A Lifehack szerint egy kifejezetten gyakori jelenségről van szó, fölösleges tehát a húgyhólyagodat hibáztatnod, ha féltávnál ki kell szaladnod a mosdóba. A fokozott vizeletkiválasztás mértéke a víz hőmérsékletétől függ, és tulajdonképpen csak a nyílt és kifejezetten hideg vízben kepesztő maratoni úszók esetében okozhat komoly problémákat.
Így védekezik a szervezet
A jelenség elsődleges oka a hideg víz tehát. Az alacsony hőmérséklet hatására összehúzódnak a vérerek, ami miatt kevesebb vér jut el a víz által lehűtött testrészekig. Így védekezik a szervezet a lehűlés ellen. Ez azonban a vérnyomás megemelkedését is maga után vonja, amit fokozott vizeletkiválasztással próbál meg ellensúlyozni a szervezetünk: ez a leggyorsabb és legegyszerűbb módja a „fölösleges” folyadéktól való megszabadulásnak.
Az uszodában is előfordul
A folyamat egy úszómedencében is lezajlik, illetve akkor is, amikor egy meleg medence elhagyása után hűvösebb levegővel vagy vízzel találkozunk a zuhanyzóban.
A sok pisilés következményeképp fellépő dehidratáció persze csak a sokáig hideg vízben tartózkodó úszók esetében szokott gondokat okozni. Ilyenkor azért nehéz a folyadék pótlása, mert a veséből rögtön a húgyhólyagba kerül az elfogyasztott folyadék és a vizeletkiválasztást visszafogó hormonokból is kevesebbet termel a szervezet. A kiszáradást elkerülendő rengeteg tápanyagban gazdag folyadékot kell tehát fogyasztania az úszóknak.