Így néz ki egy gépészmérnök: Gyerekeknek fejleszt robotkarokat Vas Alexa Zsófia – interjú

Olvasási idő kb. 8 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mérnökök mind kezeslábasba öltözött, olajos körmű férfiak. Ha nő is akad köztük, biztos fiús vagy randa. Mert aki szép, az nem lehet okos. Az ilyen és ehhez hasonló hiedelmek rendkívül károsak, mégis könnyen a bőrünk alá másznak, és rengeteg nőt tartanak vissza attól, hogy gépekkel foglalkozzon. De nem Vas Alexa Zsófiát: a győri Széchenyi István Egyetem végzős gépészmérnök-hallgatója már középiskolás korában fejlesztett egy robotkart, hogy végtaghiányos gyerekeknek segítsen. Míg társaival azóta is dolgozik az újabb modellen, addig fő missziójának a lányok tudományos életbe való bevonását tekinti. Miért fontos, hogy ők is a tervezőasztalhoz üljenek? A Low-cost Robotics alapítójával túl magas polcokról, anyósülésekről és örökké lötyögő maszkokról beszélgettünk.

„A mérnöknek tanuló lányok 32 százaléka még azelőtt elhagyja a pályát, mielőtt befejezné a képzést. További egyharmaduk utána morzsolódik le” – idézte egy 2018-as EU-s kutatás aggasztó eredményeit a TEDxLibertyBridgeWomen rendezvényén Vas Alexa Zsófia. A 22 éves gépészmérnök-hallgatót még 2018-ban az Év Emberének választotta a Qubit, miután Alexa középiskolásként fejlesztett egy 3D nyomtatással készült, könnyített, színes robotkart végtaghiányos kisgyerekeknek. Vállalkozásával, a Low-Cost Roboticsszal azóta díjat nyertek az ELTE innovációs pályázatán, és megkapták a Social Impact Awardot is. 

A stratupozás és a tanulás mellett Alexa dolgozik, duális hallgatóként az Audi szerszámgyárának robotszimulációs részlegén. Közben pedig a Nők a Tudományban Egyesület diáknagyköveteként biztatja a pályaválasztás előtt álló lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni: nyugodtan legyenek informatikusok, fizikusok, űrkutatók vagy éppen mérnökök, ha azt szeretnék. Barbie babákról, mikroszkópokról, láthatatlan nőkről és vasemberekről kérdeztem Alexát, aki azt is elárulta, mit szólnak az emberek, amikor megtudják, mivel foglalkozik.

Születésedtől kezdve műszaki emberekkel, mérnökökkel vagy körülvéve. Milyen gyerek voltál? Hogyan képzeljük el a kis Alexát?

Olyan voltam, mint egy átlagos gyerek. Annyi különbséggel, hogy ADHD-s vagyok, folyamatosan ugráltam, izegtem-mozogtam. Megengedő szüleim voltak, akik nem kapták ki a kezemből a matchboxokat, hogy tessék, itt van helyettük egy Barbie. Mondjuk egyszer kaptam egy babakocsit, de rögtön beleültem és rodeóztam vele, szóval nem rendeltetésszerűen használtam. Apuval nagyon sokat jártam ki szerelni, meg a Papával is. Ha valami gond volt az autóval, vagy a mosógép romlott el, ők nekiálltak javítani, én meg ott ültem mellettük, és néztem, mit csinálnak. Tartottam a fényt, csavarokat válogattam. Egész fiatalon tudtam már féktárcsát cserélni, és az autóból sem nagyon lehetett kiszedni. 

Vannak testvéreid? Ők is hasonló érdeklődésűek?

Az öcsém nem, a húgom viszont igen. Legalábbis egyelőre úgy tűnik. Az öcsém szívesen lenne állatorvos, a múltkor például azt mondta, hogy biológus lesz, és pókokkal fog foglalkozni. A húgom pedig – aki babázik, szereti a csillámport, a rózsaszínt, a hercegnőket – kapott egy mikroszkópot karácsonyra, és imádja! Lelkesen nézi Morgan Freeman vagy Stephen Hawking sorozatait, tudós akar lenni

Egész fiatalon tudott már féktárcsákat cserélni a Low-cost Robotics alapítója, Vas Alexa Zsófia
Fotó: Ruzsovics Dorina

Annak ellenére, hogy a családod ilyen támogató, soha nem hatottak rád a társadalmi nemiszerep-elvárások? Nem érezted azt, hogy nőként a tudomány vagy a mérnöki pálya mégsem neked való terep? 

Nem, engem ez soha nem érdekelt. Szerencsére a családban mindig arra biztattak, hogy ha valamit csinálni akarok, azt csináljam. Én abban nőttem fel, hogy ha valamiben jó az ember, az nem attól függ, hogy fiú vagy lány. Szülőképes korban vagyok, ha a női princípiumot vesszük. Anyukám pont annyi idős volt, mint most én, amikor megszülettem. Mondjuk neki addigra már volt egy diplomája, nekem meg még nincs. De ő mindig megnyugtat, hogy ha nem akarok gyereket, akkor nem kell vállalnom. Nem kötelező. Nem mindenkiből lenne jó anya. Szóval ha én úgy érzem, hogy ezt nem tudom vagy nem akarom, akkor nem kell, senki sem erőlteti. 

Elsőre nem tűnsz prototipikus gépészmérnök-hallgatónak, aki nyilván csak a sztereotípiákban létezik. Hogyan reagálnak az emberek, amikor elmondod, mit tanulsz?

A családban védett környezetben élek… na, ez a külvilágra abszolút nem igaz. Amikor például a duális képzés indult az egyetemen, az alapképzésen volt karosszérialakatosság, elektrotechnika, autóvillamosság, CNC meg hagyományos esztergálás. A karosszérialakatosság-órát emlékszem, úgy kezdte az oktató, hogy én még biztos soha életemben nem fogtam csavarhúzót a kezemben, de nem baj, nekem majd több idő lesz rá. Hiába mondtam neki, hogy én ezen már túl vagyok, szerintem itt nem lesz gond. Később, amikor már a szakterületen voltam, akkor is többen kérdezték, hogy engem ugye igazából a projektmenedzsment érdekel? Mondtam, hogy nem, engem a gépészetből a konstrukció és a szimuláció érdekel, meg gyakorlatilag bármi, ami nem a projektmenedzsment. Azzal is gyakran találkozom, hogy az emberek azt feltételezik, ezt az egészet biztos csak a szüleim erőltetik rám. Nem tudják elhinni, hogy én magamtól akarok gépészmérnök lenni. 

Ne hagyd, hogy az előítéletek eltántorítsanak attól, amit igazán szeretnél
Fotó: Ruzsovics Dorina

Nem csoda, hogy sok nő nem tart ki ebben az ellenszélben. A TEDxLibertyBridgeWomen-es előadásodon is elhangzott, mekkora a nők lemorzsolódása a területen. Miért lenne fontos, hogy minél többen a tervezőasztalhoz üljenek? 

Caroline Criado Perez Láthatatlan nők című könyvében adatokra támaszkodva írja le, hogy mennyire férfiakra van szabva a világ. Nagyon jó könyv, először nem is akartam elhinni a benne szereplő állításokat. Aztán rácsodálkoztam, hogy jé, tényleg. Én például nagyon szeretek vezetni. De a testmagasságommal esélyem sincs, hogy nagy autóm, városi terepjáróm legyen. Persze nemcsak az a baj, hogy a nők nem használhatnak bizonyos típusú járműveket, hanem hogy 17 százalékkal nagyobb eséllyel halnak meg a volánnál, mint a férfiak. Ez egyrészt azért van, mert ahhoz, hogy elérjük a pedálokat, közelebb ülünk a kormányhoz, szinte a műszerfalon, és egy esetleges ütközésnél megfojt minket a légzsák. Másrészt eltérő a csontsűrűségünk. Csak 2022-től lesz kötelező az EU-ban, hogy antropometriailag megfelelő, női töréstesztbábukat is használjanak a sofőrülésen. Eddig mit csináltak? Fogták a férfibábut, tettek rá melleket, berakták az anyósülésre. Ott az asszony helye, ne vezessen, úgyse tud. 

Az is elég árulkodó, hogy még mindig anyósülésként emlegetjük azt a helyet a kocsiban, ahol a legnagyobb esély van meghalni. Ahelyett, hogy jobb első ülést mondanánk. 

Igen, abszolút. Amúgy vannak olyan példák is szép számmal, amelyek hagyományosan kevésbé maszkulin területeket érintenek. Ilyenek a szupermarketek polcai. Pedig általában kik járnak bevásárolni? A nők. Mégis állandóan nyújtózkodni kell, vagy férfiaktól segítséget kérni, ha a felső polcokról akarunk levenni valamit. Érthetetlen, hogy miért 170 centi pluszra tervezik ezeket a szerkezeteket, amivel sok nő igényeit figyelmen kívül hagyják. De hozhatnánk példákat a gyógyszeriparból is. Miért nincs még mindig férfi-fogamzásgátló? Miért kaszálnak el fájdalomcsillapítókat, amik kiválóan csökkentik a menstruációs fájdalmakat csak azért, mert férfiaknak nem jók? Rengeteg nő megvásárolná, mégsem dobják piacra ezeket a termékeket. Vagy ott vannak a különböző védőfelszerelések. Én általában gyerekmaszkot hordok, mert a legtöbb felnőtt maszk férfiarcra van tervezve. A kesztyű ugyanez. Hetes kesztyűt nehéz vadászni a műhelyekben, többször hallottam, hogy akinek nyolcasnál kisebb a keze, az „vagy nő, vagy buzi”. Ez hihetetlenül káros mentalitás. 

A férfiakra szabott tárgyi környezet a nők számára nemcsak kényelmetlen, de veszélyes is lehet
Fotó: Ruzsovics Dorina

Az Audiban dolgozol duális hallgatóként, emellett hoztad létre társaiddal a Low-cost Robotics nevű startupot, amelynek célja, hogy megfizethető áron gyártsatok robotkarokat végtaghiányos gyerekeknek. Mennyire nehezíti a munkátokat a koronavírus? 

Sajnos a protézisgyártást átmenetileg félre kellett tennünk. A járványhelyzetben nem akarjuk ezzel terhelni az orvosokat, gyógytornászokat, a tervezés folyamán is számos zsákutcába beleszaladtunk. Ez egy olyan robotkar lesz, amihez nem kell majd izommozgás. Szenzorokkal, motorokkal működik, alapvetően fogni és elengedni lehet vele. Azért is jó, mert közben szokja a protézis viselését, hogy ne akkor kelljen elkezdeni, amikor már drága eszközt vásárol. Ráadásul a gyerekek gyorsan nőnek, nem mindegy, hogy a szüleiknek félévente százezreket kell kifizetni, vagy olcsóbban is protézishez juthatnak. 

Az egész modellt mi fogjuk felépíteni, mi csináljuk hozzá az elektronikát, a vezérlést, mindent. Egyelőre úgy néz ki, hogy 3D nyomtatással készítenénk őket, de mivel egy robotkar nyomtatása kb. 10 órát vesz igénybe, ezért lehet, hogy eljön az a darabszám, amikor gazdaságosabb lesz fröccsönteni. Bárhogy is lesz, remélem, 2 év múlva ki tudunk jönni a termékkel. Anyagi befektetésünk nincs a vállalkozásban, szerencsére ilyen típusú nyomás nem nehezedik ránk. 

A vállalkozás egyik tervezett pillére, hogy játékokat is gyártotok, az eladásukból befolyt összeget pedig visszaforgatjátok a protézisek készítésébe. Tehát ha valaki vesz majd egy játék robotkart, azzal azt is támogatja, hogy egy végtaghiányos gyerek olcsóbban juthasson protézishez.  

Igen, most épp a DIY (do it yourself, azaz csináld magad) készleten dolgozunk. Kis túlzással olyasmi lesz, mint egy kesztyű, csak műanyagból. Körbeveszi a kezedet, ha behajlítod vagy ökölbe szorítod, akkor villog, sípol, meg mindenféléket csinál. Sajnos vasembereset nem tudunk belőle gyártani, akármennyire is szeretnénk, mert borsos licencdíja van. Úgyhogy saját dizájnnal fogunk kijönni, hamarosan el is készül a csomag, nagyon jó lesz. 

3D nyomtatással kb. 10 óra alatt megvan egy robotkar. Most épp egy sarokelem készül az új iroda polcaihoz
Fotó: Ruzsovics Dorina

Én 22 évesen az egyetem mellett főleg a bulizással voltam elfoglalva. Te viszont nagyon aktív vagy, rengeteg mindent csinálsz. 

Az első félévben mi is buliztunk, aztán hamar rájöttünk, hogy a legnagyobb partiarc gépészek már 15 éve az egyetemen vannak. Ha úgy élsz, ahogy ők, akkor soha nem fogsz végezni. Kivéve, ha zseni vagy, de erről még nem hallottam. Szóval ráfeküdtünk a tanulásra és a startupra. Én magam az első félévtől kezdve az Audinál dolgozom – azok, akik hozzám hasonlóan duális képzésben tanulnak, elég hamar megérzik, hogy most van itt a lehetőség, hogy igazán odategyék magukat. Ha most belehúzunk, akkor 40–50 évesen olyan pozíciókba kerülhetünk, ahol nem kell állandóan túlóráznunk, hanem izgalmas projektekben vehetünk részt, amelyekben szabadabban megélhetjük a kreativitásukat. 

Megosztható, hogy hogyan képzeled el magad 20 év múlva?

20 év múlva 42 éves leszek, és a Galaxis útikalauz stopposoknak óta tudjuk, hogy a 42 az élet értelme. Nagyon jó a könyv is meg a film is. Szóval ez nagyon menő szám, úgyhogy bizakodó vagyok. Mesterképzésre Bécsbe szeretnék menni, a doktorimat pedig Svájcban szeretném csinálni – úgy tervezem, hogy 30 éves koromig be is fejezem. Egyszer már jártam Zürichben, egy hét alatt teljesen beleszerettem a városba, el is döntöttem, hogy ott szeretnék élni. Már néztem helyeket, ahol dolgozhatnék, Lichtenstein is csak másfél óra kocsival. Svájcból a Low-cost Roboticsszal is könnyebb lenne a nemzetközi piacra betörni. Remélem, addigra sikerül jól működő céggé fejleszteni a startupunkat. 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Milanovich Domi
Milanovich Domi
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Itt írta Beethoven az Örömódát – Mátyás király és a Habsburgok is odavoltak a városkáért

Alig néhány órányira a magyar határtól fekszik egy mesebeli, biedermeier stílusú kisváros, amely évszázadokon át Európa elitjének titkos menedéke volt. Baden bei Wien kénes forrásaiért és mediterrán klímájáért már Hunyadi Mátyás és felesége, Beatrix királyné is rajongott, később pedig a Habsburg uralkodók ide költöztették át a teljes bécsi udvart a nyári hónapokra. A fenséges paloták és kilométeres parkok árnyékában azonban nemcsak a politika formálódott, hanem a kultúrtörténet is: itt, egy szerény badeni házban írta meg a teljesen siket Beethoven a világirodalom egyik legfontosabb művét, a IX. szimfóniát és az Örömódát.

Világom

Súlyos veszélyt jelenthet az Adrián ez az élőlény: mérgező tüskéje durva ízületi gyulladást okozhat

A horvátországi nyaralás legszebb pillanatait is egy másodperc alatt tönkreteheti egyetlen óvatlan lépés a sekély vízben. Az Adriai-tenger sziklás partjainál tömegesen megbújó tengeri sünök nemcsak kellemetlen meglepetést okoznak, de tűhegyes fegyvereik komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A bőr alá fúródó, könnyen letörő és mérgező tüskék ugyanis hajlamosak elvándorolni a szövetek között, és ha elérik a csontot vagy az inakat, súlyos, hónapokig tartó ízületi gyulladást indíthatnak el.

Offline

Ezért vált Christian Dior Coco Chanel ellenségévé

Christian Dior „New Look” kollekciója teljesen új korszakot nyitott a divatban, miközben Coco Chanel nyíltan támadta a nőies, extravagáns stílust. Két ikonikus tervező, két teljesen eltérő nőideál és egy rivalizálás, amely örökre átírta a luxusdivat történetét.

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.