A beteglátogatásnak komoly hagyománya van világszerte, a szokások ugyan változhatnak területenként, a cél azonban közös, komfortosabbá tenni a gyógyulással töltött időt. Ha ezeket a növényeket adjuk ajándékba vagy helyezzük el a betegeink körül, megkönnyítjük vele a gyógyulási folyamatokat.
Szobanövényeket nem csak az esztétikum miatt érdemes tartani, számtalan olyan tulajdonsággal rendelkezhetnek, melyek egészségünket is támogathatják. Fotoszintetizáló képességüknek köszönhetően a levegő is frissebb, ha egy légtérben tartózkodunk velük, de egyes példányaik a kutatások szerint képesek a fájdalmat is csillapítani.
Gyógyítják a testet és a lelket
Az, hogy egyes otthon is tartható növények közvetlenül alkalmasak arra, hogy gyógyhatásukkal helyre tegyenek egy-egy égési sérülést, a gyulladt bőrt, fertőtlenítsék a sebeket, régóta tudjuk. Vannak, melyek tinktúrájából krémeket, macerátumokat, olajokat állíthatunk elő egy kis elhivatottsággal, mások leveleit vagy virágait egyszerűen csak letépjük, és a kezelni vágyott felületre tesszük. Az viszont valószínűleg mindenki számára új információ, hogy a cserepes virágok már a jelenlétükkel is képesek a stressz csökkentésére, a légzés szabályozására vagy a fajdalom csillapítására.
A természet közelsége fájdalomcsillapító hatású, ezt régóta gyanították, nem véletlen, hogy beteg rokonainknak, ismerőseinknek tudat alatt is igyekszünk egy kicsit becsempészni mindezt az ajándékba vitt virágokkal és növényekkel. Az elméletet a gyakorlatban is sikerült igazolni, a Kansasi Állami Egyetem Kertészeti, Rekreációs és Erdészeti Tanszékének kutatói által végzett tanulmány immár közvetlen bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a növényekkel való érintkezés jótékony hatással van a kórházi betegek egészségére. A szakemberek a cserepes és vágott virágok hatásait mérték pszichológiai és orvosi eszközökkel, hogy kiderítsék, vajon van-e a kórházi kórtermek berendezésének köze a gyógyulás hosszához és mikéntjéhez.
A nagy stresszel és fájdalommal járó beavatkozásokat követően sokszor nem megfelelően adagolt fájdalomcsillapítók gyakran járnak olyan mellékhatásokkal, melyek ideiglenesen rontják a betegek közérzetét azáltal, hogy hányingert, szédülést vagy akár gyógyszerfüggőséget okoznak. Éppen ezért minden olyan apró komfortnövelő eszközt hatékonynak tartanak a betegápolásban dolgozók, melyek megkönnyítik pácienseik kórházi tartózkodását.
A kísérletben részt vevő betegeket, akiket mind ugyanazzal a betegséggel kezeltek, a műtétet követően véletlenszerűen helyeztek el különféle szobákban, és a rehabilitációjukat vizsgálva kiderült, hogy a berendezési tárgyakként használt növények közelében nemcsak az életfunkcióik, de önállóságuk is sokkal gyorsabban javult.
Segítő növények az otthonainkban
A cserepes virágok jótékony tulajdonságai szerencsére nem csak a kórházakban képesek érvényesülni, akár otthonunkban is szelektálhatjuk őket aszerint, mire volna szükségünk. Ehhez adunk most egy kis segítséget.
Angol vadborostyán
A szobában is nevelhető borostyánféle az allergiások és asztmások legjobb barátja. Csökkenti az egyéb növények spóráinak a számát, így mérsékelve az orrnyálkahártya irritációját.
Bromélia
A dohányosok és a motorosok számára igazán jó hír, hogy ez a cserépben nevelhető zöld mind a lebegő nikotint, mind a ruhákból kipárolgó benzint képes semlegesíteni. Ha bármely – káros – szenvedélyben érintettek vagyunk, néhány példánnyal frissen tarthatjuk otthonunk levegőjét.
Csüngő csokrosinda
A gyorsan burjánzó zöld legérdekesebb tulajdonság az, hogy számtalan levele okán a levegő szén-monoxid és nitrogén-dioxid tartalmát kifejezetten hatékonyan dolgozza fel. Érdemes a kandallókkal, kályhával egy helyiségbe tenni, hogy légtisztító tulajdonságai érvényesülhessenek.
Dracéna
A sárkányfának is nevezett növény szagsemlegesítő hatású. Képes a levegőben terjengő szagok megszüntetésére, megköti a levegőbe került káros anyagokat, így hatékonyan csökkenti a fejfájást, javítja a közérzetet, és emellett a levegőt is tisztítja.
Kakukkfű
Bár leginkább a konyhában a helye, ha nálunk is megtalálható otthon ez a fűszernövény, a megfázásos betegségek hatékony ellenszere. Levegőbe kerülő illóolajai gyulladáscsökkentők, melyek enyhítik a nátha kellemetlenségeit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés