Hulladékmentes menstruáció vagy egyszer használatos termékek? Érvek és ellenérvek

GettyImages-1169607325
Olvasási idő kb. 8 perc

Szerencsére egyre többen vagyunk, akik figyelmet fordítunk a környezettudatosságra, igyekszünk minél kevesebb hulladékot termelni, a maradékot pedig a lehetőségeinkhez mérten szelektíven gyűjtjük. Vannak olyan egyszer használatos termékek, amik nélkül, köszönjük, jól vagyunk, más dolgokról viszont nehezebb lemondani. De le kell-e egyáltalán? Hol húzzuk meg a határt a szívószálak, műanyag zacskók és tamponok tengerében?

Egy nő élete során átlagosan 3000 napot, azaz több mint 8 évet menstruál. Ez alatt az idő alatt nagyjából 12 ezer eldobható terméket (tampont vagy betétet) használ el, ami körülbelül 150 kg-ot jelent fejenként. Máshonnan megközelítve a dolgot: ennyi betét elég lenne akár két minibusz megtöltéséhez is. És hogy miért fontos mindez? Mert az átlagot nézve a menstruációs termékek 90 százaléka műanyag: egyetlen betét annyi műanyagot tartalmaz, mint négy nejlonszatyor. Tehát ha környezettudatosságról és az általunk termelt hulladék csökkentéséről van szó, elkerülhetetlen beszélni róla.

Egy fokkal bonyolultabb a téma, mint lecserélni a műanyag zacskókat két-három tartósabb vászontáskára, hiszen ahány nő, annyiféle ciklus létezik. Ennek megfelelően nem lehet vita tárgya, hogy melyik menstruációs eszköz a legjobb, hiszen mindenkinek más válik be. Szerencsére ma már minden egyszer használatos terméknek van hulladékmentes megfelelője, sőt már a hozzáférhetőség sem okoz gondot, ezért a heti kérdésünk így szól: zero waste eszközök vagy a jól bevált tampon és betét?

A piszkos anyagiak

A női higiéniai termékek nemcsak a környezetre, de a pénztárcánkra is komoly terhet rónak. A szükséges görcsoldó és fájdalomcsillapító beszerzésén egyelőre sajnos nem tudunk spórolni, de a menstruációs termékeken igen: egy intimkelyhet nagyjából 4-5 doboz tampon árából már be tudsz szerezni, és 10 évig nem is kell újat venned. A mosható betétek ára 2-3000 forint között mozog, egy ciklushoz átlagosan 6-8 betétre van szükség, amit 5 évig biztosan használhatsz majd. Menstruációs bugyiból pedig elég, ha napi kettővel számolsz, ezek ára nagyjából 8-10 ezer forint között mozog, de biztos, hogy ezeket is hosszú évekig tudod használni. Hosszú távon tehát jobban járunk anyagilag, ha a hulladékmentes megoldások mellett döntünk.

Az összetevők pedig...

Nem vagy egyedül, ha fogalmad sincs, hogy mi minden kell az eldobható menstruációs eszközök előállításához – ezt ugyanis a legritkább esetben tüntetik fel a csomagoláson. Az eldobható termékek nemcsak rengeteg műanyagot, de különféle vegyszereket is tartalmaznak. Fehérítésükhöz például klórt használnak, továbbá a zselét, amit tartalmaznak, többnyire kőolajszármazékokból (polietilén) állítják elő. Emellett a legtöbb tampon alapanyaga általában pamut és/vagy műselyem. Gyártásuk során klórt, illatanyagot, felületaktív anyagokat és egyéb vegyi anyagokat is felhasználnak, a fehérítést dioxinnal oldják meg, a nedvszívó képességet pedig a polikarbonát növeli. A pamut alapanyaga, a gyapot az egyik legérzékenyebb haszonnövények közé tartozik, ezért évente többször permetezik gyomirtóval, rovarirtóval, gombairtóval. A tamponokat úgy tervezték, hogy jó nedvszívó képességűek legyenek, ennek köszönhetően azonban nemcsak a vért szívják magukba, hanem a jótékony baktériumokat is, amik egészségesen tartják a hüvelyflórát. Ha megváltozik belül a pH-érték, az növelheti a fertőzések és a gombás betegségek kockázatát.

Ezért nem mindegy, hogy milyen színű a menstruációs vérEzért nem mindegy, hogy milyen színű a menstruációs vér

Mutatjuk, hogy mire kell figyelni, és mi az, ami nem ad okot pánikra!

Tovább olvasom

Az alternatívák

Talán az egyik legismertebb zero waste női higiéniai eszköz az intimkehely. A legtöbb kehely 100 százalék orvosi szilikonból készült, a felszíne sima, így a baktériumok nem tudnak megtapadni rajta, és a legjobb, hogy védelmet nyújt akár 10-12 órán keresztül is. A tamponhoz hasonlóan még a hüvelyben összegyűjti a vért, de nem szívja magába (a jótékony baktériumokkal együtt), így nem okoz hüvelyszárazságot, sőt használata következtében fehérítővel kezelt műszáldarabkák sem maradnak a hüvelyben, és a TSS (toxikussokk-szindróma) előfordulása is szinte teljesen kizárható.

A mosható betétektől sokaknak azért tartanak, mert félnek, hogy olyan érzés viselni, mintha pelenkát hordanának. Akik viszont kipróbálták, határozottan állítják, hogy a bőrrel érintkező 100 százalék pamutnak köszönhetően kényelmes viselet, ráadásul maximálisan megbízható, használat után pedig elég kiöblíteni, majd a többi szennyessel együtt a mosógépbe dobni. A mosható betétek működési elvét követi a menstruációs bugyi is, amely jellemzően közepes és gyenge vérzés esetén ajánlott, illetve erős vérzés esetén kiegészítő megoldásként. A menstruációs bugyi mosható, újrahasználható, nem büdös, nem szivárog, és a viselése is olyan érzés, mintha egy basic fehérnemű lenne rajtad.

A legfontosabb a kényelmed, minden más csak utána jön
A legfontosabb a kényelmed, minden más csak utána jönAdene Sanchez / Getty Images Hungary

Nem mindig jó megoldás

Vannak nők, akik számára nem az a kérdés, hogy melyik terméket válasszák, hiszen a menstruációs szegénység Magyarországon is több ezer lányt érint. Ők rendszeresen hiányoznak az iskolából és később a munkából is, mert nem elérhetők számukra az alapvető női intimhigiénés termékek. A különböző kényszermegoldások kitalálása mellett komoly pszichés terhet is jelent számukra a nőiességük megélése, gyakran beszélni sem mernek a gondjaikról. A megfelelő tisztálkodási lehetőségek nélkül pedig fel sem merül a többször használatos termékek alkalmazása.

Azok, akik annak ellenére az eldobható termékek mellett döntenek, hogy megengedhetik maguknak az alternatív megoldásokat, általában a vér látványát hozzák fel ellenérvnek. Nem akarják látni, még annyi időre sem, amíg kimossák a használt terméket. Felmerül még, hogy macera lehet egész nap a táskánkban hordozni egy már használt betétet, egy munkahelyi bugyicseréről meg már nem is beszélve. Ezeken persze segíthet, ha fokozatosan áll át az ember a hulladékmentes megoldásokra, kitapasztalva, hogy mi az, ami az ő ciklusához a leginkább passzol. És hogy mi mindent érdemes még számításba venni? Megkérdeztem a szerkesztőség tagjait:

„Olvastam a szilikonkübliről és a mosható betétekről, utóbbiak ráadásul kreatívak és szépek, de amióta a gyerekem kinőtt a – szintén nem mosható – pelenkás korból, én nem vagyok hajlandó ezért pluszban mosni. Igaz, hogy a küblit nem is kell mosni, csak öblíteni, de ez iránti averziómat meg a szülésnek köszönhetem. Nagyon boldog vagyok a színes és eldobható betétekkel, lehetőleg olyat használok, amin szívecske van, ezzel is jelezve magamnak, hogy ilyenkor is szerethető vagyok. Mivel a lányom nemrég csatlakozott ehhez a negyven évig tartó gyönyörűséges jelenséghez, a fürdőszobában szó szerint hegyekben állnak a különböző méretű betétek. Egyszer lehet, hogy eljutunk a környezetvédelmi szempontokig, de egyelőre csakis a kényelem fontos – és a szívecskék.”

Csakis a kényelem fontos – és a szívecskék
Csakis a kényelem fontos – és a szívecskékOleksandra Troian / Getty Images Hungary

„Én nagyon támogatom, hogy itt is elkezdjük a zero waste-re törekvést, hiszen rengeteg szemetet termelünk ezzel is, de számomra egyelőre csak a kehely az, ami szóba jöhet, és amit használok is. Próbáltam a mosható betétet is, de eleve csak akkor, ha napközben (idegen helyen) nem kell cserélni, mert az tuti, hogy használtan nem rakom be a táskámba, és szerintem ezzel nem vagyok extra finnyás, mindennek van határa. Nekem a mosásával nincs bajom egyébként, de van vele egy másik baj: hosszanti irányban nem lehet rögzíteni, ezért előre-hátra csúszkál, szóval nem az igazi, sőt ez nagy baj, nekem kizáró ok.”

„Én úgy vagyok vele, hogy nagyon támogatok mindenkit, aki ilyen menő dolgokat használ, csak én még nem tartok itt. Nem tartom undorítónak a mosós textileket vagy ilyesmi, csak én ilyenekben nagyon szégyenlős vagyok, és kb. kevés szörnyűbb dolgot (kis túlzással) tudok elképzelni, mint hogy valahogy kiesik a táskámból az otthoni mosásra váró cucc. Amúgy nem feltétlenül ezt gondolom a fenntarthatóság felé teendő legelső lépésnek, de mindenképpen ki fogom próbálni hamarosan, hogy tudjam, mennyire élhető a dolog. És ha az, akkor rajtam nem fog múlni.”

„Sokáig viszolyogtam a zero waste megoldásoktól, de úgy egy éve a műanyagmentes júliustól megihletődve vettem néhány mosható betétet. Elsőre elég drágának tűntek, és macerásnak találtam a mosogatásukat, de rájöttem, hogy viszonylag hamar behozzák az árukat, soha nem lehet belőlük kifogyni (tipikusan az az ember vagyok, aki akkor jön rá, hogy valami el fog fogyni, amikor már csak az üres csomagolását találja meg), és nem olyan nagy kaland használat után elmosni őket, mint ahogyan hittem. Azóta is használom őket, bár inkább csak akkor, amikor otthon dolgozom (mostanában ez gyakran előfordult), és ha a városba megyek, inkább a klasszikus (eldobható) megoldásokkal élek. Az eddigi hulladékmentes kalandjaim egyik nagy tanulsága az volt, hogy semmit sem kell erőlteteni, nem kell tökéletesen zero waste élni és működni, ha pedig nem megy, inkább feladni az egészet. Teljesen rendben van, ha nem tudunk mindent bevállalni, a lényeg, hogy próbálkozzunk, és találjuk meg azokat a megoldásokat, amik számunkra és a Föld számára is a lehető legjobbak."

És te mit gondolsz?

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta

Két város is verseng azért, hogy ezt a félelmetes lépcsősort magának tudhassa.

40 perce

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

Ezt olvastad már?

Érdekességek