Körömpörköltet ettél vagy csak valami túl zsírosat, ami felnyomta a gyomorsavadat úgy, hogy már a torkodat marta? Ha ez a jelenség rendszeres, ha a savas gyomortatalom gyakran visszaáramlik a nyelőcsőbe, akkor jó eséllyel refluxbetegséged (GERD) van. Az állandó irritáció károsíthatja a nyelőcső nyálkahártyáját, ami gyulladást válthat ki, hosszabb távon pedig akár daganathoz is vezethet, írja a Wikipédia. De mit tehetünk ellene, ha nem szeretnénk rögtön gyógyszerhez nyúlni? Ezt szedte össze a Healthline.
1. Fogyni kell és diétázni
Ott van rögtön minden gyermek és felnőtt életének a megkeserítője, a túlsúly. Különösen igaz ez a hasi régió esetén, mert a megnövekedett teher ilyenkor nyomhatja a gyomrot, melynek tartalma emiatt visszaáramolhat a nyelőcsőbe és gyomorégés alakulhat ki.
2. Mit ne egyél?
Túlsúly esetén heti fél kilós fogyást javasol a Mayo Clinic. Továbbá bizonyos ételeket ha tetszik, ha nem, muszáj kerülni. Ilyenek többek között a paradicsomszószos és paradicsomalapú ételek, a túl zsíros ételek, a sült ételek, a citrusos gyümölcslevek, a szóda, illetve a szénsavas innivalók, a koffeintartalmú italok,a csokoládé, a fokhagyma, a menta és az alkohol.
3. És mit igen?
Még mindig az étkezésnél maradva: nincsenek csodatevő ételek, amik elmulasztják a refluxod, de az alacsony zsírtartalmú, magas fehérjetartalmú ételek(5.) kifejezetten ajánlottak. A csökkentett zsírtartalommal mérséklődnek a tünetek, a magas protein- és rostbevitel pedig biztosítja a teltségérzetet és megelőzi, hogy túledd magad.
4. Kisebb adagok
Azt is elkönyvelheted sikernek, ha legalább kevesebbet fogyasztasz belőlük, mint eddig! Ahelyett, hogy egyszerre jól teletömnéd magad a nagyi biztatására, inkább kisebb adagokat egyél, így megkíméled a terheléstől a gyomrodat.
5. Rágózz!
A lap az étkezések után rágógumizást ajánl (megnöveli a nyálmennyiséget és segít távol tartani a savat a nyelőcsőtől), de figyelem, a mentás rágógumi nem javallott (6.).
6. Alvás előtt
Fontos tudnod azt is, hogy leghamarabb kb. 2-3 órával az evés után szabad csak lefeküdni, és akkor is érdemes jól alápárnázni a fejed, hogy elkerüld az alvás alatt jelentkező gyomorégést.
7. Viszlát, cigifüst!
Nemcsak az étkezéssel van feladatod: ha dohányzol, azt is el kell felejtened, a cigarettázás ugyanis károsítja a a nyelőcső alsó záróizmát (LES), amely a nyelőcső és a gyomor bejárata között helyezkedik el, dolga pedig nem más, minthogy megakadályozza a savas gyomortartalom visszaáramlását. A dohányzás miatt ezek a záróizmok gyengülnek, így a gyomorégés is jelentősebb. Amennyire tudod, kerüld a passzív dohányzást is!
8. Vesd be a füveket!
Érdemes próbálkoznod a gyógynövényekkel is: a Mayo Clinic kamillát, édesgyökeret, fehérmályvát és vörös szilt ajánl. Fontos azonban tudnod, hogy a gyógyszerek nem minden gyógynövénnyel kompatibilisek, így, mielőtt belekezdenél a használatukba, egyeztess orvosoddal és/vagy gyógyszerészeddel!
9. Ne feszüljön a ruha!
A refluxbetegségen az is segíthet valamennyit, ha kerülöd a túl szoros ruházatot, az ugyanis súlyosbíthatja a tüneteket. Válassz kényelmesebb nadrágot, vedd lazábbra az övedet!
10. Ne stresszelj!
Végül, de nem utolsósorban pedig figyelj a pszichédre is! A reflux maga is generálhat stresszt a vele járó kellemetlen tünetek miatt, ami viszont fokozhatja a kényelmetlen állapotot – sőt, a tartós stressz maga is kiváltó tényezője lehet a betegségnek, írja a Semmelweis Médiasarok. Ideje hát belefognod a relaxálásba! Nem baj, ha nem vagy gyakorló jógi, az ütemes, lassú légzés párpercnyi elvonulással már önmagában hasznos lehet.