Gondoljunk csak azokra az esetekre, amikor annyira izgulunk valami miatt, hogy képtelenek vagyunk enni, vagy amikor stressz hatására émelyegni kezdünk. Sőt, az sem ritka, hogy egy húzósabb helyzetben hirtelen megfájdul a gyomrunk. Ezek a tünetek persze egyénenként eltérőek, az azonban biztos, hogy az érzelmi és pszichés állapotunk szerepet játszik az emésztőrendszeri problémák kialakulásában – számol be a Harvard Medical School.
Figyeljünk oda a szervezetünk egészére
A stressz hatására kialakuló emésztőrendszeri problémák tünetei személyenként nagymértékben eltérőek lehetnek, emiatt pedig az sem mindegy, hogy milyen módszereket alkalmazunk a leküzdésükre. Egy refluxtól szenvedő ember esetében teljesen más kezelésre van szükség, mint egy súlyos gyomorgörcsnél. De nemcsak a tünetek, hanem azok súlyossága is változó, ezért mindig meggondolandó, hogy gyógyszerrel, terápiával vagy műtéttel enyhítjük a panaszokat.
A legtöbb esetben az enyhe tünetek csökkentésére alkalmas lehet, ha valamennyit változtatunk az étrendünkön vagy a rendszeresen szedett gyógyszereinken. Ha azonban a panaszok ezt követően is jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni és minél előbb kizárni a komoly betegségek, például a rák diagnózisát. A szakorvos emellett javasolhat megfelelő gyógyszert is a tünetek kezelésére, de ha ezek nem nyújtanak megfelelő megoldást és a panaszok egyre súlyosabbá válnak, jogosan gondolhatunk arra is, hogy valamilyen pszichés probléma, szorongás áll a tünetek hátterében.
Sok esetben megoldást jelenthetnek a különböző terápiák, relaxációs technikák, különösen akkor, ha a tünetek stresszhelyzetben jelentkeznek. És bár sokan vonakodnak terápiára járni, fontos tisztában lennünk azzal, hogy az érzelmi állapotunk valódi kémiai és fizikai reakciókat vált ki a szervezetünkben, ez pedig kellemetlen érzéseket, fájdalmat okozhat. A viselkedésterápia és a stresszcsökkentő kezelések teljesen más módon járulnak hozzá a szorongás, ezáltal pedig az emésztőrendszeri problémák csökkentéséhez, mint a gyógyszeres kezelés.