A legnagyobb mértékű ipari feldolgozottsági szint esetén már egyértelműen növeli a rákos megbetegedések kockázatát, vagyis ha rendszeresen tartósítószerekkel és cukorral telepumpált chipseket, instant leveseket és üdítőket fogyaszt valaki, az valós veszélyeztetettséget jelent - írja a Study Finds.
Instant rák
A 104.000 francia felnőttet (75 százalékuk nő volt) kikérdező, és több mint 3000 különböző étel fogyasztására kitérő felmérés a feldolgozás szintje alapján csoportosította a résztvevők által fogyasztott ételeket. Az alacsonyabb feldolgozottsági szint (konzerves zöldségek, tészták) eszerint semmilyen, vagy csak minimális kockázatnövekedést jelent, a zsírral, cukorral, módosított keményítővel és különböző tartósítószerekkel/adalékanyagokkal teletömött édességek, üdítők, fagyasztott húsgolyók és instant tészták/levesek viszont nagyjából a fogyasztás mértékének százalékos növekedésének megfelelő arányban növelik a rákos megbetegedések esélyét.
A mellrák kockázatát is növelik
Ez azt jelenti, hogy amennyiben 10 százalékkal több ilyen förmedvényt fogyaszt valaki, 12 százalékkal nő az esélye annak, hogy rákos lesz. A prosztata- és a végbélrák kialakulásának kockázatát nem, a mellrák esélyét viszont 11 százalékkal növeli mindez a kutatók szerint, akik többek között az életkor, a dohányzás és a biológiai nemek szerepét is figyelembe vették a rizikófaktorok meghatározásakor.
Korábban csak a feldolgozott élelmiszerek és az olyan általános egészségügyi problémák közötti kapcsolatot tárták fel, mint az elhízás és a magas vérnyomás/koleszterinszint. Az élelmiszerek egy-egy specifikus betegség, például a mellrák kialakulásának kockázatára gyakorolt hatását most először sikerült kimutatnia a kutatóknak.