Black Friday: online vásárlásnál kevesebbet költünk?

Olvasási idő kb. 10 perc

Nemcsak a reklámok vesznek rá a felesleges pénzköltésre, hanem a saját kognitív torzításaink is. Ha azt hiszed, hogy te csakis észérvekkel hozol meg fogyasztói döntéseket, vagy hogy a sunyi marketingtrükkök leleplezése elég ahhoz, hogy ellenállj a kísértésnek, akkor ez a cikk neked szól.

Te jól át szoktad gondolni, hogy mit miért veszel meg? A kutatások szerint az emberek általában túlbecsülik azt, hogy mennyire racionális alapon hoznak meg egy-egy fogyasztói döntést. Azt gondoljuk, hogy önállóan, szabadon mérlegelünk, ám valójában valamennyi választásunkat olyan külső, környezeti tényezők irányítják, mint a hirdetések, az értékesítők, valamint a weboldalak, illetve az áruházak és üzletek elrendezése, de még az illatok, a hanghatások és a fényerő is beleszólhat döntéseinkbe. De mindezek mellett ott vannak a saját kognitív torzításaink is. 

Közel 200-féle módon torzítja az agyunk a mindennapi gondolkodásunkatKözel 200-féle módon torzítja az agyunk a mindennapi gondolkodásunkat

Kognitív tévedéseink 4 alapproblémára vezethetők vissza egy új elmélet szerint.

Tovább olvasom

Az impulzuskontroll képességének túlbecsülését a közgazdászok és idegtudósok tartózkodási torzításnak nevezik, mely annak a közel 200 kognitív torzításnak az egyike, amelyek észrevétlenül befolyásolják mindennapi döntéseinket és tetteinket, legyen szó párkapcsolatról, életmódbeli szokásokról vagy éppen vásárlásról – írja a Psychology Today. A tartózkodási torzításról szóló kutatások azt mutatják, hogy azok a dohányosok, akik viszonylag pozitív véleménnyel vannak saját impulzív viselkedésükről, valójában több kísértést jelentő helyzetnek teszik ki magukat, mint azok, akik negatívabban értékelik dohányzási szokásaikat – ez pedig gyakoribb visszaesést eredményez. 

Mit tud jobban az, aki képes ellenállni a kísértéseknek?Mit tud jobban az, aki képes ellenállni a kísértéseknek?

Mit mond a tudomány a kísértéseknek való ellenállás képességéről? Utánajártunk.

Tovább olvasom
A világ összes kognitív torzítása egyetlen infografikánA világ összes kognitív torzítása egyetlen infografikán

Most megtudhatod, mi az a túlélési torzítás, vagy a pompomlány hatás.

Tovább olvasom

Ha tehát azt gondolod, hogy te igenis kezedben tartod az irányítást a vásárlások során, érdemes egy kicsit közelebbről is megvizsgálnod a szokásaidat, mert kiderülhet, hogy közel sem olyan racionális döntéseket hozol, mint hiszed.

A pillanat hevében 

A tudatosabb fogyasztói döntéseket szorgalmazó Top10.com amerikai fogyasztók körében végzett reprezentatív felmérése alapján úgy tűnik, az emberek nemcsak társas helyzetekben, de a kérdőívek kitöltésekor is rendre jobb színben tüntetik fel a viselkedésüket, mert szégyellik bevallani a teljes igazságot. A tudósok vásárlás utáni racionalizálásnak nevezték el azt a kognitív torzítást, mely során észérvekkel próbáljuk meggyőzni magunkat arról, hogy jó vásárt csináltunk.

A pozitív énkép fenntartására irányuló gondolati működés miatt a külső hatások vezérelte fogyasztói döntések tényleges aránya tehát jóval magasabb lehet, mint amit az emberek bevallottak – de nézzük a felmérés eredményeit!

Te jól át szoktad gondolni, hogy mit miért veszel meg?
Te jól át szoktad gondolni, hogy mit miért veszel meg?praetorianphoto / Getty Images Hungary

A válaszadók egyötöde állította azt, hogy személyes vásárlás során ritkán vagy soha nem impulzívan költekezik, és a megkérdezettek több mint fele vallotta azt, hogy az esetek több mint 40 százalékában hoz meggondolatlanul fogyasztói döntéseket. Ha figyelembe vesszük az impulzusvásárláshoz kötődő negatív felhangokat és az erre a viselkedésre irányuló terápiás programok sokaságát, logikus azt gondolni, hogy a valóságban lényegesen magasabbak ezek a számok.

Noha a vásárlások zöme még mindig a fizikai térben zajlik, egyre nagyobb iramban hódítanak az online webáruházak kínálta lehetőségek a virtuális vásárlásra. A felmérésből az derül ki, hogy kétszer annyian fogják vissza magukat az online világ piacterein: az esetek kétötödében ritkán vagy soha nem vásárolnak impulzívan online, míg személyesen az esetek egyötödében. A válaszadók egyharmada számolt be arról, hogy az esetek több mint 40 százalékában impulzívan költekezik online, míg személyes vásárlás során az esetek több mint 50 százalékában.

Mi a magyarázat? 

A kutatások szerint a vásárlók túlságosan is megbíznak a webáruházakban fellelhető, sokszor kamu vásárlói visszajelzésekben, és nem tesznek erőfeszítéseket annak érdekében, hogy kiderítsék az igazságot egy-egy termékről. Egy másik mérvadó tényező az adott weboldal milyensége: ha jól néz ki, nagyobb bizalmat szavazunk a termékek vagy szolgáltatások minőségének is, és ehhez hasonlóan a webhely interaktivitása is elősegíti az impulzusvásárlást.

Ugyanakkor egyes tényezők valóban visszaszoríthatják a meggondolatlan költekezést: egy weboldal élénksége az öt érzékszervünk egyikére hat csupán, másfelől amikor online webáruházak kínálatában nézelődünk, lehetőségünk van összehasonlítani a termékeket és azok árait más forgalmazók termékeivel. De távol tarthatjuk magunkat az online világ nyújtotta kísértésektől egyszerűen úgy is, hogy kikapcsoljuk a csábítást jelentő kütyüket. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Személyes vásárlás során valamennyi érzékszervünket ingerek érik, méghozzá szünet nélkül, és ennek jelentőségét nem szabadna alábecsülnünk. Tudtad például, hogy az üzletekben terjengő bizonyos illatok megváltoztathatják a véleményünket a hely atmoszférájáról, illetve szimpatikusabbá tehetnek számunkra egy-egy terméket, és ezáltal arra késztethetnek minket, hogy tovább időzzünk és még több pénzt hagyjunk az adott kereskedőnél? Hasonló szerepük van a jól megválasztott zenéknek és speciális hanghatásoknak is, de még a fényerőt sem hasraütésszerűen választják meg az üzletvezetők. Ezekkel a trükkökkel agyunk érzelmekért felelős területeit, a limbikus rendszert célozzák meg, amit ha egyszer működésbe léptetett egy bizonyos inger, a racionális gondolkodásért felelős agyterületek nehezen tudnak leállítani.

Ezért költünk többet, mint szeretnénkEzért költünk többet, mint szeretnénk

Az üzleteknek megvannak a maguk trükkjei, amikkel manipulálhatnak bennünket: eláruljuk, mikre nem árt odafigyelni.

Tovább olvasom
Tudta, hogy az orrával vásárol?Tudta, hogy az orrával vásárol?

Jobb, ha tudja, vásárlási döntéseinél már nem csak a szemére vagy a fülére hagyatkozik. Az üzletek illatosítására külön üzletág született, és igen, már itthon is jelen vannak.

Tovább olvasom

A Top10.com felméréséből az is kiderül, hogy a válaszadók nem voltak tudatában annak, hogy mikor ösztönözték őket külső hatások indokolatlan pénzköltésre, márpedig az impulzusvásárlás csak egyike azoknak a fogyasztói viselkedéseknek, amelyeket környezeti tényezők váltanak ki belőlünk. Érdekes módon a megkérdezettek az impulzív fogyasztói döntéseknél alacsonyabb számokat adtak meg, amikor azt kérdezték tőlük, hogy a környezeti hatásoknak általában véve mekkora szerepe van fogyasztói döntéseikben. Mind a fizikai, mind az online vásárlás esetén a megkérdezettek kétötöde állította azt, hogy ritkán vagy soha nem a kontextus alapján hoz fogyasztói döntéseket, és csak egyharmaduk ismerte el, hogy az esetek több mint 40 százalékában befolyásolják a környezeti hatások.

Hova tűnik a tudatosság?

A legfőbb bűnös az igen kifinomult, mégis erőteljes keretező hatás (szintén a kognitív torzítások közé tartozik), vagyis az arra való hajlam, hogy az alapján hozunk meg egy döntést, hogy a kontextus milyen színben tünteti fel azt a bizonyos opciót. (Helló, Black Friday, helló, „soha vissza nem térő”, „kihagyhatatlan” ajánlatok!) Amikor például egy cipőüzlet kirakatában meglátjuk a következő feliratot: 1 pár cipőt INGYEN kapsz 2 pár cipő vásárlása esetén, akkor jelentősen megnő az esélye annak, hogy abba az üzletbe térünk be, hiszen plusz egy pár cipővel gazdagodhatunk akkor is, ha csak egy párra van szükségünk.

Ehhez képest jóval csekélyebb a kísértés a következő ajánlat esetén: Vegyél két pulóvert, és a harmadikat INGYEN kapod!, hiszen ebben az esetben két pulóverre kell pénzt kiadnunk ahhoz, hogy a harmadikat ajándékba kapjuk, pedig eredetileg csak egy pulcsit akartunk venni. Hogy mi váltja ki ezt a reakciót? Óriási hatással vannak az első benyomások az érzelmeinkre, amelyek ráadásul a legegyszerűbb megoldást preferálják. A cipőbolt, mely a hirdetésében először az ingyenességet tünteti fel, s csak azután közli a többi információt, igen gyors pozitív érzelmi reakciót vált ki a nézelődőből. 

Mit tehetsz az impulzusvásárlás megelőzése érdekében?

  • Az első fontos lépés a fogyasztói tudatosság felé az, hogy tisztában legyél vele, kognitív torzítások tucatjai befolyásolják észrevétlenül döntéseinket és tetteinket.
  • Ha megváltoztatod a kontextust – például azzal, hogy személyes vásárlás helyett online vásárolsz –, kevesebb kísértést jelentő helyzetbe kerülsz.
  • Ne azonnal dönts! Ha seperc alatt felkelti az érdeklődésed egy termék, várj fél órát, vagy aludj rá egyet, így alkalmad nyílik észérveket is felsorakoztatni a végleges döntés meghozatala előtt.
  • Írj listát a beszerzendő termékekről, és lehetőség szerint az árukat is írd melléjük.
  • Informálódj megbízható forrásokból, vagy érdeklődj hozzáértő ismerősöknél egy-egy termékkel kapcsolatban, mielőtt pénzt költenél rá, így kisebb eséllyel fogsz rossz döntést hozni. 

Az ismeretségi körömben többen mondták már, hogy nagyon is tisztában vannak a reklámok fogyasztói viselkedésre gyakorolt hatásával, de ha egyszer megtehetik, akkor miért is ne költekezhetnének kedvükre? Úgy gondolom, ez a hozzáállás legalább olyan súlyos következményekkel jár, mint az önbecsapás – méghozzá valamennyiünket érintő, globális következményekkel. Pedig ha a szükségtelen tárgyak ész nélküli felhalmozása helyett az egyszerűségre törekednénk, nemcsak saját életünket könnyítenénk meg, de a környezetünket sújtó terheken is sokat enyhíthetnénk. 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Hiába könyörgött hűtlen múzsája, lecserélte egy kocsmáros feleségére
Hiába könyörgött hűtlen múzsája, lecserélte egy kocsmáros feleségére

Akiről viszont élete végéig gondoskodott a híres festő.

tegnap, 20:00

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

Érdekességek