Az elmúlt években akár 5000 kutat is létesíthettek évente engedély nélkül. Ez veszélyeztette az ország vízkincsét, ezért megpróbálták szabályozni a vízgazdálkodási törvény 2016-os módosításával. A megadott határidőket azonban később egyre jobban kitolták időben különböző jogszabályi kötelezettségekre hivatkozva. Idén azonban életbe léptek a végső szabályok.
Több szabályzás is volt az elmúlt években a kutakra
Nem új keletű dolog, hogy megpróbálják szabályozni a kutak létesítését.
- 2013-ban a mezőgazdasági lobbi közbenjárása miatt majdnem törvény lett belőle, ekkor még 50 méter volt a meghatározott fúrásmélységi határ.
- 2016-ban a vízgazdálkodási törvény módosításával lehetővé tették, hogy 2018. december 31-ig bírság nélkül bejelenthessék a legtöbb illegális kutat.
- Egy 2017-ben benyújtott törvénytervezet szerint 80 méteres mélységig sem bejelentésre, sem engedélyeztetésre nem lett volna szükség. Ezt a törvénymódosítást az alkotmánybíróság azonban megsemmisítette 2018. augusztus végén.
- A 2016-ban hozott 2018-as határidőt tolták ki előbb 2020, majd végül 2023 végéig.
- Jelenleg a 2024. január elsejétől hatályba lépő új szabályok érvényesek, melyekben a könnyítések a kútfúró ágazat miatt történtek.
Új fogalmak születtek a kutakkal kapcsolatban
Napjainkban már nem fúrhatunk le csak úgy a föld mélyébe, hogy vizünk legyen, ezek létesítéséhez, átalakításához, üzemeltetéséhez és még a megszüntetéséhez is vízjogi engedély szükséges bizonyos esetekben.
A vízjogi engedélyezés a létesítési és az üzemeltetési engedélyből áll. A korábban engedély nélkül létesített kutakra vízjogi fennmaradási engedély adható, de csak akkor, ha a kút nem sért vízvédelmi, vízgazdálkodási, környezetvédelmi, népegészségügyi és építésügyi érdekeket.
A jelenlegi, 2024. január elsejétől életbe lépett szabályozás szerint megkülönböztetik egymástól a mezőgazdasági öntözési célú kutakat és a háztartási vízigényt biztosító kutakat, emellett a kutakkal kapcsolatban több új dolog is lényegessé vált:
- Talpmélység: ez a kút talajszinttől mért mélysége.
- Vízkészletvédelmi országtérkép: ez az Országos Vízügyi Főigazgatóság közreműködésével 2023. szeptember elején készült el, majd a Hivatalos Értesítőben és az interneten is megjelent. Ez határozza meg, hol vannak olyan területek az országban, melyek vízkészletvédelmi szempontból kockázatosak, illetve kockázatmentesek. Készül a dokumentumnak egy online verziója is, amelyben helyrajzi szám felhasználásával lehet keresni.
Ezek a szabályok változtak idén a kutak létesítésénél
Az új szabályozás értelmében, az idei év elejétől létesült kutak esetében:
- Az 50 méter talpmélységet el nem érő kutak közül csak azokat nem szükséges bejelenteni, amelyek kockázatmentes területen találhatóak az OVF térképe alapján.
- Amennyiben azonban az 50 méteres talpmélységet nem haladja meg, de kockázatos területen található, előzetes bejelentésre köteles.
- Ha az 50 métert meghaladja a talpmélység az idén létesített kutaknál, akkor vízjogi engedélyt kell kérni, függetlenül attól, hogy kockázatos vagy kockázatmentes területen található.
- Az engedélyeztetési felügyelet is változott. Eddig a helyi önkormányzat jegyzőjénél kellett ezt megtenni, az idei év elejétől azonban a háztartási vízigényt biztosító kutak engedélyeztetésével, illetve az előzetes bejelentésével már a katasztrófavédelmi igazgatósághoz kell fordulni.
A háztartási vízigényt biztosító kutak fogalma az idei év elejétől vált hatályossá. Ez a vízigény évi 500 köbmétert meg nem haladó mértékű vízhasználat, melynek célja a természetes személyek ivóvízellátásának vagy személyes és háztartásvezetéssel összefüggő vízszükségletének biztosítása. A törvény szerint ennek a kútnak a létesítési helye az ingatlan tulajdoni viszonyaitól és az ingatlan fekvésétől független.
Ha a kutunkból kinyert vizet ivásra, főzésre, fürdésre szeretnénk használni, a területileg illetékes vízközműtársasággal továbbra is fizikai, kémiai, mikrobiológiai és bakteriológiai vizsgálatokat vagyunk kötelesek végeztetni.
Ha egy olyan szabályozásról is olvasnál, amely akár börtönbüntetést is kilátásba helyez, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés