Kinek, mikor és hogyan mondjunk el egy traumát?

Olvasási idő kb. 7 perc

Sokszor bebizonyosodott már, kutatások is igazolják, hogy egy traumatikus eseményt elmondani, kibeszélni gyógyító hatású. Nem mindegy azonban, hogy kinek és hogyan mondhatja el az ember. Sokan egyáltalán nem bírnak beszélni az átélt traumáról: ez természetes, és nincs is értelme sürgetni a dolgot. Ha te vagy az, aki átélt egy traumatikus élményt, vagy szerettednek szeretnél segíteni a feldolgozásban, akkor érdemes megismerned a következő tapasztalatokat.

Ha egy barátod vagy rokonod súlyos, traumatikus élményen ment keresztül, zavarban lehetsz, hogy miként segíts neki. Az egyik stratégia a hallgatás szokott lenni. Sok túlélő meséli, hogy korábbi kapcsolatai meglazultak, az emberek mintha kerülni kezdték volna. Emögött általában az húzódik meg, hogy a környezetében lévők nem tudják, mit mondhatnának. Azzal tisztában vannak, hogy nem lehet piszlicsáré napi ügyekkel jönni egy súlyos baleset vagy erőszakos cselekmény átélőjének, de félnek attól, hogy rosszul hatna rájuk is, ha közelebb merészkednének a témához. Esetleg attól tartanak, hogy a másik tolakodásnak venné az érdeklődést – ami lehetséges –, így inkább elkerülik a túlélővel való találkozást.

Írj nekünk

Szerzőnk, Szalay Ágnes pszichológus, több mint 15 év szervezetfejlesztési tanácsadói tapasztalattal. A SelfGuide pszichológiai műhely egyik alapítója. Coachként támogatja ügyfeleit céljaik megtalálásában és elérésében, legyen szó munkahelyi, vezetői vagy személyes fejlődési igényről. Motivációs elakadással, karrierváltással, stresszkezeléssel, szakmai, vezetői fejlődéssel kapcsolatban lehet hozzá fordulni személyesen, vagy olvasói levélben, melyre (a névtelenséget megőrizve) a Dívány.hu-n is szívesen válaszol.

Az is elő szokott fordulni, hogy tapintatosan, nyomulósan, esetleg a kibeszélés fontosságáról pszichologizálva biztatják a túlélőt a vele történtek elmesélésére, érzései megosztására. Ha azonban ő erre még nem áll készen vagy nem bízik abban, hogy értő meghallgatásban fog részesülni, akkor inzultusnak veheti az ilyen jellegű érdeklődést, ez pedig konfliktusokhoz, illetve lelkiállapotának további romlásához vezethet.

Egy traumatikus esemény túlélőjével kapcsolatban a legtöbb, amit tehetsz, ha jelzed, mellette állsz, és ha úgy érzi, akkor készen állsz rá, hogy meghallgasd. Ez utóbbit persze csak akkor érdemes jelezni neki, ha igaz: ha tényleg el fogod bírni, amit hallhatsz. A sürgetés semmire sem jó, és neked is el kell fogadnod, hogy ez nem olyan, amit egy beszélgetés meg fog oldani.

Ha te magad vagy egy trauma túlélője, akkor érdemes látnod, hogy az esemény elmondása hogyan és milyen körülmények között segíthet. Fontos megjegyezni, hogy az itt felsorolt tapasztalatok egy-egy traumatikus eseménynél igazak, huzamosabb ideig fennálló traumáknál viszont (gyerekkori bántalmazás vagy háborúból eredő poszttraumás stresszzavar) más módszerek vezethetnek javuláshoz.

Nem könnyű beszélni a traumáról
Nem könnyű beszélni a traumárólvladans / Getty Images Hungary

1. Csökken a szégyenérzet

Ha egy traumatikus eseményt titokként sokáig magában őriz valaki, akkor erősödik az érzés, hogy szégyellnivaló van benne, sőt még inkább az, hogy az ember magát szégyellheti, amiért ilyesmi megtörtént vele. Hihetjük, hogy mások lenéznek majd minket emiatt.

Ha viszont elmondod a dolgot, és támogató meghallgatást tapasztalsz, akkor kiderül, hogy nincs titkolnivalód. Még az ember tartása is megváltozhat azután, hogy kiadta magából, ami fájt: az alanyok sokszor szó szerint emeltebb fővel járnak.

Hogyan hallgasd ennek érdekében?

Ez egyértelmű: nyitottan, ítélkezés nélkül. Ha olyan ember vagy, akinek mindig van egy-két ötlete, hogy mi lehet a megoldás egy problémára, akkor különösen fegyelmezd magad! Nincs itt szükség semmi „miért nem…?”, „és mi lett volna, ha…?” ötletre. Ha azt gondolod, hogy pontosan látod, mit kellett volna tenni, akkor dicsérd meg magad, hogy jó ötleteid vannak, de tartsd magadban! Véleményedet ne oszd meg, és ne szörnyülködj! Egyszerű jelenléteddel azt értelmezd csak, amit a túlélő mesél neked, semmi többet.

2. Az esemény kapcsán megszületett ártó gondolatok a helyükre kerülnek

Sokaknak nagyon megváltozik a gondolkodása egy traumatikus esemény után önmagáról, a többi emberről vagy a világról. Ezek általában erősen negatív gondolatok, amelyek nem támogatják a gyógyulást. Gondolhatja például azt valaki, hogy ő a gyenge, amiért ez megtörténhetett vele.

Pusztán a történet elmondása segíthet átkeretezni az ilyen ártalmas és negatív gondolatokat, például kiderülhet, hogy az elszenvedő nem áldozattípus, nem miatta történt az egész, hanem egyszerűen az események így alakultak.

Fontos az értő hallgatás
Fontos az értő hallgatásKatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary

Hogyan hallgasd ennek érdekében?

Az a tapasztalat, hogy önmagában az esemény történetté formálása segít megszabadulni a káros és téves gondolatok egy részétől. Nincs arra szükség, hogy mélyebben elemezzük, hogy miért alapul hamis előfeltevéseken a gondolat, és arra sem, hogy a meghallgató rámutasson a gondolkodás logikai bukfenceire. Nyitott kérdéseket érdemes feltenni, hogy minél világosabban látszódjon az események fonala, a (nem létező) cselekvési lehetőségek. A túlélő már önmagában elintézi, hogy mely gondolatokat enged el, miket tart meg továbbra is.

3. Az emlékek nem lesznek annyira felzaklatóak

A trauma emlékei, ha nincsenek feldolgozva, akkor sűrűn betörhetnek a tudatba, sokszor egészen váratlan helyzetekben, kontrollálhatatlanul. Ilyenkor előjönnek a hozzájuk kapcsolódó negatív érzések, rosszullétek, flashbackek. Az emlékek erejét és hatását az életünkre a trauma feldolgozása veheti el.

Ez ellentmondásos érzés lehet, mert olykor annyira elviselhetetlen az emlék, hogy az ember úgy érzi, ha beszél róla, az még rosszabb, azt nem bírja majd. A tapasztalat viszont ezzel ellentétes: ha strukturáltan elmondjuk, mi történt, akkor általában csökken az emlékhez kapcsolódó erős érzelem és az emlékbetörések is.

4. Megérezheted az erődet

Sokan azt érzik, hogy az esemény legyengítette őket, kisebb zajokra is összerezzennek, olyan dolgoktól kerülnek stresszes állapotba, amik korábban nem okoztak stresszt. Az elmesélés során – akár terapeuta segítségével – megérthetik, hogy teljesen természetes, ha az idegrendszerük magasabb készültségi fokra kapcsolt. Ugyanakkor már az a bátorság, amivel belevágnak a történetük elmesélésébe, hozzájárulhat ahhoz, hogy erősebbnek érezzék magukat. Hiszen az emlék felidézéséhez rengeteg erő kell.

Ha beszélsz róla, az erősebbé tesz
Ha beszélsz róla, az erősebbé teszmartin-dm / Getty Images Hungary

Sokan számolnak be arról, hogy azzal, hogy ezen keresztülmentek, már sokkal több mindennel szembe tudnak nézni, a feldolgozás során megnő az erejük. Ahogy tanúja vagy a saját erődnek, amellyel elmeséled a történetet, megtapasztalhatod, hogy nem csupán erősebb lettél, de teljes is vagy.

5. A trauma emléke szervezettebb lesz

A feldolgozatlan traumák sokszor nem egy sztoriként élnek tovább bennünk, hanem egymástól elkülönült, töredezett emléknyomokként. Ez még az agyműködésen is látható: más agyterületeket aktiválnak a feldolgozatlan traumák. Ha elmondjuk az eseményt, az egy történetté válik, aminek van eleje, közepe, vége. A történetté formálás segít az értelmezésben, és az ilyen emlék kevésbé fenyegető.

6. Segít értelmet találni neki

A traumatikus események elviselésének egyik legfontosabb eszköze, ha az ember valamilyen módon értelmet talál bennük. Ha fel tudja használni ezeket a fájdalmas tapasztalatokat a jövőben a saját céljaira, a saját fejlődése érdekében. Ha beszélünk róla és értő figyelmet kapunk, az segítheti értelemmel megtölteni az értelmezhetetlent.

A traumatikus élmények feldolgozása nehéz. Mindenkinek mérlegelnie kell, hogy kit és hogyan kér segítségként ebben. Csak olyan emberrel érdemes megosztani a traumát, akinek a támogatásában, ítélkezésmentességében megbízol. De ha valaki most még nem is érzi erre késznek magát, akkor is érdemes ezt úgy megfogalmazni, hogy „most még nem”…

Ami nem öl meg, az tényleg megerősít?Ami nem öl meg, az tényleg megerősít?

Hogyan profitálhat valaki egy traumatikus eseményből? Mennyire gyakori, kiszámítható és tudatos jelenség az úgynevezett poszttraumás növekedés? Szakértőket kérdeztünk.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Newton egy levelében megjósolta a világvégét: nem is lesz olyan sokára
Newton egy levelében megjósolta a világvégét: nem is lesz olyan sokára

Sir Isaac Newton meghatározta, hogy mikor lesz a világvége, de nem egészen úgy gondolta, mint hinnénk.

február 18., 14:00

  • Mindennapi
70 ezer forintot spórolhat, aki most időben lép
70 ezer forintot spórolhat, aki most időben lép

Mutatjuk, hogy spórolhatsz meg akár 70 ezer forintot egy gyors döntéssel.

február 18., 17:31

  • világom
Így fest a világ legmélyebb tava a magasból: lélegzetelállító a látvány
Így fest a világ legmélyebb tava a magasból: lélegzetelállító a látvány

Nemcsak a legmélyebb, de a legöregebb tó is, és még sok szempontból egyedülálló.

február 18., 12:10

  • Offline
Eddig a létezéséről sem tudtunk, most az év emlőse lett
Eddig a létezéséről sem tudtunk, most az év emlőse lett

Az egész világon már csak Magyarország egyetlen szegletében él az év emlősének választott állat.

február 18., 16:46

  • világom
Lemondta minden nyilvános szereplését a pápa, kórházban kell maradnia
Lemondta minden nyilvános szereplését a pápa, kórházban kell maradnia

Újabb információkat közöltek a betegségéről.

február 18., 12:40

  • életem
Sokan megszegik ezt a KRESZ-szabályt, pedig hamar elvehetik miatta a jogosítványod
Sokan megszegik ezt a KRESZ-szabályt, pedig hamar elvehetik miatta a jogosítványod

Háromszor kell áthágni ezt a KRESZ-szabályt, és máris összejön a 18 büntetőpont.

február 18., 15:10

  • Édes otthon
Betiltja végre az EU ezt az anyagot: hamarosan minden konyhából eltűnik
Betiltja végre az EU ezt az anyagot: hamarosan minden konyhából eltűnik

Meg vannak számlálva ennek az anyagnak a napjai: sokszor használjuk a konyhában.

február 18., 13:36

  • Offline
Te mennyire ismered Jókai Mór legnépszerűbb regényeit?
Te mennyire ismered Jókai Mór legnépszerűbb regényeit?

200 éve született Jókai Mór, az évforduló alkalmából a legnépszerűbb regényeiből állítottuk össze kvízünket.

február 18., 16:00

  • Offline
Az év mentése: elképesztő, ahogy a felborult autók között szlalomoz a kamionos
Az év mentése: elképesztő, ahogy a felborult autók között szlalomoz a kamionos

Videón, ahogy a csúszós úton felborult autók között lavíroz a kamionsofőr.

február 18., 14:36

  • világom
Hordóban hajíttatta magát a Niagarába: ez lett az őrült tervből
Hordóban hajíttatta magát a Niagarába: ez lett az őrült tervből

Ma már tilos az efféle őrült terv. Nem is csoda, ahogy a vízesés napjainkban kinéz. Nézd meg te is.

5 perce

  • Offline
Ismered a csillagjegyeket? Ha tudod, mikor született egy vízöntő, menni fog a kvíz!
Ismered a csillagjegyeket? Ha tudod, mikor született egy vízöntő, menni fog a kvíz!

Igazi asztrológus veszett el benned, vagy talán csak a saját csillagjegyedre emlékszel? Mutasd meg kvízünkben, mennyire ismered a horoszkópot!

február 18., 06:45

  • világom
Szeretnéd végre látni Columbo feleségét? Mutatjuk mind a kettőt!
Szeretnéd végre látni Columbo feleségét? Mutatjuk mind a kettőt!

Kettő is volt. Most végre láthatod őket Columbo oldalán.

február 18., 19:00

  • Édes otthon
Egyre többet fizethetsz rezsire, ha nem tisztíttatod évente ezt a berendezést
Egyre többet fizethetsz rezsire, ha nem tisztíttatod évente ezt a berendezést

Ha szakemberre bízzuk a karbantartást, biztos, hogy nem lesz több a rezsiköltségünk.

február 18., 19:30

  • Testem
Ez a reggeli tünet demenciára utalhat
Ez a reggeli tünet demenciára utalhat

Egy új kutatás azt vizsgálta, milyen összefüggésben van a REM alvás a demenciával. Kiderült, milyen reggeli tünetekre kell figyelni.

február 18., 06:30

  • Testem
Az ország legfertőzöttebb vármegyéjében már rendezvényeket halasztanak el
Az ország legfertőzöttebb vármegyéjében már rendezvényeket halasztanak el

Az influenzások nagy száma miatt elhalasztott farsangot márciusban pótolják be.

február 18., 11:10

  • VIP
155 év múltán bukkant fel Petőfi Sándor fiának a verse
155 év múltán bukkant fel Petőfi Sándor fiának a verse

Az 1 forintról indult árverésen már meghaladta a félmilliót a licit Petőfi Sándor fiának a kéziratára.

február 18., 18:30

  • Offline
Így néz ki ma kedvenc detektívünk: hiába keresed az Agatha Christie-hős jellegzetes bajuszát
Így néz ki ma kedvenc detektívünk: hiába keresed az Agatha Christie-hős jellegzetes bajuszát

Sokan megformálták a karaktert, de mindmáig ő az igazi. Így fest ma a 78 éves színész.

február 18., 10:36

  • életem
Ezek a jelei, hogy egy férfi hosszú távon tervez
Ezek a jelei, hogy egy férfi hosszú távon tervez

Ha egy nő bizonytalan abban, hogy mennyire tervez vele hosszú távon a férfi, elég, ha megfigyeli a viselkedését. Íme 7 jel.

február 18., 11:40

  • Testem
Agyadat is védi a növény, amelyet az atombomba sem tudott elpusztítani
Agyadat is védi a növény, amelyet az atombomba sem tudott elpusztítani

Ez a növény szó szerint elpusztíthatatlan, és még az egészségünkre is pozitívan hat.

február 18., 06:00

  • Testem
Életmentő gyógyszert vontak ki a forgalomból, minőségi hiba az ok
Életmentő gyógyszert vontak ki a forgalomból, minőségi hiba az ok

A gyártó jelentette be, hogy hibás a gyógyszer.

február 18., 07:46

  • Önidő
Hiába hiszik sokan, ezt az időt nem számítják be a nyugdíjba
Hiába hiszik sokan, ezt az időt nem számítják be a nyugdíjba

Kevesen ismerik a szolgálati és jogosító időre vonatkozó nyugdíjszabályokat.

február 18., 10:08

  • Testem
Komoly változás a nem támogatott gyógyszerek terén: életek múlhatnak rajta
Komoly változás a nem támogatott gyógyszerek terén: életek múlhatnak rajta

Megváltozott a gyógyszerigénylések rendszere: ez a TB által nem támogatott orvosságokat és gyógyászati segédeszközöket érinti.

február 18., 08:50

  • lájfhekk
Tényleg kiéghet a lakás, ha nem húzod ki a töltőd a konnektorból? Ez az igazság
Tényleg kiéghet a lakás, ha nem húzod ki a töltőd a konnektorból? Ez az igazság

Utánajártunk annak, valóban okozhat-e lakástüzet, ha a konnektorban hagyjuk a telefon nélküli töltőt.

február 18., 07:26

  • világom
Ezekben az országokban egyáltalán nem kell adót fizetni
Ezekben az országokban egyáltalán nem kell adót fizetni

Ezeken a helyeken úszhatod meg az adófizetést.

február 18., 08:35

  • világom
Összebarátkozott a pingvin a markológéppel, le kellett állni a munkával a Sarkkörön
Összebarátkozott a pingvin a markológéppel, le kellett állni a munkával a Sarkkörön

Ahogy a történetből is kiderül, a szamárpingvin kalandvágyó faj.

február 18., 09:35

  • Testem
Újabb változás előtt áll a betegellátás a szakrendelőkben
Újabb változás előtt áll a betegellátás a szakrendelőkben

A jogszabályváltozás értelmében oda mehetne a beteg az ellátásáért, ahová akar.

február 18., 09:05

  • világom
Leírhatatlan boldogság: 7 év után került haza az ellopott kutya a családjához
Leírhatatlan boldogság: 7 év után került haza az ellopott kutya a családjához

A család ellopott kutyája évekig nem került elő: amikor rábukkantak, szívszorító látványban volt részük.

február 18., 08:20

  • világom
Előkerült az eddigi leghitelesebb ufó-fotó: ezért nem hozták eddig nyilvánosságra
Előkerült az eddigi leghitelesebb ufó-fotó: ezért nem hozták eddig nyilvánosságra

Három évtizeden át sikerült eltitkolni az ufóról készült fotót.

február 18., 07:00

  • Mindennapi
AI pályázott helyette, amíg ő aludt, 50 állásinterjúra is behívták
AI pályázott helyette, amíg ő aludt, 50 állásinterjúra is behívták

A jövőben úgy pályázhatsz meg állásokat, hogy szinte a kisujjadat sem kell mozdítanod érte?

február 18., 08:06

Érdekességek