Sok más pozitív hatása mellett a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása csökkenti a szívbetegségek, a rák, a gyulladásos megbetegedések, valamint a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is. A Medical News Today segít eligazodni a rengeteg lehetőség között, hogy melyek azok a gyümölcsök, amelyek a legtöbbet teszik az egészségünkért. Egy tanulmány a tápértékük és kalóriatartalmuk szerint rangsorolta a zöldségeket és gyümölcsöket, a listát a citrom vezette, majd ezt követte az eper, a narancs, a lime és a grapefruit.
Citrom
A citrom olyan citrusféle, amit magas C-vitamin-tartalma miatt érdemes betegség esetén fogyasztani. Emellett más antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek az egészségünk megőrzéséhez. Ezek a vegyületek felszabadítják a szabad gyököket, amelyek enélkül komoly egészségkárosodáshoz, esetenként rákhoz is vezethetnek. Kutatók szerint éppen ezért a citrom és más citrusfélék fogyasztása komoly szerepet tölt be a rák kialakulásának megelőzésében. Emellett fitokemikáliákat is tartalmaznak, olyan növényekben található bioaktív vegyületeket, amelyek az adott élelmiszerekben speciális védőhatást fejtenek ki. A C-vitamin-, folsav-, kálium- és pektintartalma mellett 48 gramm citrom leve egészen pontosan 11 kalóriát, 3,31 gramm szénhidrátot, 49 milligramm káliumot, 18,6 gramm C-vitamint, 3 milligramm kalciumot, 0,1 gramm rostot, emellett pedig tiamint, B6-vitamint, folsavat és A-vitamint is tartalmaz. Érdemes tehát a citromot a vizünk, teánk, salátánk ízesítéséhez használni (lehetőleg intenzíven), és nemcsak az íze lesz jobb a süteménynek, ha teszünk bele citromhéjat, de az egészségünk is meghálálja.
Eper
Az eper magas víztartalmú gyümölcs, melynek magjai sok rostot tartalmaznak. Fogyasztásával sok vitamint és ásványi anyagot juttathatunk a szervezetünkbe, hiszen a flavonoidok olyan antocianinok, amelyek a rostok és a kálium mellett hozzájárulnak szívünk egészségének megőrzéséhez. Tanulmányok bizonyítják, hogy azoknál a nőknél, akik hetente legalább három alkalommal fogyasztottak epret vagy áfonyát, jóval alacsonyabb volt a szívinfarktus kockázata, mint azok esetében, akik kevesebb gyümölcsöt ettek. Az eper és más piros bogyók is tartalmaznak quercetint, ami egy természetes gyulladáscsökkentő vegyület. De mi mindent tartalmaznak még? Három nagyobb eper nagyjából 17 kalória, 4,15 gramm szénhidrátot, 1,1 gramm rostot, 9 mg kalciumot, 7 mg magnéziumot, 83 mg káliumot, 31,8 mg C-vitamint, emellett tiamint, riboflavint, niacint, folátot és B6-, A- és K-vitaminokat tartalmaz. Szerencsére sokféleképpen felhasználhatjuk, hiszen amellett, hogy nyersen fogyasztva is isteni, a reggeli zabkásához vagy joghurthoz adva is jól csúszik, sőt akár smoothie-t is készíthetünk az eperből.
Narancs
A narancs az egyik leggazdagabb C-vitamin-forrás, ugyanis egy közepes gyümölcs képes fedezni a napi C-vitamin-szükségletünk 117 százalékát. Egy átlagos méretű narancs 65 kalória, és a 16,27 gramm szénhidrát mellett 3,4 gramm rostot, 61 mg kalciumot, 14 mg magnéziumot, 238 mg káliumot, valamint 63,5 gramm C-vitamint is tartalmaz. A C-vitamin erős antioxidánsként hat a szervezetben, és kifejezetten fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez. Az emberi test önmagában nem képes C-vitamin termelésére, ezért érdemes odafigyelni, hogy kellő mennyiséget fogyasszunk. Mindezek mellett a narancs bővelkedik A- és B-vitaminban, sőt tiamint és a folsavat is tartalmaz, amelyek az idegrendszer és a reproduktív szervek egészségéért felelősek. Amellett, hogy a narancs kiváló alternatíva, ha csak gyorsan bekapnánk valamit, joghurtban, gabonapelyhekben vagy kifacsarva is fogyaszthatjuk.
Lime
A lime savanyú íze mellett számos egészségügyi megoldást nyújt. A többi citrusféléhez hasonlóan magas a C-vitamin-tartalma, egy lime leve pedig 11 kalória. 3,7 gramm szénhidrátot, 6 gramm kalciumot, 4 mg magnéziumot és 51 mg káliumot tartalmaz. A lime savanyú íze jól passzol a sós ételekhez, salátákhoz vagy a rizs alapú fogásokhoz, de akár frissítőként is fogyaszthatjuk, ha a levével ízesítjük a vizet.
Grapefruit
A grapefruit olyan savanyú gyümölcs, amely kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás. Több fajtája van, lehet rózsaszín, piros vagy fehér. Egy fél grapefruit nagyjából 52 kalória, 13,11 gramm szénhidrátot, 2 gramm rostot, 27 gramm kalciumot, 11 gramm magnéziumot, 166 gramm káliumot, valamint 38,4 gramm C-vitamint tartalmaz, amivel hozzájárul a rák, a gyulladásos megbetegedések, valamint az elhízás kockázatának csökkentéséhez. Egy tanulmány eredményei szerint a gyümölcsben található furokumarinok amellett, hogy csökkentik a rák kialakulásának kockázatát, segítik a stresszoldást, és támogatják az egészséges csontokat. Ezek a vegyületek különösen hatékonyak az emlőrák, a bőrrák, valamint a leukémia kockázatának minimalizálásában, azonban a hatás megerősítéséhez további vizsgálatokra van szükség. Érdemes azonban konzultálni az orvosunkkal, mielőtt nagy grapefruitfogyasztásba kezdünk, hiszen bizonyos gyógyszerek szedése esetén veszélyt jelenthet. Azonban, ha minden rendben van, fogyaszthatjuk önmagában, a levét vízbe csepegtetve, vagy önmagában, kifacsarva is.
Szeder
A többi bogyós gyümölcshöz hasonlóan a szeder is gazdag antocianinokban, emellett apró magjai kiváló rostforrásként funkcionálnak, így hozzájárulnak a bél és a szív egészségének megőrzéséhez. Egy fél pohár szeder 31 kalóriát, 6,9 gramm szénhidrátot, 3,8 gramm rostot, 21 mg kalciumot, 14 mg magnéziumot, 117 mg káliumot, és 15 mg C-vitamint tartalmaz. Ha éppen nincs szezonja, akár a fagyasztott verziót is fogyaszthatjuk, hiszen nemcsak feldobja a reggelit vagy uzsonnát, de az egészségünk is meghálálja.
Alma
Az alma gyorsan és egyszerűen hozzáadható az étrendünkhöz. Ahhoz, hogy a lehető legtöbbet tegye az egészségünkért, érdemes a héjával együtt fogyasztani. A magas rosttartalmú gyümölcs hozzájárul a belek és a szív egészségéhez, emellett pedig a fogyást is elősegítheti. Egy közepes alma 95 kalória, és 25 gramm szénhidrátot, 4,4 gramm rostot, 195 mg káliumot, 11 mg kalciumot, valamint 8,4 mg C-vitamint tartalmaz. Kutatások bizonyítják, hogy összefüggés van a rendszeres almafogyasztás, és a szív- és érrendszeri betegségek, a rák bizonyos fajtái, illetve a cukorbetegség kialakulásának alacsonyabb kockázata között. Nyersen egyszerű tízóraiként is fogyaszthatjuk, de szintén hozzáadhatjuk a reggeli joghurthoz, vagy ebédhez almaszószt készíthetünk belőle.
Gránátalma
Sokak szerint a gránátalma egyfajta szuperkaja. A benne található antioxidánsok és polifenolok segítenek a sko betegséget okozó oxidatív stressz leküzdésében. Érdemes a magokkal együtt fogyasztani a gyümölcsöt, hiszen kiváló rostforrások a szervezet számára. Egy nyers gránátalma nagyjából 234 kalória, 52,7 gramm szénhidrátot, 11,3 gramm rostot, 666 mg káliumot, 28 mg kalciumot, és 29 mg C-vitamint tartalmaz. Emellett jelentős mennyiségű K-vitaminnal látja el a szervezetet, ami elengedhetetlen az egészséges csontok számára. Mindezek mellett a gyümölcsnek gyulladáscsökkentő hatása is van, és segít megelőzni az agyi megbetegedéseket, mint például az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór kialakulását, és segít a prosztatarák kezelésében is. A gránátalma salátákhoz vagy rizs alapú ételekhez tökéletes, azonban édes, savanykás íze miatt kiváló joghurtokhoz vagy gyümölcssalátához is.
Ananász
Az ananász olyan egzotikus gyümölcs, amely segít a gyulladás csökkentésében, és elősegíti az egészséges szövetnövekedést. Az ananász egy bromelain nevű anyagot tartalmaz, amelyet sokan táplálékkiegészítőként juttatnak a szervezetükbe. A bromelain számos egészséges hatása mellett segít az orr- és arcüreggyulladás kezelésében. A gyümölcs emellett mangánt is tartalmaz, amely a csont és a szövetek egészségéért felel. Egy közepes szelet ananász nagyjából 42 kalória, 11 gramm szénhidrátot, 1,2 gramm rostot, 92 mg káliumot, 40 mg C-vitamint és 11 mg kalciumot tartalmaz. Sokféleképpen fogyaszthatjuk, hiszen amellett, hogy önmagában is finom, adhatjuk salátákhoz, sült ételekhez vagy smoothie-hoz is.
Banán
A banán magas káliumtartalma jól ismert. Egy közepes méretű banán 422 mg káliumot tartalmaz, ami a napi adagunk csaknem 10 százaléka. A kálium segít a pulzus és a vérnyomás egészséges szintjének megtartásában. Emellett a sárga gyümölcs jó energiaforrás is, hiszen 105 kalóriát és majdnem 27 gramm szénhidrátot tartalmaz. A banán rosttartalma segít megőrizni a bél és a gyomor egészséges működését, emellett pedig 1,3 gramm fehérjét, 6 mg kalciumot, 32 mg magnéziumot és 10,3 mg C-vitamint is tartalmaz. Nemcsak turmixként, de sokszor természetes édesítőszerként is fogyasztjuk, süthetünk belőle kenyeret, palacsintát, de ha nincs időnk ilyesmire, egyszerűen fogyasszuk el nyersen.
Avokádó
Rengeteg egészséges hatása miatt szuperételként tarthatjuk számon. Az avokádó olajban és telítetlen zsírokban gazdag, ami csökkenti a koleszterinszintet. Az Amerikai Szívtársaság szerint az egészséges koleszterinszint megfelelő zsírok fogyasztásával történő fenntartása csökkenti a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát. A banánhoz hasonlóan az avokádó is káliumban és antioxidánsokban gazdag, így hozzájárul az egészséges szem és bőr megőrzéséhez. Egy fél avokádó nagyjából 161 kalória, 2 gramm fehérjét, 8,6 gramm szénhidrátot, 6,7 gramm rostot, 12 mg kalciumot, 29 mg magnéziumot, 487 mg káliumot, és 10 mg C-vitamint tartalmaz. Jellemzően salátákban, guacamole-krémként vagy smoothie-ban fogyasztjuk, de hozzáadhatjuk hummuszhoz, vagy használhatjuk sütéshez, zsiradék helyett is.
Áfonya
Az áfonya szintén számos jótékony hatással van az egészségünkre. A fekete áfonya antioxidánsainak köszönhetően segít megelőzni a szívbetegségek, a stroke és a rák kialakulása mellett az érelmeszesedést is. Egy fél pohár fekete áfonya nagyjából 42 kalória, 11 gramm szénhidrátot, 1,8 gramm rostot, 4 mg kalciumot, 57 mg káliumot, valamint 7,2 mg C-vitamint tartalmaz. A friss vagy fagyasztott áfonya ugyanolyan szuper kiegészítője lehet a reggelinknek, de könnyen készíthetünk belőle desszertet vagy turmixot is.
A gyümölcsök fogyasztása minden formában hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez, azonban a különböző gyümölcsök eltérő hatást gyakorolnak a szervezetünkre. A legjobb, ha változatosan fogyasztjuk őket, hiszen így a lehető legtöbb vitaminnal, antioxidánssal és rosttal egészítjük ki az étrendünket. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy van-e valamilyen betegségünk, vagy éppen fogyni szeretnénk-e, hiszen a legtöbb probléma megoldásában szerepet játszik a különböző gyümölcsök fogyasztása is.