A növény Afrikában, Dél-Amerikában, Ázsiában és a Karib-tenger trópusi vidékein őshonos, ám az előbbiektől eltérő klímához is jól alkalmazkodik, így ha a cikkünk alapján megkedveled, te is próbálkozhatsz a termesztésével, de csak ha elmúltak a fagyok, mert arra viszont a karéla igen érzékeny.
Erősíti az immunredszert ez a zöldség
A zöldségek között a növény remek helyezést ér el, mert rendkívül gazdag tápanyagokban és ásványi anyagokban: kétszer annyi kalcium van benne, mint a spenótban, és szinte verhetetlen a vas, a kálium és a vitaminok tekintetében is. Ennek köszönhetően rendkívüli az immunrendszerre gyakorolt pozitív hatása, és gyulladáscsökkentőként is beválik.
A növény a keserű ízét okozó vegyületcsoport, a charantin miatt igazán figyelemreméltó. Ez az anyag kedvezően hat a vércukorszintre és az inzulin-háztartásra, illetve megelőzi az inzulin hirtelen emelkedését vagy csökkenését, ezáltal szabályozza az anyagcserét, a metabolizmust.
Azok pedig, akik valamilyen okból kifolyólag a súlyukat szeretnék kordában tartani, bátran fogyasszák ezt a zöldséget, mert alacsony a kalória- és a szénhidráttartalma.
A karéla egészségre gyakorolt jótékony hatását jól ismerik azokban az országokban, ahol őshonos. Indiában az ájurvéda a gyomorbántalmak és bőrproblémák kezelésekor alkalmazza, míg Dél-Amerikában elsősorban fertőzések, menstruációs panaszok és láz csillapítására használják.
Így vedd el a karéla keserű ízét
Akadnak, akiket nem zavar a keserű aroma, ám a legtöbben ódzkodunk tőle. Szerencsére ez könnyen orvosolható, több módja is van.
- Darabold fel a zöldséget, sózd meg egy kicsit, majd öntsd le forró vízzel és hagyd állni néhány óráig vagy akár egy éjszakán át is.
- Pirítsd meg egy kevés olíva olajon a szeletekre vágott és kimagozott zöldséget.
Bár a karéla igen jól beilleszthető akár a tradicionális magyar étrendbe is, van néhány ételtípus, amivel nem szerencsés párosítani. Ilyenek különösen az édes gyümölcsök,mint a banán, a tejtermékek, a magas savtartalmú ételek, mint a paradicsom, és a zsíros húsok.
Ezeket az ételeket készítheted el karélából
Miután beáztattad a sós vízbe és kimagoztad a zöldséget, megannyi lehetőségből választhatsz. A chips a legegyszerűbb és legyorsabb verzió: ehhez karikákra vágjuk a karélát, és az air fryerben 190 fokon tizenhat percig sütjük, majd sóval, borssal és fokhagymával fűszerezzük.
Ebben a formájában köretként vagy salátába is kiváló. A vállakozó szelleműek sütés nélkül is belekeverhetik a például a cézársalátájukba.
A karéla remek kiegészítője lehet zöldségleveseknek, pörkölteknek. Nem kell bonyolult dolgokra gondolni, akár egy egyszerű paprikás krumplinak is remek kiegészítője lehet.
Ha töltött karélát szeretnénk készíteni, akkor ne szeletekre, hanem hosszában vágjuk fel, magozzuk ki, és tömjük meg a kedvenc töltelékünkkel, ami lehet rizses hús, apróra vágott grillezett zöldségek és még sorolhatnánk. A tetejére ne tegyünk sajtot, ha megsült a zöldség, a tálaláskor kínálhatunk hozzá fokhagymás tejfölt.
A karéla nyers és por formában egyaránt elérhető Magyarországon az indiai boltokban. Amennyiben a nyersre esik a választásunk, érdemes a sötétzöld darabokat választani, azok az érettek. A por változatot a legjobb turmixokba keverni, mert így könnyen semlegesíthető az egyedi íze.
Életre szóló tanítás a keserűségről
Mivel a karéla igen népszerű zöldség Indiában, és évszázadok óta fogyasztják, nem véletlen, hogy felbukkant különböző nép- és tanmesékben. Az egyik ezek közül arról szól, hogy mielőtt a tanítványok zarándoklatra mennek, ellátogatnak a mesterükhöz. Az egyik elmondja az idős tanítónak, abban bízik, hogy a szent út megtisztítja majd őt a fájdalmaktól a bűnöktől.
Erre a mester ad neki egy karélát, és azt kéri a tanítványtól, hogy amerre csak jár, mártsa meg a zöldséget a szent folyókban.
A zarándoklatról hazatérve a tanítvány átadja a karélát a mesterének, aki megfőzeti azt a szakácsával és megkínálja az étellel a tanítványt, majd ő is eszik belőle. Amikor megkóstolja, ezt mondja: „Milyen érdekes, azt hittem, a szent folyók kimossák a karélából a keserűséget, ahogy belőled is. De úgy látszik, ehhez valódi belső zarándoklatra van szükség.”
Ha még többet szeretnél tenni az egészségedért, ez a cikk is érdekes lehet számodra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés