Szinte csak a génjeinken múlik, hogy milyen ember lesz belőlünk?

Olvasási idő kb. 7 perc

Az öröklés/környezet vita évszázados. A kérdés az: vajon az, hogy milyen ember lesz belőlünk, okosak, sikeresek, netán pszichiátriai betegek leszünk-e, azon múlik, hogy mit sorsoltak nekünk a génlottón, vagy inkább azon, hogy milyen környezetben nevelkedtünk, hogyan bántak velünk gyerekkorunkban. Robert Plomin viselkedésgenetikus most erős állításokat tesz a gének javára.

Egyetemi tanulmányaimra visszaemlékezve az öröklés/környezet (nature vs. nurture) vitában az a mondás, hogy mindkettő meghatározza, mivé válunk. A gének által befolyásolt képességeink és lehetőségeink kibontakozása bonyolult kölcsönhatásban van a nevelkedésünk körülményeivel és a szüleinktől kapott útravalóval. Azok a szülők, akiknek több gyerekük is van, jól tudják, hogy hiába igen hasonlók a körülmények, melyekben a gyerekeik felnőnek, mégis eléggé különböző emberré válhatnak.

Ugyanakkor a hétköznapi pszichológiában, sőt néha a profi pszichológusok is hajlamosak túlhangsúlyozni a környezeti hatásokat. Mintha az ember genetikája nem, vagy alig számítana. Mintha egyes képességek kifejlődése, vagy bizonyos diszfunkciók megszüntetése pusztán azon múlna, hogy másképp kell élni, másképp kell gondolkozni a világról, másképp kell bánni az adott gyerekkel, és akkor a probléma is megszűnik. Sok esetben ez kegyetlen és fals gyakorlatokhoz tud vezetni. Mint például ahogy régen az autizmus kialakulásáért a „hideg anyákat” tették felelőssé. Ha már ilyen durva állításokat nem is tesznek, azért sokakban ma is él a hit, hogy akaraterővel, neveléssel, helyes gondolkodásmód tanításával gyökeresen meg lehet változtatni egy embert.

Plomin majdnem ötven éve foglalkozik az egyes tulajdonságok genetikai meghatározottságának kutatásával, és nemrég megjelent Blueprint című könyvében kifejti, hogy az alapján, amit tapasztalt, a genetikának sokkal nagyobb hatása van arra, mivé válunk, mint bármi másnak a környezetünkben.

Nincs az, hogy te ilyen vagy, én meg olyan – mind egyformák vagyunk

Az elmúlt huszonöt év genetikai kutatásaival egyre inkább biztos, hogy nincs ilyen vagy olyan, hanem csak többé meg kevésbé van. Genetikai szempontból nincs alkoholista és nem alkoholista, hanem az emberek egy kontinuumon helyezkednek el. Vagy ha a skizofrénia genetikai hátterét nézzük: gyakorlatilag bizonyított, hogy a betegséghez kapcsolódó gén mindenkiben megvan, a kérdés csak az, hogy milyen mértékben. Az ilyen jegyekhez kapcsolható gének az emberi populációban normál eloszlást követnek. A legtöbben közepes mértékben kaptak az adott génből, keveseknek van nagyon sok belőle, és megint csak keveseknek nagyon kevés.

Hol áll ma az öröklés/környezet vita?
Hol áll ma az öröklés/környezet vita?Uwe Krejci / Getty Images Hungary

Tehát mondjuk, a skizofrénia kialakulásához kapcsolódó gén mindenkiben megvan. Az emberek a genetikai háttér mértéke szempontjából egy kontinuumon helyezkednek el, amit feloszthatunk tíz szakaszra. A legfelső szakaszba tartozó embereknek 15-ször nagyobb az esélyük, hogy kialakuljon náluk a betegség, mint a legalsó szakaszba tartozóknak. Plomin azt mondja, nincs semmi más olyan faktor, ami ennyire jól bejósolná, hogy valaki skizofrén lesz-e vagy sem, mint az, hogy melyik csoportba tartozik a gének szempontjából.

Ez csak statisztika, a csoportról szól, nem az egyénekről

Társadalmi szempontból fontosak Plomin állításai, ha a nagy számokat nézzük. Az egyes emberek végső boldogulása és eredményessége azért nem csak a géneken múlik. Ráadásul sosem egy darab génről van szó, hanem bizonyos gének együttes előfordulásáról – komplex a dolog, nagy a hibahatár. Bár lehet azt mondani, hogy ha a skizofréniagén felső csoportjába esel, akkor nagy a valószínűsége, hogy kialakul a betegség – de ez a magas százalékszám sohasem száz. Tehát egyénileg te még mindig belekerülhetsz abba a tíz-húsz-harminc százalékba, akinél a génháttérből a való életben semmi sem lesz látható. Az iskolai előmenetel szempontjából legalacsonyabb kategóriába tartozók 30 százaléka egyetemet végez. Ugyanakkor, ahogy Plomin állítja, bármilyen más faktort megnézhetünk: a szülők iskolai végzettségét, a lakáskörülményeket, bármit, semmi alapján nem tehetünk pontosabb jóslást arra vonatkozóan, hogy valaki diplomás lesz-e vagy sem, mint a genetika alapján.

Írj nekünk

Szerzőnk, Szalay Ágnes pszichológus, több mint 15 év szervezetfejlesztési tanácsadói tapasztalattal. A SelfGuide pszichológiai műhely egyik alapítója. Coachként támogatja ügyfeleit céljaik megtalálásában és elérésében, legyen szó munkahelyi, vezetői vagy személyes fejlődési igényről. Motivációs elakadással, karrierváltással, stresszkezeléssel, szakmai, vezetői fejlődéssel kapcsolatban lehet hozzá fordulni személyesen, vagy olvasói levélben, melyre (a névtelenséget megőrizve) a Dívány.hu-n is szívesen válaszol.

A szülői hatás nem olyan erős

Ezért aztán óva int attól, hogy a nevelésnek a szükségesnél nagyobb jelentőséget tulajdonítsunk. Az öröklés/környezet vitában egyértelműen az öröklés mellett teszi le a voksát. Szerinte a génekkel az a baj, hogy nem látjuk őket. Míg a szülői viselkedés ott van a szemünk előtt, ha okokat keresünk, könnyen rájuk találunk, addig a genetika láthatatlan. Ezért nem szoktuk figyelembe venni az erős hatását. Van például egy vizsgálata, ami arról szól, hogy nagyobb kamaszok mit szeretnek enni. Azt találták, hogy az ízlést a genetika is csak módjával befolyásolja, a nevelés viszont szinte semennyire. Míg egy kisgyerek étkezésére hatnak a szülők, és a gyerek kb. azt eszi, amit adnak neki, addig 18 éves korra a korai szülői hatás eltűnik. És a kamasz, ha teheti, azt eszi, ami fellelhető a környékén, illetve ízlik neki. Hiába kapott régen zabkását párolt brokkolival, felnőve hamburgert fog enni, ha azt szereti.

Na, akkor tök mindegy, mit csinálok, a gyerek felnő, mint a gaz?

Ezt azért Plomin sem mondja. Viselkedésgenetikusként – érthető módon – a gének felé hajlik a keze, de amire felhívja a figyelmet, az sokkal inkább egyfajta alázat a szülők részéről. Nem egy darab gyurma a gyerek, amit olyanra formálnak, amilyenre akarnak, hanem van egy csomó előrehuzalozott képessége, hajlama, amin nem tudnak változtatni, ha a fejük tetejére állnak, akkor sem.

Mit és hogyan örökölhetünk generációkon át?
Mit és hogyan örökölhetünk generációkon át?AleksandarNakic / Getty Images Hungary

A leglényegesebb abban, amit mond, az, hogy érdemes észrevenni, elhinni a különbségeket, adottságokat. Lehet, hogy az egyik gyereknek könnyű az olvasás, a másiknak meg nehéz. És nem azért nehéz, mert lusta vagy nem figyel oda. Hanem mert más az adottsága.

Mégis marad egy fontos szülői feladat

A legtöbb, amit tehetsz a gyerekedért, ha elfogadod az adottságait, és nem várod tőle, hogy másmilyen legyen, mint amire képes. Plomin kutatásai mind statisztikailag mérhető, világos kimeneteleket néztek: lesz-e diplomája, kialakul-e mentális betegség. Azzal kevéssé tudott foglalkozni, hogy milyen lesz a gyerek élettel való elégedettsége vagy az önbizalma. Ezen a téren van fontos feladatod szülőként, és ehhez talán a genetikai kutatások is hozzátesznek. Sokkal erősebben genetikailag meghatározott alappal jön világra egy gyermek, mint ahogy azt gondolni szoktuk. Ezt az adottságegyüttest, ami neki van, jó, ha elfogadod, támogatod, ekkor válhat az életével elégedett, önmagát elfogadni képes emberré. Előfordulhat, hogy nem lesz belőle világhírű genetikaprofesszor. Ne olyanná neveld a gyerekedet, amilyennek elképzelted, hanem azt szeresd, amilyen ő maga. 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • világom
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában

Regeteg embert fenyeget a napokban levonuló extrém időjárás, történelmi áradások készülnek.

14 perce

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

Érdekességek