A ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő egy ősi kínai fa, ami már a jégkorszak előtt is létezett. Legyezőszerű leveleivel egyedi megjelenésű növény, amit előszeretettel ültetnek díszfaként Magyarországon is. Az egyik leghosszabb életű fa, ezeréves példányai is ismertek. Gyógynövényként az agy egészségének javítására és különféle betegségek kezelésére használják. Bár az étrend-kiegészítők jellemzően a növény leveleiből származó kivonatokat tartalmaznak, a hagyományos kínai orvoslásban a ginkgo biloba magvait is gyakran használják gyógyító célokra köhögés, fulladás enyhítésére.
Mire is jó a ginkgo biloba?
A ginkgót évszázadok óta használják gyógyászati célokra. A hagyományos gyógyászatban elsősorban légúti, valamint szív- és érrendszeri betegségek esetén alkalmazzák; a kínai gyógyászatban tüdőproblémák, húgyhólyagfertőzések és alkoholfogyasztás miatti problémák kezelésére ajánlják. A terápiás hatását bioaktív vegyületeinek tulajdonítják, amelyek főként terpenoidokból, flavonoidokból, polifenolokból és szerves savakból állnak.
Fiatalon tart
2022-ben készült egy átfogó, 14 klinikai vizsgálatot áttekintő tanulmány, ami vizsgálta a ginkgo hatását az örgedési folyamatokra.
A ginkgo sokféle antioxidánst, flavonoidot tartalmaz, amelyek védelmet nyújthatnak az öregedéssel kapcsolatos problémákkal szemben, például a demencia ellen azáltal, hogy javítják az agy vérellátását.
A legtöbb krónikus betegség (beleértve az öregedéssel kapcsolatosakat is) oxidatív stresszel és gyulladásos aspektusokkal kapcsolatos, így a ginkgo biloba magas antioxidáns-tartalma miatt kiegészítő gyógyszerként működhet e betegségek számos vonatkozásában. Figyelembe vehető az öregedéssel kapcsolatos állapotok, például a neurodegeneratív rendellenességek, a metabolikus szindróma, valamint a szív- és érrendszeri betegségek terápiás és megelőző megközelítésében.
Szorongás ellen is alkalmazható
Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a ginkgo biloba hasznos lehet a szorongás tüneteinek enyhítésében. Egy kísérlet során azoknál, akik naponta 480 mg ginkgo bilobát szedtek, 45%-kal jobban csökkentek a szorongásos tünetek, mint azoknál, akik placebót kaptak. Az ilyen eredmények oka lehet a megnövekedett antioxidánsszint, de több vizsgálatra lenne szükség, hogy a terápiás hatását igazolják.
Támogatja a szem egészségét
A ginkgo biloba ígéretesnek tűnik a zöld hályog és más szembetegségek kezelésében. Ez a hatás is az antioxidáns-tartalmára vezethető vissza, valamint arra, hogy javítja a vérkeringést, segíti a szemben található erek működését, így annak vérellátása is javul. Erről a hatásról kimutatták, hogy csökkenti a retina degenerációját, és bizonyítékok vannak arra is, hogy a ginkgo biloba javítja a színlátást a diabéteszes retinopátiában szenvedő betegeknél.
Mikor ne alkalmazzuk?
A ginkgo biloba a következő mellékhatásokat válthatja ki: allergiás bőrreakciók, hasmenés, emésztési problémák, szédülés, fejfájás, izomgyengeség és hányinger. Mivel befolyásolhatja a véralvadást, nem használhatják vérzési rendellenességben szenvedők vagy olyanok, akik olyan gyógyszereket vagy kiegészítőket szednek, amelyek befolyásolják a véralvadást, például warfarint, aszpirint, fokhagymát, E-vitamint és nem szteroid gyulladáscsökkentőket. Várandós és szoptató kismamák nem szedhetik.
Az epilepsziában vagy cukorbetegségben szenvedőknek csak orvosi felügyelet mellett javasolt a használata.
Ha ezeket szeded, inkább kerüld
Tekintettel a ginkgóval kölcsönhatásba lépő gyógyszerek és étrend-kiegészítők mennyiségére, szedése előtt tanácsos konzultálni kezelőorvossal vagy gyógyszerésszel. A ginkgo biloba számos anyaggal kölcsönhatásba léphet, akár egy egyszerű fájdalomcsillapítóval is:
- Antidepresszánsok, köztük a Prozac (fluoxetin) és a Tofranil (imipramin) – csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek a hatékonyságát
- Antikoagulánsok (csökkentheti a véralvadást, és növelheti a vérzés kockázatát)
- Cukorbetegség elleni gyógyszerek (módosíthatja a szervezet reakcióját ezekre a gyógyszerekre)
- Ibuprofen (fokozott vérzésveszély)
- Statinok, köztük a Zocor és a Lipitor
- Xanax (alprazolam) – csökkentheti ennek a gyógyszernek a hatékonyságát
Jobb, ha a patikában vesszük
A levélben található még ginkgolsav is, amelynek allergizáló és toxikus hatásai is lehetnek, ezért nem ajánlott teát főzni belőle. A ginkgo egy ginkgotoxin nevű vegyületet is tartalmaz. Bár a ginkgotoxin a legnagyobb mennyiségben a ginkgodióban található, kis mennyiségben a levelekben is jelen van. Szerkezetében hasonló a B6-vitaminhoz, és azt találták, hogy blokkolja a B6-vitamin aktivitását. Biztonságosabb megoldás, ha ginkgokivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőt választunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés