A kísérletek során a szervezet vízelosztását elemezték a kutatók, ami sokat elárul arról, megfelelően működik-e az idegrendszer és az agy - írja a Science Alert. A 21 egészséges fiatal agyát megvizsgáló neurológusok szerint könnyen lehet, hogy néhány nap alvás orvosolhatja a fehérállományt érintő változásokat, és akadnak köztünk olyanok is, akik tényleg képesek sértetlenül átvészelni az átmulatott/átizgult éjszakákat.
Ezért változol zombivá
A norvégok 23 óráig koplaltatták a résztvevőket, akik természetesen alkoholt, koffeint és nikotint sem fogyaszthattak a tesztek előtt. Az elhasználódott szinapszisok mellett a még használható sejteket is elpusztító krónikus alváshiányhoz hasonlóan egyetlen kimaradt éjszaka is „jelentős” változásokat eredményez a kutatók szerint, az agy számos régióját érintő változások károsítják ugyanis az agysejteket összekapcsoló hálózatokat.
Vajon visszafordítható?
A tanulmány szerzője, Dr. Torbjørn Elvsåshagen szerint egyébként nem egyértelmű, hogy vajon maradandó károsodást okoz-e az alváshiány, vagy visszafordítható folyamatokról van szó, bár ő az utóbbira tippel:
Feltehetőleg csak rövid távú és visszafordítható változásokat eredményez a fehérállomány mikrostruktúráját átrendező folyamat.
A krónikus alváshiány ugyanakkor már valószínűleg komolyabb, maradandó változásokkal is együtt jár. A 21 önkéntes között akadt egyébként két olyan fiatal is, akik valamilyen oknál fogva ideiglenes elváltozások nélkül átvészelték a 23 órás periódust. A következő, részletesebb kutatások remélhetőleg az ő titkukra is fényt derítenek majd.