Ezért dagad be a lábad nyáron: szívelégtelenség jele is lehet

GettyImages-999892800

Sokan megtapasztalják, hogy bedagad a lábuk, ha hosszabb ideig ácsorognak, vagy ha a munkájuk miatt egész nap kénytelenek talpon lenni. Nyáron még azoknál is jelentkezik ez az ödémás tünet, akiknek máskor nem jelent problémát, ha a megszokottnál tovább kell álldogálniuk.

Nem szabad összekeverni a nyári hőmérséklet-emelkedés, illetve a betegségek okozta lábdagadást. Az alsó végtagok ödémára való hajlama ugyanis számos súlyos, például vese-, máj- vagy szívbetegséggel is összefügghet.

Ezért dagad nyáron a láb

A láb akkor duzzad meg, ha felborul a szövetek közti folyadék termelődésének és elvezetésének egyensúlya, és emiatt a szövetek közötti térben vizenyő alakul ki a felgyülemlett folyadék miatt. Lábdagadást okozhat számos betegség, illetve helytelen életmódbeli szokások.

A leggyakrabban a lábdagadást okozó víz a bokánál és a lábfejben halmozódik fel
A leggyakrabban a lábdagadást okozó víz a bokánál és a lábfejben halmozódik felpashapixel / Getty Images Hungary

A kellemetlen probléma egy hosszú ideig tartó ülés vagy álldogálás alkalmával jelentkezik, különösen meleg időben, ilyenkor ugyanis gyakrabban megesik, hogy felesleges folyadék halmozódhat fel a lábfejben, a bokában és a lábszárban. Ezt a meleg időszakhoz köthető, főként nyáron jelentkező állapotot gyakran nevezik „hőödémának”.

Amikor betegség okozza a lábduzzanatot

"Hosszú állást követően a sípcsont előtt megjelenő dagadás, illetve premenstruációs szindróma részeként nem feltétlenül kórjelző jelenség. Minden más esetben azonban az ödéma kóros folyadékgyülem felhalmozódását jelenti a szövetközti térben. Járóképes emberben, először az alsó testrészekben, fekvőbetegek esetén azonban a keresztcsonti tájékon jelenik meg amennyiben a teljes testet érintő folyamatról van szó. Számos olyan betegség van, melynek egyik tünete az ödémák megjelenése" - mondja dr. Kóródy Ágnes háziorvos.
Ilyen például a vénás elégtelenség, ami megnehezíti a vér visszaáramlását a szívbe, ami folyadék-felhalmozódáshoz és visszér kialakulásához vezet. A nyári hónapokban megnövekedett lábduzzanat leginkább ezzel a problémával jár együtt, mivel a vénák a magasabb hőmérséklet és nagyobb terhelés hatására kitágulnak.

"Megkülönböztetünk helyi és generalizált ödémát - magyarázza a háziorvos. "Előbbi esetben igen fontos, hogy a lábdagadás szimmetrikusan, mindkét végtagon jelentkezik, vagy csak az egyik lábat érinti. Amennyiben mindkét oldalon észlelhető, szimmetrikus, de más tünet nem kíséri, máshol a testen nem észlelhető, úgy ebben az esetben is a helyi vénás keringés elfolyási akadályoztatottsága lehet a probléma, mert a meggyengült falú vénák, amelyekben a vénabillentyűk nem tudják hatékonyan a szív felé visszahajtani az elhasznál vért panganak, és falukon keresztül átszivároghat a vérplazma. Ez a visszérbetegség."

Utóbbi esetben, ha emellett a dagadó láb fájdalmas, melegebb az ellenoldalinál, esetleg lilás, abban az esetben a mélyvénás trombózis gyanúja merül fel, figyelmeztet a szakember. Ezt minél hamarabb kell kivizsgálni, amennyiben ugyanis a vénát elzáró vérrög elsodródik a tüdő felé, úgy tüdőemboliát és abból kifolyólag szívleállást is okozhat.

A súlyos krónikus tüdőbetegségek, beleértve a tüdőtágulást és a krónikus hörghurutot is, megnövelik a nyomást a szívből a tüdőbe vezető erekben, ami szintén ödémához vezethet, teszi hozzá a háziorvos.

Tüdőtágulat vagy krónikus hörgőhurut is okozhat lábdagadást
Tüdőtágulat vagy krónikus hörgőhurut is okozhat lábdagadástSrisakorn / Getty Images Hungary

Dr. Kóródy Ágnes rávilágít, hogy az alsó végtagok duzzanatát okozhatja a pangásos szívelégtelenség is, amikor a szív már nem tud hatékonyan pumpálni, ez pedig folyadékfelhalmozódást okoz a tüdőben és a test más részein. A pangásos szívelégtelenség gyakran számos tünettel jár, például mellkasi fájdalommal, magas vérnyomással, de a leglátványosabb a lábfej és a boka duzzanata. Szívelégtelenség részeként kifejezett fulladás, terhelhetőség csökkenés, éjszakánkénti sokszori vizeletürítés kíséri a panaszt.

Veseelégtelenség esetén az elégtelen folyadék kiválasztás miatt alakul ki ödéma. A májbetegségekben, például a cirrózisban szenvedők is gyakran tapasztalják, hogy megduzzad az alsó végtagjuk és gyakran a hasuk is. A háziorvos hangsúlyozza: ne feledkezzünk meg arról, hogy egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet a jelenség.

Terhesség és alultápláltság is kiválthatja

A terhesség is okozhat ödémát a lábakban, mivel a méh nyomást gyakorol az alsó üres visszérre, a test legnagyobb gyűjtőerére. A terhesség alatti folyadék-visszatartást egy súlyosabb állapot, az úgynevezett terhességi toxémia is okozhatja. Ez egy olyan terhességi komplikáció, melyet az emelkedett vérnyomás és a vizeletben kialakuló magas fehérjeszintek jellemeznek. Általában a 20. terhességi hét után alakul ki.

Terhesség alatt a méh nyomhatja az alsó üres visszeret, ezért alakulhat ki ödéma
Terhesség alatt a méh nyomhatja az alsó üres visszeret, ezért alakulhat ki ödémafotostorm / Getty Images Hungary

De az alultápláltság és a vesebetegség is állhat a hátterében a lábödémának, amit ezekben az esetekben a vér alacsony fehérjeszintje okoz. Miután a fehérjék segítenek a sót és a vizet megtartani az erekben, a folyadék nem tud kiszivárogni a szövetekbe. Ha az albuminnak nevezett vérfehérje szintje túl alacsony, folyadék marad vissza, és ödéma lép fel, különösen a lábfejben, a bokában és az alsó lábakban.

Így enyhíthetjük a panaszokat

Igen gyakori, hogy melegebb időben bedagad a lábunk, miután a szervezetünk ezzel a védekező reakcióval is igyekszik hűteni a testünket. Ha valóban a meleg időjárás, a nyári hőség okozza a duzzanatot, számos természetes módszer létezik arra, hogy a rossz keringésen javítsunk, és megszüntessük a folyadék visszajuttatását az erekbe.

A felpolcolt vagy magasba emelt láb meggyorsítja a vérkeringést
A felpolcolt vagy magasba emelt láb meggyorsítja a vérkeringéstPhotographer Basak Gurbuz Derma / Getty Images Hungary

Ennek érdekében javasolt például felpolcolni a lábakat, ez ugyanis enyhíti a vizesedéssel járó feszülést, csökkenti a nyomást a lábszárvénákban, illetve serkenti a vér áramlását is. Ez a pozíció nemcsak a lábak keringését segíti, de több vér áramolhat így a gyomorba is, ami segíti a tápanyagok felszívódását. Ha naponta 3-4 alkalommal legalább 30 percre magasabbra emeljük a szívünknél a lábunkat, jelentősen csökkenthetjük az ödémát.

Fontos továbbá, hogy amennyire csak lehetséges, tartózkodjunk a melegtől, üljünk árnyékos helyre, vagy tartózkodjunk légkondicionált szobákban. De használhatunk hűsítő lábsprayt is, jobban tesszük, ha kerüljük a túl forró fürdőt és a szaunát.

Sokat tehetünk a láb ödémásodása ellen, ha aktívak maradunk. Bár az intenzív és túlzott testmozgás vagy egyéb tevékenység szintén hozzájárulhat az alsó végtagok duzzadásához, például a séta vagy az úszás jót tesz a keringésnek, és csökkenti a folyadék felhalmozódását.

Azoknak, akik hajlamosak a lábödémára, különösen ügyelni kell arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak.

Ha nem iszunk elég vizet, akkor megemelkedhet a vér sókoncentrációja, ami arra készteti a szervezetet, hogy visszatartsa az elfogyasztott vizet, és ez duzzanatot okoz.
De a sófogyasztás csökkentése is hozzájárulhat ahhoz, hogy kevésbé dagadjon be a lábunk a nyári nagy melegben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra