Már a nászútjukon apa lett Margit hercegnő férje: a szeretője révén

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2022-ben elhunyt II. Erzsébet és húga, Margit hercegnő kapcsolata a mai napig kérdéseket vet fel. Sokan úgy tartják, hogy a hercegnő kénytelen volt nővére árnyékában élni, így nagyon eltávolodtak egymástól. Mások szerint vsizont Margit elfogadta, hogy testvére lett az Egyesült Királyság királynője.

„Lilibet a büszkeségem, de Margit a boldogságom” – már szállóigévé vált a királyi testvérpárral kapcsolatban édesapjuk, VI. György kijelentése, ami élethosszig megpecsételte a kapcsolatukat és azt is, hogy az emberek hogyan viszonyultak a két nővérhez.

Köztudott, hogy Margit hercegnő nem a jó magaviseletéről volt híres, nagyon szeretett szórakozni, szerette az italt és a férfiakat is. Már egészen kicsi korától ahhoz szokott, hogy mindenki a nővérére figyel, hiszen egy nap ő lesz majd a királynő. Margit nem talált más utat ahhoz, hogy magára vonja a figyelmet, mint rossz magaviselettel. Egész életében lázadóként emlegették.

Margit hercegnő egész életében olyan figyelemre vágyott, ami II. Erzsébetnek jutott
Fotó: Lisa Sheridan / Getty Images Hungary

A testvérek életét nagybátyjuk lemondása változtatta meg, mert így egyértelmű lett, hogy apjuk után Erzsébet kerül majd trónra. Innentől fogva – amikor Erzsébet 11, Margit pedig mindössze 7 éves volt – már arra készítették a lányokat, hogy egyikük királynő lesz. A király nem rejtette véka alá, hogy Erzsébet a kedvence, ami fájt Margitnak, és fiatal kora okán nem is tudta mire vélni ezt az éles különbségtételt. 

Margit hercegnő II. Erzsébet tökéletes ellentéte volt

Amióta elkészült a méltán népszerű The Crown sorozat, a testvérpár – és az egész királyi család – kapcsolata még inkább reflektorfénybe került, az egész világ tudni akarta, hogy milyen is egy uralkodó testvérének lenni, és, hogy Margit hercegnő valóban olyan kicsapongó-e, mint azt az újságok írták.

A sorozatból, de több, a királyi család életével foglalkozó könyvből is kiderül: annak ellenére, hogy a királyi család tagjai, náluk is elkerülhetetlenek voltak a feszültségek és a testvérek közötti viták.

Idézőjel ikon

Erzsébet szervezett volt, Margit művészi; Erzsébet diszkrét, Margit figyelemfelkeltő; Erzsébet kötelességtudó, Margit engedetlen; Erzsébet fegyelmezett, Margit vad

– írja a Margit hercegnő életét feldolgozó könyvében Craig Brown. Margit engedetlensége és vadsága sok fejfájást okozott nővérének, amikor uralkodó lett. Ez az óriási polaritás, amit Brown is ábrázol, egész életükben jelen volt, már kicsi koruktól fogva. Margit mindig is magabiztos volt királyi státuszában, Erzsébetnek bele kellett szoknia. A sorozatban is van olyan jelenet, amikor a kis Erzsébet megkérdezi, nem cserélhetne-e Margittal, hiszen a húga sokkal jobban szeretne királynő lenni.

Ez a próbálkozás sikertelen volt, Erzsébetnek fel kellett nőnie a feladathoz, amit meg is tett. Margitban óriási frusztrációt keltett az, hogy a nővérére mennyien figyelnek állandóan, őt pedig csak utólag, vagy még akkor sem veszik észre. Ez a feszültség jó pár alkalommal elő is tört belőle, a legalkalmatlanabb pillanatokban.

Idézőjel ikon

„Egyedül azért kíváncsiak rád az emberek, mert te vagy a királynő!”

– ezzel a felkiáltással rontott be Erzsébethez, épp akkor, amikor a királynő a szokásos audienciáját tartotta a miniszterelnökkel. Margit sosem rejtette véka alá irigységét, viszont tény, hogy nem tudott bánni a királyi státuszával járó felelősséggel sem.

Sokak szerint egyébként Margit hercegnő volt II. Erzsébet alteregója, irigykedett testvérére, amiért ő sokkal szabadabban élhet a státusza ellenére is.

Margit nem mindig tekintette királynőnek II. Erzsébetet

II. Erzsébet és Margit hercegnő egyik legnagyobb összeszólalkozására akkor került sor, amikor a királynő nem akarta megengedni húgának, hogy hozzámenjen Peter Townsendhez. A férfi édesapjuk legfőbb bizalmasa volt, de emellett elvált ember is, így a királynő nem engedhette, hogy testvére egy ilyen férfival álljon össze. Nehezen tudta elfogadni húga döntését, leginkább azért, mert nem tudott királynőként tekinteni rá ebben a helyzetben. Margit a nővérét látta Erzsébetben, aki parancsolgat neki, ezt pedig nem tudta elviselni az örök lázadó hercegnő.

Miután II. Erzsébet és Fülöp összeházasodtak, a bulvár sajtó egyre többet foglalkozott a hercegnő magánéletével és szabadidős tevékenységeivel. A pletykalapok számtalan férfival összeboronálták, olyan találgatások is szárnyra kaptak 1948-ban, hogy 18 éves korában eljegyezte őt egy Sunny nevezetű márki, de összehozták Peter Warddal és Billy Wallace-szal is.

Az ötvenes évek elején Townsend körül forgott a világ Margit számára, még királyi státuszáról is hajlandó lett volna lemondani érte, azonban a parlament annyira ellenezte kapcsolatukat, hogy a királynő végül elküldte a férfit Angliából. A hercegnő teljesen összetört, biztos volt benne, hogy sohasem talál rá újra a szerelem. 1958-ban találkoztak utoljára, amikor a férfi visszatért egy rövid időre a szigetországba, de Margit ekkor már eljegyezte magát Anthony Armstrong-Jones fotóssal.

Margit és Townsend nem vallotta be, de rengeteg szerelmes levelet küldött egymásnak a külön töltött évek alatt, ezeket 2030-ban hozzák majd nyilvánosságra, száz évvel a hercegnő születése után.

1960. májusában Margit férjhez ment Armstrong-Joneshoz, de a királynő ezután sem nyugodhatott meg testvére életével kapcsolatban. A házasságában rengeteg probléma volt, főként a hűséget tekintve, a férfi például már a nászútjukon apa lett, a szeretőjének köszönhetően. Margit sem értelmezte pontosan a hűség fogalmát, a hetvenes években már nem is rejtegette viszonyait, amiket nála sokkal fiatalabb férfiakkal folytatott.

II. Erzsébet és Margit hercegnő nemcsak testvérek voltak, hanem a legjobb barátok is
Fotó: Tim Graham / Getty Images Hungary

Különleges volt a testvérek kapcsolata

A királynő nagyon aggódott testvéréért, ami nem volt alaptalan, hiszen kicsapongó életmódjának nem csak lelki, de komoly fizikai következményei is lettek. Rohamosan romlani kezdett egészségügyi állapota, több agyvérzése és műtéte is volt, élete utolsó éveit, édesapjához hasonlóan, fél tüdővel élte le. 2002-ben, harmadik agyvérzésében halt meg.

A királynő elvesztette legfőbb bizalmasát, azt az embert, akit a világon a legjobban szeretett. Rengeteg nézeteltérésük és összeszólalkozásuk ellenére, odaadó testvéri szeretetük és szoros kapcsolatuk sosem szűnt meg. Margit hercegnőnek állítólag volt külön egy telefonja, amin kizárólag a nővérét hívta. Gyakori esti programjuk volt, hogy felhívták egymást és órákon keresztül beszélgettek, pletykáltak és nevettek.

Idézőjel ikon

Olyan szeretet, barátság és egység volt közöttük, amit lenyűgöző volt az első sorból figyelni

– nyilatkozta a királyi család egy közeli barátja a Vanity Fair-nek.

II. Erzsébet királynő arcán sosem lehetett látni érzéseket, minden eseményt komolyan figyelt maga körül, azonban egyetlen alkalommal megtört: testvére, Margit hercegnő temetésén.

Idézőjel ikon

Ahogy ott állt a Szent György katedrális lépcsőin, és figyelte, ahogy cipelik testvére koporsóját, látni lehetett, ahogy mindig állhatatos tekintete megenyhül és szemei minden érzését elárulják

– fogalmazott Reinaldo Herrera, a királynő egy közeli barátja.

Kíváncsi vagy a királyi család legféltettebb titkaira? – ide kattintva elolvashatod. 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Molnár Kamilla
Molnár Kamilla
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Súlyos veszélyt jelenthet az Adrián ez az élőlény: mérgező tüskéje durva ízületi gyulladást okozhat

A horvátországi nyaralás legszebb pillanatait is egy másodperc alatt tönkreteheti egyetlen óvatlan lépés a sekély vízben. Az Adriai-tenger sziklás partjainál tömegesen megbújó tengeri sünök nemcsak kellemetlen meglepetést okoznak, de tűhegyes fegyvereik komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A bőr alá fúródó, könnyen letörő és mérgező tüskék ugyanis hajlamosak elvándorolni a szövetek között, és ha elérik a csontot vagy az inakat, súlyos, hónapokig tartó ízületi gyulladást indíthatnak el.

Offline

Ezért vált Christian Dior Coco Chanel ellenségévé

Christian Dior „New Look” kollekciója teljesen új korszakot nyitott a divatban, miközben Coco Chanel nyíltan támadta a nőies, extravagáns stílust. Két ikonikus tervező, két teljesen eltérő nőideál és egy rivalizálás, amely örökre átírta a luxusdivat történetét.

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.