Ez lehet a még nem diagnosztizált cukorbetegség legelső tünete

GettyImages-1181829080

A hónalj rendellenes, sötét színű elszíneződését az orvosok szerint nem szabad félvállról venni.

A hónalj bőre különösen érzékeny, ezért nagy jelentősége lehet annak, hogy milyen dezodorokat, kozmetikumokat használsz. Ha elszíneződéseket tapasztalsz, akkor elképzelhető, hogy egyszerű irritációról van szó, de nem lehet kizárni a komolyabb egészségügyi problémák lehetőségét sem. Lássuk, hogy milyen esetekben indokolt orvoshoz fordulni.

Miért sötétedik el a hónaljam?

A sötét hónaljjal kapcsolatban a legfontosabb tudnivaló, hogy akár a cukorbetegséggel is összefügghet – figyelmeztetnek az orvosok. Ez lehet az első tünet egy olyan betegnél, aki korábban panaszmentes volt, vagy nem diagnosztizálták.

Az Acanthosis nigricans egy cukorbetegséghez kapcsolódó bőrpigmentációs rendellenesség, melynek hatására a hónalj bőre vastag és bársonyos lesz.

A hónalj bőrének állapotát ajánlott rendszeresen ellenőrizni
A hónalj bőrének állapotát ajánlott rendszeresen ellenőrizniMotortion / Getty Images Hungary

A sötét hónalj kiváltó okai emellett a következők lehetnek:

  • policisztásovárium-szindróma (PCOS)
  • kontakt bőrgyulladás vagy bőrkiütés
  • gyulladás utáni hiperpigmentáció
  • pikkelysömör
  • túlzott izzadás
  • borotválkozás okozta irritáció
  • szűk ruhák viselése miatti kidörzsölődés
  • dezodorokban, borotválkozókrémekben és egyéb kozmetikai termékekben lévő színezékek, tartósítószerek és illatanyagok

Hogyan lehet kezelni?

Noha az interneten rengeteg házi „gyógymóddal” lehet találkozni, amelyek gyors megoldással kecsegtetnek, az orvosok azt javasolják, hogy az alábbiak szerint járj el.

1. Használj kevesebb kozmetikai terméket

Ahogy a fentiekből kiderül, a hónalj gyakran a kozmetikumok miatt színeződik el. Tehát az első lépés legyen az, hogy visszafogod az ezen a területen alkalmazott termékek használatát. Érdemes átgondolod azt is, hogy biztosan megfelelőek-e számodra.

Ha érzékeny a bőröd, keresd az illatanyag-, színezék- és tartósítószer-mentes termékeket.

Az orvosok megjegyzik, a számos dezodorban és izzadásgátlóban megtalálható alumínium általánosságban biztonságosnak tekinthető, illatanyagok, színezékek és tartósítószerek pedig akár a természetesként hirdetett termékekben is előfordulhatnak, csak éppen nem szintetikus, hanem organikus forrásból származnak.

Kétszer is gondold meg, hogy a hónaljadon milyen kozmetikai termékeket használsz
Kétszer is gondold meg, hogy a hónaljadon milyen kozmetikai termékeket használszProstock-Studio / Getty Images Hungary

2. Próbáld ki a citromot

Az interneten ajánlott praktikák – amelyek között a burgonya levével vagy a tojássárgájával való kenegetés, valamint a hónalj méregtelenítése is szerepel – létjogosultságáról az orvosok nincsenek meggyőződve, de van egy módszer, ami szerintük is működik: a citromos kezelés.

A citrom citromsavat tartalmaz, amely segít feloldani a bőr külső rétegét. Hasonló a hatása, mint a glikolsavas arclemosóké.

Felhasználására két megközelítés létezik. A legegyszerűbb, ha citromszeleteket dörzsölsz a hónaljadhoz, vársz 10 percet, leöblíted hideg vízzel, majd hagyod megszáradni. A másik lehetőség, hogy a citromlevet összekevered kurkumával, majd a kapott pasztát felviszed a hónaljadra, és rajta hagyod 30 percig, mielőtt hideg vízzel lemosnád. Ezt azonban ne csináld túl gyakran, mert a túlzásba vitt hámlasztás irritációt okozhat.

3. Konzultálj orvosoddal

Amennyiben a kozmetikai termékek visszafogott használta vagy cseréje, illetve a házi praktikák sem hoznak érdemi változást, kérd ki orvosod tanácsát, aki olyan krémeket írhat fel, amelyek feloldhatják a bőr abnormálisan vastag külső rétegét.

A további opciók közé tartozik a kémiai hámlasztás, a dermabrázió vagy a mikrodermabrázió (az utóbbi kettő egy mechnaikus bőrmegújító kezelést takar). Bár a pigmentek eltávolításában a lézerterápia is hatékony, a sötét hónalj esetében nem ez a bevett eljárás.

Ha a bőröd gyulladt, viszket vagy hiperpigmentációt mutat, és ehhez olyan tünetek párosulnak, mint a szabálytalan menstruációs ciklus, a szokatlan súlygyarapodás vagy a rendellenes szőrnövekedés, valószínűleg többről lehet szó kozmetikai problémánál, ezért elengedhetetlen orvoshoz fordulnod, aki a pontos diagnózis felállítása után megtalálhatja számodra a megfelelő gyógymódot.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek