Főként szexuális úton terjed, de vajon nemi betegség a majomhimlő?

GettyImages-994817628

A majomhimlő terjedése évtizedeken át nem szexuális úton történt, most viszont főként azonos nemű partnereket kereső férfiak körében terjed szexuális kapcsolatban.

Annak dacára, hogy a legtöbb fertőző betegség esetében egyetlen, fő terjedési módot jelölünk ki „a terjedési módként”, sok közülük változatos módokon tudja megfertőzni a betegeket. Ez így lehet akár a majomhimlő esetében is – a valódi kérdés az, nyerünk-e inkább azzal, ha mostantól nemi betegségként tekintünk rá, vagy épp ellenkezőleg?

Most akkor mi is a helyzet a betegség terjedésével?

Amesh Adalja, a Johns Hopkins Egyetem egészségbiztonsági szakértője szerint a majomhimlő egészen biztosan átadható nem szexuális úton is, a járvány jelenlegi szakaszában azonban még nem tudjuk eldönteni, melyik a jellemzőbb terjedési mód. Annyi ugyanakkor biztos, hogy egy júliusi kutatás megállapította: a 2022-es járványban az esetek 95 százalékában nemi úton zajlik az átadás.

A kérdés tényleg nem egyszerű: a szúnyogcsípéssel terjedő betegségként ismert zika is átadható szexuális kontaktus során, de a nemi betegségként elkönyvelt szifilisz is terjed más módokon is.

Azelőtt, hogy bárki kikiáltaná: mostantól a majomhimlőt nemi betegségként kell kezelnünk, a fertőzés működésével kell tisztába kerülnünk.

Akár nemi betegség, akár nem, a szűrés nagyon fontos a majomhimlő esetében is
Akár nemi betegség, akár nem, a szűrés nagyon fontos a majomhimlő esetében isJasmin Merdan / Getty Images Hungary

A majomhimlő nemi betegséggé nyilvánításának lehet negatív következménye is

Egyes szakértők ugyanakkor szkeptikusak: azt gondolják, hogy ha nemi betegségként tekintünk erre a fertőzésre, annak káros hatása lehet.

„Negatív hatás lehet, hogy ha nemi betegségnek nevezzük a fertőzést, azok az emberek, akik nem élnek nemi életet, úgy gondolhatják, biztonságban vannak”

 – fogalmazott a CNN-nek nyilatkozva Saju Matthew atlantai orvos. Szerinte ebben az esetben az emberek úgy gondolkodnának, hogy a chlamydiához vagy a gonorreához hasonlóan tényleg csak azok kaphatják el, akik fertőzöttel szeretkeztek, holott ez egészen biztosan nem igaz. Ha az bebizonyosodna, hogy a sperma és nemi szervek váladékai terjesztik a kórt, más lenne a helyzet, egyelőre azonban erről nincs tudomásunk. Annyit vettünk észre mindössze, hogy jelenleg szinte kizárólag szexuális partnerek adják át egymásnak a fertőzést.

Nem új a kérdés

Öt éve felmerült már egyébként Nigériában is a kérdés arról, vajon nemi betegség-e a majomhimlő, miután nagyobb járványkitörést tapasztalt az ország. Ekkoriban még sokkal erősebben tartotta magát ugyanakkor a feltételezés, mely szerint ez a betegség nyál vagy kilélegzett, apró cseppecskék útján terjed, illetve azáltal, ha valaki közvetlen kapcsolatba kerül a váladékozó kiütésekkel.

A kiütések sokszor a nemi szerveken jelennek meg
A kiütések sokszor a nemi szerveken jelennek megMarina Demidiuk / Getty Images Hungary

Jelenleg a fókusz a melegközösségen van: a legtöbb beteg meleg férfi, kis számban pedig hozzátartozóik kapták el a majomhimlőt közeli kapcsolatok révén.

A szakértők szerint ugyanakkor veszélyes, ha azt gondoljuk, hogy ez a melegek betegsége – arra figyelmeztetnek, hogy a heteroszexuálisoknak egy évtizedbe került felfogniuk, hogy az AIDS sem olyan kór, amely csak az azonos nemű partnert választó férfiakat érinti.

Hasonló hibát vét az, aki jelenleg azért véli úgy, hogy biztonságban van, mert hetero.

Érdemes csökkenteni a partnerek számát

Az is tény, hogy a nemi betegeket kezelő központokon csapódik le a diagnózisok komoly része: ez már csak azért is így van, mert a mostani kitörésben nagyon jellemzőek a szeméremtesten megjelenő kiütések, ezekkel pedig sokan fordulnak nemi betegség gyanújával orvoshoz. A szakemberek ugyanakkor azt is kiemelik, hogy akinél majomhimlő esélye merül fel, azt érdemes más nemi betegségekre is megvizsgálni. Érdemes arra a férfira gondolni, aki nyaralása során a közelmúltban egyszerre „szerezte be" a majomhimlő mellé a koronavírust, valamint a HIV-vírust is.

Bármilyen döntés is szülessen hosszabb távon a betegség besorolását illetően, az biztos, hogy a partnerek váltogatása most kifejezetten nem jó ötlet, legyen szó akár homo-, akár heteroszexuális kapcsolatról. Ezt érdemes figyelembe vennie mindenkinek, amikor szexuális kapcsolatairól hoz döntéseket: önmagában a gumi óvszer ugyanis nem fog védeni majomhimlő ellen, amint azt a változatos terjedési módok mintázata megmutatja.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek