Ha rosszul szeded, gyógyszereid ellen fordul ez a nyomelem

GettyImages-1297955597
Olvasási idő kb. 4 perc

Bár a magnézium létfontosságú ásványi anyag, hiszen egyebek között csökkentheti a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a csontritkulás kockázatát, miközben mérsékeli a szorongást, az álmatlanságot, a vérnyomást és a migrénes fejfájást is. De a hatékonyság érdekében egyáltalán nem mindegy, milyen típusú magnéziumot szedünk.

A magnéziumkiegészítők aszpartát, citrát, laktát, klorid, oxid, szulfát, treonát, malát és glicinát formában kaphatók. De vajon melyik mire jó, és előfordulhat-e, hogy túladagoljuk, valamint kölcsönhatásba léphet-e az általunk szedett gyógyszerekkel? Van néhány fontos dolog, amit tudni kell, mielőtt elkezdük szedni valamilyen magnéziumkiegészítőt.

Miért érdemes magnéziumot szedni?

Bár a magnézium jelen van a csontjainkban, az izmainkban és a sejtjeinkben, ez az ásványi anyag a földkéregben és a tengervízben is megtalálható. A hazai orvosok ajánlása szerint a felnőttkori magnéziumszükséglet egészségeseknek 300-350 mg naponta. Bizonyos élettani esetekben, mint például terhesség, szoptatás vagy nagyobb fizikai terhelés alatt az ajánlott mennyiség 450 mg is lehet.

Számos élelmiszerben megtalálható a magnézium
Számos élelmiszerben megtalálható a magnéziumbit245 / Getty Images Hungary

Ennek egy részét vagy egészét magnéziumban gazdag élelmiszerekből is megkaphatjuk. Ilyenek a zöld leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a bab és a diófélék, de étrend-kiegészítőkkel is pótolhatjuk, hogy elegendő mennyiségben jussunk hozzá az alapvető ásványi anyaghoz. 

Az alacsony magnéziumszint számos kockázatot rejt magában. Szerepet játszhat a magas vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás és a migrén kialakulásában.

Milyen típusú magnéziumot érdemes szedni?

Többféle magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítő létezik, és ha ezek közül valóban a számunkra legmegfelelőbbet választjuk, nagy változást hozhat az egészségi állapotunkban. 

A magnézium szedése nem csak sportolás esetén javasolt
A magnézium szedése nem csak sportolás esetén javasoltSimpleImages / Getty Images Hungary

Például a magnézium-citrátnak és a magnézium-kloridnak jobb a felszívódási aránya, mint a magnézium-oxidnak, bár ez utóbbi hashajtóként és savlekötőként is hatásos. Savlekötőként a magnézium-karbonát is hasznos lehet. De a magnézium-aszpartát és a magnézium-laktát is könnyen felszívódik a szervezetben. 

A magnézium másik formája, a magnézium-szulfát (vagy más néven Epsom-só, keserűsó) felszívódhat a bőrön keresztül is fürdőzés közben.

A magnézium-klorid nemcsak étrend-kiegészítőkben, hanem krémekben, fürdősókban is megtalálható, mert szintén hatékonyan felszívódik a bőrön keresztül.

Erre kell figyelni a magnézium szedésekor

A javasolt adagolásnak megfelelő magnézium szinte mindenki számára biztonságosan alkalmazható. Ha azonban túlzásba visszük, hasmenést okozhat. Óvatosnak kell lenniük azonban a magnéziumszedéssel a vese- vagy szívproblémákkal küzdőknek. 

A veseproblémákkal küzdőknek óvatosnak kell lenniük a magnézium szedésével
A veseproblémákkal küzdőknek óvatosnak kell lenniük a magnézium szedésévelSebastian Kaulitzki/science Phot / Getty Images Hungary

De a magnézium csökkentheti a vérhígítók, a vízhajtók, a vércukorszint szabályozására és a csontritkulás kezelésére szedett gyógyszerek hatékonyságát is.

Az orvosok javaslata szerint a magnéziumkiegészítőket a legjobb étkezés közben bevenni, mert így elkerülhetjük a gyomorpanaszok kialakulását. Továbbá a magnéziumot ajánlott este szedni, mert segít ellazítani a test izmait, és segítheti az elalvást.

A szakértők szerint javasolt a magnéziummal együtt bevenni a B6-vitamint, míg a magnézium és a kalcium vagy egyéb más ásványi anyagok együttes bevételétől óva intenek. Ennek az az oka, hogy a magnézium megakadályozhatja más ásványi anyagok felszívódását, különösen igaz ez a multivitaminok, a kalcium és a cink esetében. 

Vannak olyan vitaminok, amelyeket nyáron sem javasolt mellőzni. Már csak azért sem, mert az év legmelegebb hónapjaiban is sok változásnak van kitéve a szervezetünk. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek