A pofonoktól ugyan mentes, de nem kevésbé tragikus következményekkel járó, verbális vagy lelki bántalmazás jelei első látásra viszonylag ártatlan, sokáig rejtve maradó változásokon is tetten érhetőek, a bántalmazó fél viselkedéséből kirajzolódó, sokszor jóval egyértelműbb tendenciák mellett ezekre is érdemes tehát odafigyelnie annak, aki egy „nehéz természetű” partner dühkitöréseitől terhes kapcsolatban találja magát.
A sok esetben rendkívül sokáig tűrő, a másik szenvedéseire mindig sokkal inkább tekintettel lévő bántalmazottak által leggyakrabban említett „tüneteket”, változásokat a Psychology Today foglalta össze, és bár nagy az átfedés a lista egyes elemei között, nem nehéz megérteni, miért olyan nehéz a tettek mezejére lépni, ha egyszer pont a bántalmazás hatására válik valaki egyre passzívabbá egy párkapcsolatban.
- Azok, akiket az erőszakos, bántalmazó kapcsolatuk előtt magabiztosság és céltudatosság jellemzett, sok esetben bizonytalanná válnak, és egyre gyakrabban kérdőjelezik meg magukat a sokszor mindvégig „csupán” verbális formát öltő erőszak hatására.
- Mindez azt jelenti, hogy az addig biztos alapokkal rendelkező, a saját értékvilágukban bízó emberek is gyakran zavartá, határozatlanná válnak, és egyre kevésbé bíznak a saját értékítéleteik helyességében.
- Az életükkel elégedett, boldog embereknek ehhez hasonlóan szintén könnyen kicsúszhat a lábuk alól a talaj, ahogy kiüresedik, vagy kifejezetten szorongóssá válik az érzelmi életük.
- Az addig kompetens és saját képességeikben megbízó emberek gyakran megkérdőjelezik az adottságaikat, rátermettségüket.
- Ezek a folyamatok persze még szélsőségesebb helyzetet teremthetnek, ha egy erőszakos vagy manipulatív személy olyan áldozatot talál magának, aki eleve bizonytalan és kiegyensúlyozatlan volt.
Amennyiben ezek a változások állandósulnak, sokszor a félelem, a szégyenérzet és a lelkiismeretfurdalás kezdi meghatározni a bántalmazottak mindennapjait, ami a passzív szerepkör jellemezte viselkedési formák mellett depressziót, szorongást és komoly traumát is kiválthat, főleg ha valaki tartósan egy ilyen kapcsolatban ragad.
Érdekel, hogy maradhat boldog a párkapcsolatod a gyerekvállalás után is?
Ha igen, neked szól következő előadásunk, ahol Kozékiné Dr. Hammer Zsuzsanna pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus, család- és párterapeuta mesél erről az embert, párkapcsolatot és családot próbáló időszakról. Október 12-én a MOM Kult Kupolatermében várunk. Jegyet itt vásárolhatsz.