolgozz minél többet, minél keményebben, jólléted záloga és emberi értékmérőd a siker. Igaz lehet? Vagy tévedés az egész?

Ha meg szeretnénk tudni, mik azok a dolgok, amik valóban számítanak boldogságunk szempontjából, az egyik legkézenfekvőbb megoldás az, ha megkérdezünk egy élete alkonyán járó embert arról, visszatekintve mit lát értéknek, fontosnak saját életével kapcsolatban. Ebből is sokat lehet tanulni, de emlékeink sokszor becsapnak bennünket, a megszépítő messzeség ködéből visszanézni minden, csak nem objektív. Nem lenne izgalmas, ha valóban végig is követhetnénk ezeket az életeket, ha láthatnánk, hogy bizonyos döntések, életvezetési szokások hogyan hatnak a későbbi életkilátásokra? Ha nagyító alatt vizsgálhatnánk meg mások életét és ebből vonhatnánk le a sajátunkra vonatkozó megfigyeléseket?

Egy izgalmas vizsgálat

Utópisztikusan hangzik, pedig történt már ilyen: a Harvard pszichológiatanszékén 1938 és a 2010-es évek között folyamatosan ment egy több mint 700 főt bevonó vizsgálat, amelynek keretében a résztvevőket nemcsak bekerüléskor kérdezték ki és vizsgálták meg alaposan, de később is kétévente újra felmérték, hol tartanak az életben. Az ehhez hasonló vizsgálatok nagyon ritkák és ezért nagyon értékesek. Ritka, hogy a kísérletbe bevont személyek nem morzsolódnak le, nem fogy el a kutatásra fordítható pénz, és mindig lesz újabb és újabb gazdája egy ekkora kutatásnak. A kutatóknak ebben az esetben kivételes szerencséjük volt. A 724 ember mintegy 10 százalékát a teljes perióduson végig tudták figyelni, a kutatások végén legtöbben már 90 évesek voltak. Sőt, a vizsgálatba már elkezdték bevonni az eredeti résztvevők gyerekeit is, akik több mint kétezren vannak, a projekt pedig már a sokadik vezetőjét fogyasztja el. 

Módszerek

A kutatás során 1938-tól kezdve két csoport életét követték nyomon. Az első csoport tagjait akkor vonták be, amikor másodévesek voltak a Harvardon. Ők a második világháború idején fejezték be tanulmányaikat, fiatal felnőtt férfiként a legtöbben részt is vettek benne. A másik csoportba Boston legszegényebb környékéről való fiúk kerültek be, a válogatás alapja náluk az volt, hogy kifejezetten rossz családi körülmények közül érkeztek, és az 1930-as évek Amerikájában hátrányos helyzetűnek számítottak.

A vizsgálat kezdetén az összes résztvevőt részletesen kikérdezték, emellett orvosi vizsgálatokon is átestek, és a kísérlet vezetői a családjaikat is meglátogatták, beszéltek a szülőkkel, alaposan feltérképezték a környezetüket is. A fiatalok a kísérlet során indultak el a felnőtté válás útján, gyári munkások és ügyvédek, orvosok és kőművesek lettek belőlük, egyikük, John F. Kennedy még ennél is magasabbra jutott: az Egyesült Államok elnökségéig vitte.

Voltak, akiknek nem sikerült: többen alkoholizmussal vagy pszichés betegségekkel küzdöttek, voltak olyanok, akik a nehéz szociális körülmények ellenére fel tudtak törni, és olyanok is, akik ezzel ellentétes utat jártak be. A hosszú évtizedeken át folyó kutatásban való részvételt is mindenki másképp élte meg: amikor kétévente a kérdezőbiztosok felhívták a résztvevőket és megkérdezték, hogy küldhetnek-e még az életükre vonatkozó kérdéssort, a bostoniak sokszor visszakérdeztek: ugyan mi érdekes van az én életemben? A harvardiak soha nem okvetetlenkedtek ilyesmivel. A kétévente ismétlődő újraellenőrzés egyébként messze több volt kérdezősködésnél: minden esetben terepszemle, orvosi vizsgálat, vérvétel, koponya-CT és a családtagokkal, ismerősökkel való elbeszélgetés is kiegészítette. A vizsgálat anyaga az eltelt évtizedek alatt sok tízezer oldalasra duzzadt. 

Az élet értelme 

Hogy mi lett a tanulsága ennek a hatalmas mennyiségű adatnak? Nos, nem a gazdagság és nem a hírnév volt az, ami életet adott az életnek. Az egyértelmű üzenet, amit ennek a 75 évnyi anyagnak a tapasztalataiból magunkkal lehet vinni, az az, hogy hosszú életünk, egészségünk és boldogságunk kulcsa az emberi kapcsolatokban van. 

Ott vannak egymásnak
Ott vannak egymásnakHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

A kutatás eredményei egyértelműek: nemcsak megerősítik, de minden korábbinál jobban bizonyítják, hogy a közösségi kapcsolatok nagyon jó hatással vannak ránk, míg a magány a szó szoros értelmében megöl és elbutít. Azok a kutatási alanyok, akiknek több közösségi kapcsolatuk volt, akár családi vagy baráti kapcsolatok, boldogabbak, egészségesebbek és hosszabb életűek voltak azokhoz képest, akiknek kevesebb. Mindez ráadásul pontosan ugyanúgy volt a harvardi egyetemisták és a szegény bostoni gyerekek esetében, azaz az életkilátások szorosabb összefüggésben vannak a társas kapcsolatok minőségével, mint az elérhető egészségügyi ellátás színvonalával. A magány ezzel szemben – és megint csak mindegy, hogy Boston szegénynegyedében vagy a Harvardon éri az embert – kifejezetten romboló hatású, nemcsak egészségünk, de a memóriánk szempontjából is. Abban, hogy magányosak vagyunk-e, vagy sem, nem a társas kapcsolataink mennyisége, hanem a minősége számít igazán – világított rá a kutatás. 

Az út felén

Amikor a kutatás alanyai a nyolcvanas éveikben jártak, a kutatók újra elővették azokat az anyagokat, amelyeket középkorú éveik alatt készítettek velük, hogy lássák, melyek azok a tényezők, amelyek az élet közepén arra utalnak, hogy hosszú és boldog lesz, ami még hátravan. Bár tagadhatatlan, hogy a jó egészségi állapot, az egészséges életmód nagy hatással van a várható élettartamra, a vizsgálatból mégis az derült ki, hogy a középkorúak jövőjét nem a koleszterinszintjük, hanem az emberi kapcsolataik minősége vetíti előre nagyobb biztonsággal. Azokból lettek ugyanis a legelégedettebb és legegészségesebb nyolcvanévesek, akik ötvenéves korukban a legelégedettebbek voltak az emberi kapcsolataikkal. Sőt. A kutatásból az is kiderült, hogy a jó emberi kapcsolatok még a fájdalmakat is csökkentik, legalábbis elviselhetőbbé teszik. A vizsgálatba bevont emberek egészségi állapota idős korukra természetesen romlott. De az ehhez kapcsolódó fájdalmakat és kényelmetlenségeket is derűvel tudták viselni azok, akiknek tartalmas emberi kapcsolataik voltak, akik mellett volt olyan valaki, akire számíthattak.

Emberi kapcsolatok és friss elme

Tudjuk, hogy az életkor előrehaladtával elkerülhetetlen, hogy az ember gondolkodása kissé meglassuljon, hogy a memóriája már ne legyen olyan friss, mint fiatalabb korában, mégis rendre látunk olyan időseket, akik 80, sőt 90 éves korukban is birtokában vannak szellemi frissességüknek. Az ő titkuk nemcsak elméjük folyamatos pallérozása (olvasással, rejtvényfejtéssel, hobbijuk gyakorlásával), de társas kapcsolataik minősége is. A kutatásban ugyanis egyértelmű összefüggés mutatkozott a memóriahanyatlás és a rossz vagy hiányzó társas kapcsolatok között. Ha az ember tudja, hogy számíthat legalább egy vagy több másik emberre (akkor is, ha mint a kutatásban részt vevő egy-egy idős pár esetében, gyakoriak a kisebb nézeteltérések), segít megelőzni a memória hanyatlását is. 

Frissen tart, hogy van kihez kapcsolódni.
Frissen tart, hogy van kihez kapcsolódni.Morsa Images / Getty Images Hungary

És mit tegyünk mi? 

Hogy mit viszünk magunkkal mindebből 20-30-40 vagy 50 évesen, csak rajtunk múlik. Az, hogy az emberi kapcsolatok fontosak, nem vadonatúj információ, a kísérlet csak megerősítette, amit régóta tudunk: sokkal nagyobb szerepet kellene szánnunk társas kapcsolataink ápolásának. Hogy miért nem tesszük meg mégsem? Talán azért, mert ez munkás, néha akár kényelmetlen feladat, mert empátiát és türelmet, sokszor kompromisszumokat és sok időt igényelhet. És hogy miért tegyük meg mégis? Ne csak azért, mert saját testi, lelki és szellemi egészségünket védjük vele és mert ez segíthet hosszabban és boldogan élni, de azért is, mert ezzel másokat is egészséghez és boldogsághoz segíthetünk. Most, hogy tudjuk, mindez milyen óriási különbséget jelenthet, itt az ideje felhívni a messzire sodródott régi barátot, nyitni egy családtag felé, akivel talán csak egy félreértés miatt feneklett meg a kapcsolatunk, és mérlegre tenni meglévő kapcsolataink minőségét.  

A Harvard pszichológiaprofesszora Mark Twain idézetével zárja előadását:

„Az élet olyan rövid, hogy nincs benne idő veszekedésre, bocsánatkérésre, megbánásra, számonkérésre. Csak a szeretetre van idő, és ha szabad így kifejezni magam, csak egy pillanat van rá.” 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek

Ritkán takarítod a vécét? Az baj. Sűrűn takarítod? Az is baj.

április 2., 14:00

  • Offline
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője

Rekordösszegért kelt el az Óz ikonikus vörös cipője.

4 órája

  • világom
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes

A magyarok is jogosultak az ingyenes vonatbérletre, amellyel akár egy hónapon keresztül beutazhatják Európát.

április 2., 12:41

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

április 2., 15:10

  • Édes otthon
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek

Mutatjuk, milyen feltételeknek kell megfelelniük a lakóknak a támogatás elnyeréséhez.

április 2., 12:10

  • életem
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)

Ijesztő látvány, ahogy a ragadozó madár újból és újból lecsap.

április 2., 16:46

  • Önidő
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele

A kannibál kígyó gyomortartalmát vizsgálták a kutatók, mert kíváncsiak voltak arra, vajon mennyire pusztítja rokonait.

április 2., 16:00

  • világom
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek

Különös utasítást kaptak a német partok mentén üzemelő szélerőművek tulajdonosai.

április 2., 14:37

  • lájfhekk
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját

Fontos tudni erről a szabályról a téli gumikkal kapcsolatban.

április 2., 17:30

  • Mindennapi
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod

Az első hét próbaüzem: még nem jár büntetés annak, aki nem fizet a parkolásért.

április 2., 13:35

  • Édes otthon
Az ilyen színű szobában jobban alszol
Az ilyen színű szobában jobban alszol

Életünk harmadát alvással töltjük, nem mindegy, miként tesszük. Nemcsak a matrac és az ágynemű minőségével, a hálószoba színével is bakot lőhetünk.

április 2., 19:30

  • világom
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba

Magyar utazók tízezreit érinti a beutazási szigorítás, ráadásul fizetni kell az engedélyért.

április 2., 10:36

  • világom
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa

Kettétört a két felhőkarcolót összekötő híd, de a férfi 52 emelet magasan átugrott, hogy megtalálja a családját.

április 2., 12:02

  • életem
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz

Megmutatjuk, milyen meghökkentő tárgyakra bukkanhatunk az eBayen.

április 2., 19:00

  • Offline
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?

Teszteld le kvízünkkel, hogy mire emlékszel a középiskolai tanulmányaidból: vajon még ma is tudod a híres magyarok szülőhelyeit?

április 2., 06:45

  • Önidő
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet

Tavaly figyeltek meg hasonló veszélyes jelenséget a Balatonnál.

április 2., 11:10

  • Offline
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét

Meglehetősen egyszerű oka van annak, miért haladnak lassan az atombunker bontásával, de nem az, amire elsőre gondolnánk.

április 2., 06:30

  • Testem
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot

A hasnyálmirigyrákra utaló intő jel a lábakban is jelentkezhet.

április 2., 06:00

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

április 2., 20:00

  • világom
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett

Ezen a videón már nem keltette egészséges, energikus, életerős ember benyomását az 50 éves Michael Jakson.

április 2., 18:30

  • Offline
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak

Csak ritkán készültek ilyen Lego-kockák. Te láttál már hasonlót?

április 2., 07:26

  • életem
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet

Komoly bírsággal járhat, ha valaki nem veszi figyelembe az utakra kihelyezett új táblákat.

április 2., 10:05

  • Testem
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.

április 2., 09:05

  • világom
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban

Olyan kevés a dolgozó a börtönökben, hogy büntetésük lejárta előtt szabadon engednék a rabokat.

április 2., 08:36

  • Mindennapi
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem

Szakértő magyarázza el, mennyit ér az állatok beoltása a száj- és körömfájás ellen.

április 2., 07:46

  • Mindennapi
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták

A saját márkás termék illegális növényvédőszert tartalmazhat.

április 2., 08:06

  • világom
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi

Nukleáris elemet fejlesztettek a kínaiak.

április 2., 08:50

  • Offline
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában

Az Einstein-testvérek felnőttként is közel álltak egymáshoz. Ragaszkodásuk gyerekkori képükön is jól látható.

április 2., 08:20

  • világom
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető

A tinédzsernek nem ez az első állami megbízatása, kinevezése után máris kitüntetett pár rendőrt.

április 2., 09:35

  • Offline
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket

Eddig figyelmen kívül hagyott élőlényeket vizsgáltak meg a magyar kutatók. Eredményeik a mezőgazdaság szempontjából is fontosak.

április 2., 07:00

Érdekességek