18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Tapasztaltad már ezt szex után? Súlyos mentális probléma állhat mögötte

GettyImages-1214236471

A szex sokunk számára az egyik legtöbb örömet kiváltó tevékenység. Az aktus, valamint az orgazmus során nemcsak fizikai gyönyört élünk meg, hanem az agyunkban is elindulnak bizonyos folyamatok, amelyek kellemes érzéseket keltenek bennünk. Azonban mi van akkor, ha a szexet követően elmaradnak a jóleső érzések, és ránk tör a mérhetetlen szomorúság, vagyis a szex utáni depresszió?

Egy közös megegyezésen alapuló és kielégítő szexuális együttlét általában elégedettséggel és örömmel tölt el minket, miközben a partnerünk iránti érzéseink és vonzalmunk is erősödik. Ugyanakkor az élete során legalább egyszer bárki megtapasztalhatja azt, hogy a szex után ezek a pozitív érzések elmaradnak, és nem marad más, csak könnybe lábadó szemek, valamint a hirtelen ránk telepedő mérhetetlen és indokolatlan szomorúság. Ez a depressziószerű állapot, a posztkoitális diszfória (PCD) az aktust követő néhány perctől akár órákon át is fennállhat.

Minden második nőt érint

Kutatások szerint a nők közel fele megtapasztalta már élete során legalább egyszer a szex utáni nyomasztó érzést és letargikus állapotot. Sőt, két százalékuk rendszeresen él át posztkoitális depressziót. 

Egy több mint ezer férfi bevonásával készült kutatás szerint a férfiaknál sem kevésbé gyakori a PCD, mint a nőknél. A kutatás résztvevőinek majdnem a fele (negyvenegy százalék) számolt be arról, hogy élete során rátört már a szex utáni depresszió. Az érintettek a következőképpen festették le az állapotot: „Nem akartam, hogy megérintsenek, csak egyedüllétre vágytam.”, „Kielégítetlennek, zaklatottnak és nyugtalannak éreztem magam.”, illetve

„Érzelemmentesség és kínzó üresség járta át a testem.”

Mi állhat a háttérben?

A PCD még egészen alulkutatott területe a szexuálpszichológiának, de néhány tényezőt már sikerült azonosítani, amelyek hajlamosíthatnak a megjelenésére. Ilyen lehet a magas stressz-szint, a korábbi negatív szexuális élmények, traumák, szexuális abúzus, valamint a kapcsolatban átélt negatív érzések is okozhatnak szex utáni depressziót. Férfiak esetében pedig a merevedési zavar is összefüggésbe hozható a posztkoitális diszfóriával. 

A szex utáni depressziót minden második nő és férfi legalább egyszer megtapasztalja élete során
A szex utáni depressziót minden második nő és férfi legalább egyszer megtapasztalja élete soránEmirMemedovski / Getty Images Hungary

Leggyakrabban egyébként hormonális változások állhatnak a zavar hátterében. Az érintettek szervezetében alacsonyabb szinten vannak jelen a szexet és az orgazmust követően felszabaduló hormonok (mint például az endorfin), így hiába van stimulálva a test, és bekövetkezhetne fizikailag az orgazmus, nem szabadulnak fel az „agyi orgazmushoz” szükséges hormonok.

Mit tehetünk, ha minket is érint?

Ha előfordul, hogy gyakran tapasztalunk magunkon indokolatlanul jelentkező szomorúságot szex után, érdemes szakemberhez fordulnunk. A hormonháztartásunk kivizsgálásáért keressünk fel endokrinológust, a probléma mentális okainak feltérképezéséért érdemes szexuálpszichológushoz fordulnunk, ha pedig a kapcsolatunk érkezett olyan fázisba, amelyben nem tud (már) kielégítő lenni a szexuális együttlét számunkra, érdemes párterápiában gondolkodni. Ne felejtsük el, hogy egyáltalán nem olyan ritka ez a zavar, mint gondolnánk, és nem vagyunk ezzel egyedül. 

A cikk szerzőjéről

Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek